Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מחשבי הקצין
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 380
יואב שרף, האקר בהווה וסוכן חשאי בעברו, מעביר את ימיו בחנות הגאדג´טים הקטנה שלו בתל אביב. כשרמי, המפעיל שלו מימי הצבא, מגיע לגייס אותו למשימה אחרונה בהחלט, הוא לא מותיר לו ברירה. כך מוצא עצמו יואב נשאב לעולמם של מחשבי הקצין, ארגון טרור דיגיטלי מסתורי השואף לכונן סדר עולמי חדש על ידי העברת קודים לשיגור טילים לאיראן. המסע לאיתור חברי הארגון מפגיש אותו עם האקרים, סוחרי נשק ונציגי סוכנויות ביון בלוס אנג´לס, סן דייגו ומדבריות נבדה, ובמהלכו פוגש יואב את בנימין וולף – יהודי אמריקאי חם ודעתני, המציג לו צורת חיים שיואב מעולם לא הכיר, החודרת תחת השריון שעמל לבנות כל חייו. טרור דיגיטלי, נבואות אחרית הימים וטבע האדם חוברים יחד בספר מתח אפוקליפטי קצבי וחובק עולם. מחשבי הקצין הוא סיפור מסע המתחיל בחוסר רצון וייאוש ונוסק אל רצון בוער ותקווה אינסופית, "כי צריך כל אדם לומר – כל העולם, לא נברא, אלא בשבילי".

יואב שרף הוא בחור תל אביבי שמנהל חנות למשחקי מחשב בשם: "המבצר".
חייו האפרוריים נעים בין הבית לחנות, הוא עייף מהחיים ושום דבר כבר לא מרגש אותו, ימיו משתרכים במונוטוניות כשהוא מעביר אותם בחנות הקטנה שלו ובלילות יש לו סיוטים מימיו בצבא והוא מתעורר שטוף זיעה קרה כתוצאה מטראומה קשה שעבר בחברון לפני שבע שנים ובמהלכה נהרג חברו הטוב ביותר, יוסי.
מידי פעם מגיח גיסו, אורי ומנסה להחדיר בו תובנות על החיים ואף מאיץ בו להנות, לחוות ולצאת מתוך עולמו הסגור שבנה סביב עצמו.

אני שונא את החיים, מרגיש שלא בחרתי בהם אלא נקלעתי לתוכם, כאן בעולם, בעל כורחי.  ניסיתי להתנחם בזה שלפחות אני לא עובד אצל בוס שתלטן ועצבני, אלא הבוס של עצמי. (עמ' 24)

חייו של יואב משנים כיוון כאשר יום אחד אורב לו ליד החנות, רמי, איש שירות חשאי ברשות הממשלה שגייס את יואב לשירותיו לפני הרבה שנים כלוחם מידע דיגיטלי ביחידה מסווגת ביותר.
יואב פרש מהמערכה מזמן אבל רמי לא מרפה ובדרכיו האפלות והמפוקפקות הוא מצליח במוניפולטיביות לאיים על יואב ולגרום לו להתגייס שוב לשורותיו והפעם כדי להציל את מדינת ישראל מהכחדה גרעינית על ידי טיל איראני שמכוון אל עבר תל אביב.
רמי דורש מיואב למצוא את הקוד שיביא להצלת המבצע אבל יש עוד קבוצה אפוקליפטית רדיקלית שמנסה להשיג את הקוד ונקראת: מחשבי הקצין.
יואב נכנס מיד לפעולה (בעל כורחו)  ומגלה שמרכז העניינים בו פועלים הטרוריסטים שאותם הוא צריך לאתר נמצא בלוס אנג'לס, הוא אורז את עצמו ויוצא מיד למשימת חייו.

אתה נכנס לעולם שאתה לא מכיר. המשימות הקטנות שקיבלת בעבר הן כלום לעומת המשימה הזאת.  אתה בליגת האלופות,  יואב. (עמ' 72)

בלוס אנג'לס,  מתחבר יואב לבנימין וולף, יהודי דתי שעובד במסגור אמנותי וחי בלוס אנג'לס עם בנו אהרון לאחר שאשתו לילי נרצחה לפני שנים רבות בחברון.
בנימין המאמין הוא ההיפך הגמור מיואב החילוני וההתחלה שלהם היא די צולעת (הניגודיות של שניהם היא דוגמה מייצגת של הפילוג במדינה שלנו, בין השמאל לימין) אך עם כל השוני ביניהם,  הם גם מאד דומים וכל אחד מהם מחובר לכאב האישי שלו.

חשבתי שלפחות בלוס אנג'לס יהיה לי קצת שקט, רחוק מהצלחת של הפוליטיקה, של שמאל וימין, של הם ואנחנו, שיניחו לי בשקט. (עמ' 82)

בזמן שליואב אין שום קצה חוט לגבי מחשבי הקצין-מי הם, מה הם והיכן הם נמצאים, הוא מצליח להתקרב בדרכים עקלקלות לאבי שטרית, מאפיונר יהודי שלפי השמועות סוחר בנשק ויתכן שיש עוד סודות באמתחתו שאף אחד לא יודע עליהם.
ככל שיואב מתקרב עוד צעד אחד לסיום המשימה שלו, המציאות זורקת אותו עוד שני צעדים אחורה והוא שוב חוזר לנקודת ההתחלה.
העלילה הולכת ומסתעפת ויואב כבר לא יודע במי אפשר לבטוח וממי רצוי לברוח כמו מאש.
כשהזמן מתקתק, רמי נושף בעורפו, סוכנים פדרליים דולקים אחריו וגם האיראנים לא נחים על שמריהם, יואב חייב לסיים את המשימה שאליה נשלח ויפה שעה אחת קודם ועל הדרך גם להתחבר לעצמו ולרוחניות שלו ולגלות מה הייעוד שלו עצמו בעולם הזה.
האם ישלים יואב את משימתו ומי הם האנשים שעומדים מאחורי השם: מחשבי הקצין?

ספר שלא תוכלו לעזוב מהיד עד הסוף המותח והמפתיע, אחד מספרי המתח היותר מוצלחים שקראתי השנה…רוצו לקרוא.
זהו ספרו הרביעי של רן ובר, סופר, מרצה ומטפל זוגי שחי את חייו הרוחניים בצפון הארץ.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן