Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מחול ואפר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 384
איטליה, 1943. מרבית המדינה נכבשה על ידי גרמניה וסכנה איומה מרחפת מעל האוכלוסייה היהודית. כשאווה רוזלי ואנג'לו ביאנקו היו ילדים, הם גדלו באותה משפחה, אבל הנסיבות והדת הפרידו ביניהם. השנים חלפו, והשניים התאהבו זה בזה, אבל הכנסייה קראה לאנג'לו ולמרות רגשותיו העמוקים כלפי אווה, הוא בחר להיות כומר.  כעבור למעלה מעשור, אנג'לו הוא כומר קתולי ואווה מוצאת את עצמה אבודה מבלי לדעת למי לפנות. כשהגסטפו מתקרב, אנג'לו מחביא את אווה בין כותלי המנזר ושם היא מגלה שהיא אחת מיהודים רבים שהכנסייה הקתולית מסתירה. אבל אווה אינה מסוגלת להסתתר בדממה ולחכות לישועה, בעוד אנג'לו מסכן את חייו כדי להציל אותה. העולם שסביבם נתון במלחמה, ורבים כל כך זקוקים לעזרה – ואנג'לו ואווה מוצאים את עצמם שוב ושוב נאלצים להתמודד עם מצבים קשים, ולקבל החלטות קשות ביותר, עד שהגורל והמזל נפגשים ומעמידים אותם בפני הבחירה הקשה מכולן.

איטליה, שנת 1929.
אווה רוזלי היא ילדה יהודיה שחיה עם אביה ומשפחתה בפירנצה שבאיטליה.
יום אחד עובר לגור איתם אנג'לו, חבר משפחה איטלקי שגדל באמריקה יחד עם הסבים שלו.
אנג'לו מבוגר מאווה בשנתיים ולאחר שאמו הלכה לעולמה ואביו ויתר על הגידול שלו הוא מצטרף למשפחת רוזלי.
אווה ואנג'לו גדלים כמו אחים והופכים להיות חברי נפש, שניהם איבדו את אמם בגיל צעיר והצער המשותף מקרב ביניהם.
כמה שנים לאחר מכן, השנה היא שנת 1938, אנג'לו לומד בסמינר לכמורה ואילו אווה שזה עתה סיימה תיכון לומדת להיות כנרית והיא מוטרדת מכך שהפשיסטים  הוציאו חוקים חדשים נגד היהודים באיטליה.
שנה לאחר מכן המצב מחמיר והיהודים מנודים מכל פעילות אפשרית ונותרים ללא פרנסה.

איך אפשר להתפשר עם אנשים, שאינם רוצים שתתקיים? הם רוצים שניעלם.  אני לא יכול להסתגל למוות.  1938 היתה שנה רעה מאד ליהודים.  1939 היתה רעה עוד יותר. (עמ' 58)

לאחר שאווה יוצאת לחופשה אחרונה עם בני משפחתה בבית חוף בגורסטו ואנג'לו מצטרף אליהם, הבלתי נמנע קורה – אווה ואנג'לו מבינים שהם מאוהבים זה בזו! אבל מה עושים כאשר היא יהודיה והוא קתולי שמוסמך להפוך לכומר?
אווה היתה שמחה להינשא לאנג'לו אבל הוא נשוי קודם כל לכנסיה שלו והוא לא יכול להפר את ההבטחה שהבטיח לאביו שהוא "שייך לכנסיה".
אווה מחליטה בלב כבד ושבור להיפרד מאנג'לו ולהוציא אותו מחייה אבל נסיבות החיים גורמות להם להיפגש שוב.
לאחר שהמצב באיטליה נעשה גרוע ואווה נותרת לבדה, היא נאלצת לנסוע לרומא יחד עם אנג'לו, למרות שהיא כבר לא בוטחת בשום דבר ואף אחד ולא יודעת באמת איפה היא תהיה הכי בטוחה כיהודיה.
אנג'לו מעמיד פנים שהיא אחותו ומשכן אותה איתו בכנסיה כקתולית לכל דבר ואווה חשה שחייה הולכים וקמלים אל מול עיניה.

בשביל מה מצילים אותי? אני צופה קדימה אל חיי, גם אם יהיו אלה חיים נטולי פחד או דאגה מפני האפשרות שהגסטאפו יתפוס אותי וישלח אותי מפה, אני לא מוצאת בי כח רצון להתמלא תקווה (עמ' 154)

אווה מאבדת הכל אבל עדיין לא מוכנה לנוח על שמריה והיא חייבת להציל את משפחתה שנמצאת ברומא, גם אנג'לו מציל מאות פליטים יהודים תוך סיכון חייו.
אווה ואנג'לו מוכיחים אומץ רב לאורך כל העלילה, הם עוברים זוועות וטלטלות קשות אבל ממשיכים לעזור ליהודים בסתר, גם כשהגסטפו נושף בעורפם ועורך אינספור פשיטות במנזרים ברחבי העיר.
האם אהבתם הבלתי אפשרית תשרוד למרות שהיא יהודיה והוא כומר קתולי? האם חייהם יינצלו והם ישרדו את התופת שהם נמצאים בו?

הספר 'מחול ואפר' ריגש אותי עד דמעות, הערצתי את דמותה של אווה, כעסתי עליה שהיא סיכנה את חייה כדי לעזור לעוד ועוד יהודים אבל גם הערכתי את החוזק הנפשי שלה ותיאור הנגינה שלה בכינור נגע ללבי וכאילו שמעתי אותה במו אזני מנגנת ברקע כשקראתי את הספר.
חלק מהדמויות בספר הן אמיתיות ובעיני זהו ספר שחובה לקרוא ולו רק כדי לגלות עוד פיסה קטנה מההסטוריה של העם היהודי בגולה והסבל שעבר במלחמה ארורה זאת.
זהו ספרה הראשון של הסופרת איימי הרמון שתורגם לעברית, בהמשך יתורגמו עוד שני ספרים שלה ע"י הוצאת א(ה)בות – לא יכולה כבר לחכות.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן