Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מחול ואפר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 384
איטליה, 1943. מרבית המדינה נכבשה על ידי גרמניה וסכנה איומה מרחפת מעל האוכלוסייה היהודית. כשאווה רוזלי ואנג'לו ביאנקו היו ילדים, הם גדלו באותה משפחה, אבל הנסיבות והדת הפרידו ביניהם. השנים חלפו, והשניים התאהבו זה בזה, אבל הכנסייה קראה לאנג'לו ולמרות רגשותיו העמוקים כלפי אווה, הוא בחר להיות כומר.  כעבור למעלה מעשור, אנג'לו הוא כומר קתולי ואווה מוצאת את עצמה אבודה מבלי לדעת למי לפנות. כשהגסטפו מתקרב, אנג'לו מחביא את אווה בין כותלי המנזר ושם היא מגלה שהיא אחת מיהודים רבים שהכנסייה הקתולית מסתירה. אבל אווה אינה מסוגלת להסתתר בדממה ולחכות לישועה, בעוד אנג'לו מסכן את חייו כדי להציל אותה. העולם שסביבם נתון במלחמה, ורבים כל כך זקוקים לעזרה – ואנג'לו ואווה מוצאים את עצמם שוב ושוב נאלצים להתמודד עם מצבים קשים, ולקבל החלטות קשות ביותר, עד שהגורל והמזל נפגשים ומעמידים אותם בפני הבחירה הקשה מכולן.

נדירים הם הספרים שנשארים עם הקורא לאחר סיום הקריאה בהם. אני אוהבת שספרים נשארים במחשבותיי גם אחריי, שגורמים לי לחשוב על מה שקראתי ולא מתפוגגים עם הרוח, וזה קורה בעיקר בספרים עם עלילה מורכבת ומיוחדת, או הנוגעת בלב ובבלוטת הדמעות. הספר "מחול ואפר" נשאר איתי גם לאחר סיום קריאתו, ועדיין מהדהד בי.
"מחול ואפר" מתרחש בתקופת שקדמה לשואה ובמהלכה, לאורך מלחמת העולם השניה. העלילה ממוקמת באיטליה ובפירנצה ברובה. אנו מלווים שתי הדמויות בעלילה במרוצת השנים – אווה רוזלי היהודייה, כנרת מחוננת ואנג'לו ביאנקו, פרח כמורה. החל מילדותם, עוד לפני נשמעו הדי התותחים בשדה הקרב, ועד לימים שהחלו הגזירות האנטישמיות של הפשיסטים ששיתפו פעולה עם הנאצים, על בני הקהילה היהודית באיטליה, ועד לבגרותם של השניים בה נאלצו לקבל החלטות שישפיעו על מהלך חייהם ועתידם.
בספר אנו נחשפים למרקם השברירי והעדין של החיים של יהודים ונוצרים, למדים על שכנות טובה, חברות וידידות שעומדת למבחן, למעשים הירואיים שאינם תלויים באמונה דתית אלא באנושיות, קוראים על חיבורים מיוחדים בין בני אדם בתקופה אכזרית זו, אך גם נתקלים בפרצופה המכוער של האנטישמיות, ההלשנות על משתפי פעולה עם היהודים, החנופה לכובש הנאצי.
רבות דובר על התעלמותם של האפיפיור ואנשי הוותיקן מהמצוקה של הקהילה היהודית באיטליה בפרט ובאירופה בכלל בתקופת השואה ועל כך שלא סייעו לעצור את המשלוחים למחנות הריכוז והשואה ולא ביקשו רחמים על היהודים, לא הגנו עליהם. האפיפיור נקט בשיטות דיפלומטיות וביקש להפסיק את הגזירות האנטישמיות, אך תגובתו הייתה איטית וחלשה וכמובן שהנאצים התעלמו לנוכח התגובה הרפה שלו.
בספר נשמעים קולות אחרים. בספר אנו נחשפים לעזרתם של אנשי הכמורה הקתוליים ליהודים בסתר, על תפקידם של מנזרים בהסתרת יתומים יהודיים ומשפחות מפני הנאצים תוך כדי סיכון חייהם של אנשי המנזר, מכוון שהנאצים לא חסו על משתפי הפעולה ונקטו פעולות ענישה חסרות רחמים.
בספר אנו מקבלים תשקיף היסטורי על אותן שנים באיטליה, החשש מהלשנות, העזרה ההדדית, החיים בצל הסכנה והיחסים המיוחדים שנרקמים בין בני האדם.
סיפורם של אווה ואנג'לו מלא בקונפליקטים אישיים על רקע האמונה השונה, על רקע התקופה המורכבת בה הם חיים, על רקע משיכה אסורה, והוא מרתק.
הסופרת איימי הרמון הצליחה לקחת אותי למסע אל פירנצה בירת טוסקנה, אל המנזרים העתיקים ואל חופי הים שהריחו מחופש ואהבה, אל הקטקומבות מתחת לרחובות רומא, שם בוצעו פשעים נגד האנושות, אל משרדיהם של הנאצים אפופי הרוע והאימה, ואל שדה הקרב ספוג הדם והאומץ. היא הצליחה להעביר אליי את האווירה של התקופה, ולגרום לספר ללוות את מחשבותיי גם עתה.
אגב, זהו סיפור אהבה שמתבשל לאיטו, בדיוק כפי שאני אוהבת.
ממליצה בחום לקרוא את הספר, רומן היסטורי מרגש וסוחף.
"מחול ואפר" – מה פירוש השם המיוחד? תצטרכו לקרוא כדי להבין.

 

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן