Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מחר אולי תשתני
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 271
שלוש נשים נפגשות ב"סדנה לאנשים תקועים". דגנית, גרושה יפה מדי, כלואה במערכת יחסים סוערת ומתסכלת עם גבר חובב תנוחות מפתיעות. היא ממש, אבל ממש, לא סובלת את בתה המתבגרת המחוצפת ותוהה איזו צרה מבין השתיים משבשת את חייה יותר. תמי, רווקה מלאת חיים, שפעם נדפקת ופעם זורקת גברים משונים מדייטים הזויים, מסתירה מנעוריה סוד ענק שממרר לה את החיים, את המשקל ואת היחסים המשפחתיים. הדרה, נשואה ואם לילדים, ננטשה על ידי הוריה, אבל הצליחה להגשים לכאורה את חלום המשפחה המושלמת. עד שלילה אחד נטרפים כל הקלפים. בסדנה הן מחטטות, נזכרות, מכחישות, מתקלפות, בוכות וצוחקות,  ובאחווה נוגעת ללב עוזרות לעצמן, ולא פחות מכך זו לזו, להיחלץ כל אחת בדרכה. על רקע העיר ראשון לציון, מגישה סיגל בר־קובץ סיפור שנון ומצחיק, מרגש ונבון, על הרצון להשתנות ולהיפטר מהדפוסים המעיקים. מתחת לחזותו הקלילה, הוא עוסק בכנות, באומץ ובהרבה חמלה בסוגיות המעסיקות כל אחד ואחת מאיתנו: הכמיהה לקשר, משברי הזוגיות, פחדי ההורות, תסכולי האימהות, תפקיד המשפחה, משמעות העבודה, והילדים שצללו אל בועת האייפון. מחר אולי תשתני נוגע בפער בין מי שחשבנו שנהיה למי שהפכנו להיות. ומי יודע, אולי מחר נשתנה גם אנחנו. קצת.

תמי היא רווקה בת 34 המצוידת בתואר ראשון, ובהומור שנון וחיה בראשון לציון.
היא שבעה מדייטים כושלים ומעיקים אבל מוצאת את עצמה חוזרת שוב ושוב לעולם הפגישות העיוורות בתקווה למצוא זוגיות,  אהבה, להתחתן ולהקים משפחה.
תמי עובדת שש שנים במכללה למנהל בתור מנהלת של מחלקת שיווק וקשרי קהילה ואחראית להפקת אירועים ומפגשי אקדמיה מעניינים במכללה.
היא מענישה את עצמה ואת גופה (הסובל מעודף משקל) על משהו שקרה לה לפני 18 שנה ושינה את חייה לנצח ואין יום שעובר שהיא לא שואלת את עצמה: מה היה קורה אילו.

היא באמת מנסה לגבור על העצבות וללכת בכל פעם צעד אחד קדימה, אבל התוגה מחזירה אותה שניים אחורה בטנגו מתסכל, וככה היא פוגשת, נפרדת, מרזה, משמינה, מחליטה, מתחרטת.

דגנית אטינגר היא אישה גרושה, יפה ומטופחת בת 45.
היא אמא לתאומים בני 18 ומנהלת בכירה ברשת אסתטיקה רפואית הנמצאת בזוגיות מיזה חמש שנים.
בעבודה היא כוכב עולה, מצליחה ומטפסת למעלה בדרגות, היא מקפידה על אורח חיים בריא ומפגינה נחישות בכל דבר מלבד בחייה האישיים, כשזה נוגע לאמהות ולזוגיות, היא קורסת.
בתה רותם מוציאה אותה מדעתה וכמה שהיא מתאמצת, היא פשוט לא מצליחה לאהוב אותה.

איך ייתכן שהיא מפגינה אישיות נחושה כל כך בסוגיית מזון שולית, ואילו בעניינים חשובים אחרים, כמו אמהות וזוגיות, היא לא מצליחה לחלוב מעצמה אף טיפת אסרטיביות לרפואה.

הדרה בת ה-44 עובדת במערכת עיתון מקומית, היא נשואה לרפי מיזה 25 שנה, האינטימיות ביניהם נעלמה מזמן והם חיים יחד אבל כל אחד לחוד.
היא מרגישה זנוחה ולא מוערכת ולא פלא שכמה מחמאות מצד נדב, הבן הצעיר של הבוסית שלה,  גורמות לה להתעורר לחיים ולהיזכר בנשיות שלה.
לפני כשנה, עזבה את הבית בתה הבכורה, סתיו, ועברה להתגורר עם החבר הרוחני והמוזר שלה, ג'ו.
בנה, אליאב, התגייס לצבא ופרח בתוך היחידה הקרבית בה שירת ופתאום הקן התרוקן והדרה מצאה את עצמה מרוקנת אף היא בתוך זוגיות אפרורית ולא נזקקת עוד כאמא וכרעיה.

מרגע שהתעוררה ועד שהלכה לישון ליוותה אותה התחושה הקלאוסטרופובית, שהקירות אט אט סוגרים עליה, מתכווצים ומתקרבים זה לזה, והיא? חסרת תפקיד. חסרת תועלת. חסרת מטרה. 

שלושת הנשים נפגשות בסדנה שנקראת: 'סדנה לאנשים תקועים', כאשר שלושת הגברים שהיו רשומים בסדנה התפוגגו וברחו,  נותרו רק שלושתן לעבור מסע נפשי (יחד ולחוד) עם המנחה מיכל שתעביר אותן שיעור בשחרור הנפש.
תמי משתפת את הבנות בדייטים ההזויים שלה ומנסה לברר עם עצמה למה היא לא מצליחה לתת צ'אנס לאף אחד להפיל את החומות שהציבה סביב עצמה ומדוע היא נרתעת מאינטימיות עם גברים.
'המפתח לשינוי נמצא בידיים שלך' אומרת לה מיכל.  'במקרה שלי עדיף שתזעיקו פורץ מנעולים' עונה תמי.
דגנית מספרת על הגרוש שלה, דורי, שברח מהזוגיות המתפוררת שלהם ומצא משרה נחשקת באמריקה.
היא מתלבטת מי מרגיז אותה יותר: בן זוגה יריב ששולט בה ומנהל לה את החיים או בתה המורדת, רותם, שהדרך היחידה לתקשר איתה, היא פשוט להתעלם ממנה.
אין ספק שדגנית זקוקה לשינוי ודבר ראשון, היא צריכה לראות את רותם ולהודות בקיומה.

הדרה סוחבת אחריה ילדות עצובה של ילדה שננטשה על ידי אמה ההוללת והתגוררה כל חייה עם דודתה סילבי שאימצה אותה בהיותה תינוקת בת יומה.
המשפחתיות מאד חשובה להדרה והיא לא מוכנה לפרק את הקן המשפחתי שהקימה אבל באיזה מחיר? המחיר הכבד להשאר בזוגיות שחוקה ולא מספקת.
בכל שבוע נפגשות הבנות בסדנה לתקיעות, משתפות במה שעובר עליהן, נחשפות, מייעצות, מחזקות ותומכות, החברות ביניהן נרקמת לאט לאט והן יוצרות יחסי אמון הדדיים.
כל אחת מהן חושפת סודות, כמיהות, משאלות ותובנות ומקווה שיבוא הרגע ומשהו בסופו של דבר ישתנה.

מצאתי משהו מעצמי בכל אחת משלושת הנשים (הרווקה, הגרושה והנשואה לא באושר).
בסופו של דבר שלושתן מחפשות מה שכולם מחפשים-לאהוב ולהיות נאהבות.
קל מאד להזדהות עם הדמויות בספר המייצגות התמודדות יום יומית שיש לנו עם בני הזוג שלנו, הילדים, ההורים והמשפחה שלנו.
'מחר אולי תשתני' הוא ספר מקסים, מצחיק ושנון, אמיתי ומרגש…ממליצה עליו בחום.

זהו ספרה הרביעי של הסופרת סיגל בר-קובץ שמלבד היותה סופרת היא גם עורכת במקומוני ידיעות אחרונות, קופירייטרית ונשואה פעם שניה באושר.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן