Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מחתרת המסילה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 337
קוֹרָה היא שפחה שחורה שעובדת במטע כותנה בג'ורג'יה שבארצות הברית. אמא שלה היתה שפחה, סבתא שלה היתה שפחה והיא עצמה זכתה לגורל אכזר במיוחד, גם יחסית לגיהינום הרגיל שהוא מנת חלקם של כל העבדים בחווה. אמה זנחה אותה, נידו אותה אל בקתת הנשים הכי עלובות והיא על סף גיל ההתבגרות, שטומן בחובו ניצול מיני ודאי. כאשר סיזר, עבד שזה עתה הגיע לחווה, מספר לה על "מחתרת המסילה", השניים מחליטים לסכן את חייהם ולהימלט צפונה. "מחתרת המסילה" ההיסטורית היתה מסלול בריחה מבית לבית, ששימש עבדים נמלטים ונוהל בידי מתנגדי העבדות. קולסון וייטהד מפליא לתאר את דרום ארצות הברית טרום מלחמת האזרחים ובידיו האמונות קורם סיפורה של המחתרת עור וגידים בצורת מסילה תת-קרקעית שעליה נע קרון רעוע כשהוא רתום לקטר קיטור ואוסף בדרכו עבדים נמלטים בדרכם אל החופש. קורה וסיזר עוצרים תחילה בדרום קרוליינה, בעיר שנראית לכאורה מסבירת פנים לשחורים, אך מתחת לפני השטח רוקחים תושביה הלבנים מזימה שטנית. גרוע מזה: ריג'וויי, צייד עבדים בלתי-נלאה וחסר עכבות, שנשלח לצוד את קורה ולהחזירה דרומה, עולה על עקבותיה. קורה נאלצת לשוב אל המסילה ולהמשיך במסעה רב-התלאות, ממדינה למדינה, כשהדבר היחיד שעומד לנגד עיניה הוא הכמיהה לחופש. מחתרת המסילה הוא ספר מרתק, מותח ומרגש, שנקרא בנשימה עצורה ופותח צוהר לפרק בהיסטוריה שאסור לשכוח. בכל תחנה במסע פוגשת קורה החכמה והאמיצה עולם שונה ואנשים חדשים, וצוברת ידע, חוכמה ונחישות. אי-אפשר שלא להתאהב בנערה המקסימה הזאת, שדבר לא ימנע ממנה להשיג את מטרתה. קולסון וייטהד הוא סופר עטור פרסים. מחתרת המסילה זכה בפרס פוליצר, בפרס הספר הלאומי האמריקאי, בפרס ארתור סי. קלרק ובעיטור קרנגי להישג ספרותי. הספר תורגם לארבעים שפות והיה לרב-מכר ברחבי העולם.

מי שרוצה לראות מה יש בה, באומה הזאת, אני תמיד אומר שכדאי לו לנסוע ברכבת. תסתכלו החוצה כשאתם חולפים ביעף ברחבי אמריקה, ותגלו את פניה האמיתיות.

שנת 1820
קורה היא שפחה שחיה בחוות מטעים בג'ורג'יה. קורה היתה שפחה כל חייה, כמו שהיתה אמה  לפניה וגם סבתה.
בגילה הצעיר קורה כבר חוותה אונס, ראתה אנשים תלויים על עצים, נשים שעברו התעללות קשה, אנשים נשרפים על המוקד וילדים שחוטפים מכות על לא עוול בחפם וגם היא עצמה עברה לא פעם הצלפות קשות ועינויים שהותירו אותה עם חבלות שבקושי יצאה מהן חיה.
כשהיתה קורה ילדה, נמלטה אמה מייבל, מהחווה בה שהו שתיהן ומאז נעלמו עקבותיה ואיש לא יודע האם היא חיה או מתה.
זו היתה הפעם הראשונה שמישהו הצליח להימלט מהחווה בלי שימצאו אותו.
כאשר מנהל החווה הזקן, ג'יימס הולך לעולמו ממחלת כליות, יורש את החווה ואת השליטה על העבדים אחיו הצעיר והאכזרי, טרנס.
החיים בחווה הופכים להיות בלתי נסבלים תחת שליטתו של טרנס וקורה מרגישה שהגיע הזמן לברוח מהחווה צפונה.

אף פעם לא היה זמן מתאים לבריחה, אבל העובדה שטרנס ינהל כעת את שני חצאי החווה סיפקה סיבה טובה. ג'יימס היה אכזרי וברוטאלי כמו כל אדם לבן, אבל בהשוואה לאחיו הצעיר הוא היה התגלמות המתינות. (עמ' 56)

קורה חוברת לסיזר, עבד צעיר שזה עתה הגיע לחווה והוא כבר הספיק ללמוד קרוא וכתוב ויש לו כישורים משלו.
סיזר מספר לקורה על מחתרת סודית בשם: "מחתרת המסילה" שהציבה על דגלה להלחם נגד העבדות בדרום.
הם מחליטים לברוח כמה שיותר מהר מהחווה ועוברים הרבה מכשולים ומהמורות בדרכם.
כשפרס כבד עומד מעל ראשם ולוכד עבדים גזען ואכזרי דולק אחר עקבותיהם, הם מצליחים בעור שיניהם להגיע למסילת רכבת תחתית וסודית שלוקחת אותם לאחר טלטלות רבות בתנאים קשים לדרום קרוליינה.
סיזר וקורה מקבלים זהות חדשה והם יוצאים לדרך שונה ממה שהורגלו אליה כל חייהם, לראשונה בחייהם הם יוצאים מעבדות לחירות.

בדרום קרוליינה מתייחסים לקידום השחורים באופן הרבה יותר נאור מאשר בשאר חלקי הדרום.  אתם תהיו מוגנים כאן עד שנצליח לארגן את הקטע הבא במסע שלכם. (עמ' 105)

קורה וסיזר מתחילים להתאקלם במקום החדש ולחיות בצורה יותר חופשית ושלווה לעומת החיים שהיו להם בחווה אבל האם כל זה בעצם אשליה אופטית? הרי הגזענות והשינאה כלפי השחורים עדיין קיימים באוויר ולא ניתן להתעלם מהאמת המכוערת.
הם מתלבטים האם להשאר במקום הנוכחי ולקחת סיכון שלוכדי העבדים יתפסו אותם או להתקדם עם הרכבת ליעד הבא שאולי יביא אותם למקומות חופשיים יותר ואולי לא.
מה יעלה בגורלם של קורה וסיזר ומה המחיר הכבד שכל אחד מהם יצטרך לשאת כדי להגיע לחופש המיוחל?

הספר "מחתרת המסילה" הוא ספר קשה ומטלטל המתאר תקופה אכזרית ואיומה בהסטוריה של העם האמריקאי, אכזריות כל כך איומה שקוממה אותי.
לאורך כל קריאת הספר מצאתי את עצמי חורקת שיניים ומתוחה לגבי גורלה של קורה האמיצה, הדמות שלה עברה כל כך הרבה עליות, מורדות, וטלטלות קשות ורק קיוויתי בלבי שהיא תגיע בסופו של דבר למנוחה ולנחלה שלה.
זהו ספרו השישי של הסופר האמריקאי קולסון וויטהד (הראשון שתורגם לעברית), הוא זכה בפרס פוליצר על ספר זה.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן