Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מוריס האמיץ
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 36
בְּמַהֲלַךְ שָׁבוּעַ אֶחָד, הַיֶּלֶד מוֹרִיס נֶאֱלָץ לְהִתְמוֹדֵד עִם אֶתְגָּרִים רַבִּים וְשׁוֹנִים. הוּא עוֹבֵר לְבַיִת חָדָשׁ וּלְגַן חָדָשׁ וּמִתְגַּעְגֵּעַ לַחֲבֵרָיו הַקּוֹדְמִים, הוּא חוֹשֵׁשׁ לְהֵרָדֵם בַּחֹשֶׁךְ, הוּא נִבְהָל מֵעַכָּבִישׁ שֶׁהוּא רוֹאֶה בָּאַמְבַּטְיָה וּלְמַעֲשֶׂה חוֹוֶה קְשָׁיִים יוֹמְיוֹמִיִּים שֶׁכָּל הוֹרֶה וְכָל יֶלֶד מַכִּירִים. הַסֵּפֶר מוֹרִיס הָאַמִּיץ מְאַפְשֵׁר לַהוֹרִים לְהִתְוַדֵּעַ לְמִגְוַן טֶכְנִיקוֹת וּמְיֻמָּנֻיּוֹת פְּשׁוּטוֹת וִיעִילוֹת שֶׁל שִׁיטַת הַ-NLP, שִׁיטָה שֶׁעוֹזֶרֶת לְשַׁנּוֹת דְּפוּסֵי חֲשִׁיבָה וְהִתְנַהֲגוּת לֹא מוֹעִילִים. קָארְל-יוּהַן פוֹרְסֶן אֵהֶרְלִין הוּא מְטַפֵּל מֻסְמָךְ בְּשִׁיטַת הַ-NLP, אָב לִשְׁנַיִם וְסוֹפֵר שֶׁשָּׁבַר אֶת שִׂיאֵי הַמְּכִירוֹת בְּאָמָזוֹן עִם סִפְרוֹ הַקּוֹדֵם לִילָדִים "אַרְנָבוֹן רוֹצֶה לִישֹׁן" (הוֹצָאַת "יְדִיעוֹת סְפָרִים"), שֶׁבּוֹ עָשָׂה שִׁמּוּשׁ בְּשִׁיטַת הַ-NLP בְּתַהֲלִיךְ הַהַרְדָּמָה. מַעֲבָר לְמָקוֹם חָדָשׁ גַּעְגּוּעִים לַחֲבֵרִים פַּחַד מֵעַכְּבִישִׁים הִתְמוֹדְדוּת עִם כְּאֵב סַרְבָנוּת אֹכֶל חָשַׁשׁ מֵחֹשֶׁךְ

אני לא פסיכולוג. אומנם, נחשפתי לפסיכולוגים ולמדתי בחיים פה ושם דברים, אבל לפסיכולוגיה ממש עוד לא הגעתי. על שיטת NLP שמעתי, כי בשנים האחרונות אי אפשר לפספס, אך אף פעם לא הבנתי מה היא אומרת, והאמת שגם לא כל כך עניין אותי להתעמק ולהבין אותה. כן ידעתי שזוהי דרך טיפולית בשיטת דמיון מודרך, ושמי שמטפל בה, ואולי גם מי שטופל בה, טוען שהיא עושה ניסים ונפלאות.

אז אחרי לא מעט ספרי עיון, פסיכולוגיה, עזרה עצמית, ועוד שפרחו ועלו בשנים האחרונות, כולל בתחום זה של ה NLP, כעת הגיע גם ספר שמוגדר כספר ילדים. המטרה של הספר, לפחות לפי מה שכתוב בו, זה לפשט את עקרונות השיטה ולתת לילדים כלים להשתמש בה ביום יום שלהם.

בוא נתחיל מזה שהספר הוא רק לכאורה ספר ילדים. שכן כחצי מהספר מנוקד עם סיפור לילדים המחולק לפרקים. זהו למעשה סיפורו של מוריס שעובר דירה למקום חדש ולגן ילדים חדש, וכל יום מתמודד עם פחד וחשש אחר. אם זה הפחד ממה יהיה, אם זה הגעגועים לעבר, אם זה כאבים, פחד מעכבישים, מחושך ומפחדים נוספים. המחצית השניה של הספר, ואם נספור מילים אז זה לפחות שני שלישים ממנו, בכלל פונים להורים. בחלק זה יש הרחבה על עקרונות השיטה, עם הסבר כיצד הוא בא לידי ביטוי בפועל וכיצד הוא מודגם בסיפור על מוריס בספר, ומהי למעשה שיטת הפעולה בכל פעם.

העניין הוא, שמוריס, שלכאורה בגיל הגן, ואכן מתמודד עם דברים של ילדים, לא בטוח שרמת הסיפור הכתובה מתאימה לו. כלומר לגיל הגן. מה גם, שלדעתי התכיפות להראות בספר ילדים שבכל עמוד יש בעיה אחרת, שבכל עמוד יש פחד – לטעמי זה מעט יותר מידי. לא היה מזיק לרווח קצת אפילו בפן העיצובי, ולתת לילד הקורא את הסיפור קת אוויר לנשימה. זאת ועוד, משהו בסיפורים עצמם גם לא התחבר לי כל כך, וקשה לי להגדיר מה בדיוק.

בשורה התחתונה, ספר ילדים ממש זה לא. זה כן ספר שיכול להוות כלי טיפולי למי שמטפל בשיטת NLP עם ילדים – בין אם מדובר במורים, הורים, פסיכולוגים ואחרים. וגם כאן – אני מאמין שמי שמכיר את השיטה טוב ולמד אותה כמו שצריך, לא באמת צריך את הספר בשביל לדעת אותה וודאי לא בשביל ליישם את העקרונות שלה על הילד שלו. הדבר היחיד שאולי אפשר לעשות זה לתת לילד לקרוא סיפור אחד מתוך הספר ולעבוד איתו על פי אותו עיקרון. ודאי לא לקרוא בבת אחת את כל הספר.

במעבר בספר לעיתים אני מקבל את הרושם כאילו מפתחי השיטה או מי מטעמה שהם "מסיונרים" לשיטה שלהם, ניסו למעשה לחנך את הילדים כבר מגיל צעיר מאוד לשיטה שלהם. לא אגיד שהם מנצלים את התמימות של הילד או משהו. השיטה אינה פסולה חלילה, ויתכן כאמור שהיא גם מצויינת. אך אם הייתי מקטלג, או עובד בחנות ספרים, גם את הספר הזה שנראה לכאורה כספר ילדים, הייתי מניח במדף ספרי הפסיכולוגיה וההדרכה. בטח לא במדף ספרי הילדים.

דוד פרוידיגר

דוד, 36, ירושלמי בנשמה, מכור למילה הכתובה- לקרוא, לכתוב ומה שביניהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן