Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מוצלחים
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 298
האם אפשר ללמד ילד להיות אדיב וטוב לעצמו ולאחרים? ולמה זה חשוב כל כך לאושרו ולהצלחתו בעתיד? שאלות חיוניות אלה מקבלות דחיפוּת חדשה ככל שהתרבות שלנו הולכת והופכת לשוחקת, מפולגת ומושפעת יותר ויותר מהמהפכה הדיגיטלית ומ"רעש" הרשתות החברתיות. כולנו רוצים שהילדים שלנו יהיו אדיבים וטובים, ואם לא – ד"ר תומס ליקונה, פסיכולוג התפתחותי בעל שם עולמי – טוען שכדאי לנו לרצות זאת. מחקרים רבים מראים שהיכולת הזו של "טוֹבוּת" חוזרת אל האדם בשלל דרכים במהלך חייו, משפיעה באופן מכריע על עתידו והופכת אותו לשמח יותר, מסופק ובעל סיכויים רבים יותר לגדל משפחה מאושרת, חזקה ויציבה. אך מה עושים כשאנו עדים להתנהגות לא טובה של ילדינו? ד"ר ליקונה חולק בספר את הכלים החיוניים להורים בכדי לטפח אחווה, לכידות ושיתוף פעולה בבית. חשוב להבין שטוב לב לא עומד בפני עצמו, הוא זקוק לתמיכה של מעלות חיוניות אחרות כמו אומץ, שליטה עצמית, כבוד והכרת תודה. עם דוגמאות קונקרטיות שנלקחו ממשפחות רבות שד"ר ליקונה עבד איתן לאורך השנים, וטיפים פשוטים וברורים שתוכלו לפעול לפיהם, מוצלחים יעזור לכם לתת ולקבל כבוד בחוג המשפחה, לקיים שיחות משפחתיות לפתרון בעיות שוטפות, להתמודד עם בעיות משמעת, לבנות אופי, ולשפר את הדינמיקה של מערכות היחסים של ילדיכם בתוך המשפחה, עם חבריהם ועם העולם המחכה להם בחוץ בדרך להפוך את ילדיכם לבני אדם טובים, מלאי ביטחון עצמי וסיפוק. ד"ר תומס ליקונה הוא פסיכולוג התפתחותי והמנהל המייסד של המרכז לכבוד ואחריות באוניברסיטה של מדינת ניו יורק בקורטלנד. הוא חיבר שמונה ספרים על התפתחות אופי, ובהם Raising Good Children, Educating for Character: How Our Schools Can Teach Respect and Responsibility הנחשב ל"תנ"ך של תנועת חינוך האופי", ו-Character Matters. ליקונה קיבל את פרס סנפורד נ' מקדונל ("סנדי") על מפעל חיים בחינוך אופי, שימש נשיא האיגוד לחינוך ומוסר, יועץ לפרויקט "הפיכת האכפתיות לנחלת הכלל" של אוניברסיטת הרווארד, ושותף לאוניברסיטת לידס בפרויקט חינוך האופי "המידות של נרניה". הוא מרצה ברחבי העולם על טיפוח האופי הטוב במסגרת המשפחה, בתי ספר והקהילה, וכותב בלוג עבור "פסיכולוגיה היום" תחת השם "לגדל ילדים טובים" (https://www.psychologytoday.com/intl/blog/raising-kind-kids).

ילדים מוצלחים, לדעתו של מחבר הספר, הינם ילדים בעלי טוב לב, התחשבות באחר, מודעות עצמית, מודעות חברתית ובעלי הכרת הטוב.

"הורות נותרה המלאכה הקשה ביותר על פני האדמה" עמ׳ 19

זהו ספר לחינוך ועיצוב אופיים של ילדים בעולם המודרני – טכנולוגי. האתגרים בהם התמודד הדור הקודם בחינוך ילדים לא תואמים את הדור הנוכחי. האתגרים שונים ויש האומרים מורכבים יותר.

הספר שואף להציג את האתגרים עימם מתמודדים הורים ולתת פתרונות מתאימים לפיתוח ילדים טובים יותר, עם אופי טוב ועם מודעות לעשיית טוב.

 כל ילד הוא בעל אופי אחר, הבנה אחרת, תכונות שונות ותגובות שונות למצבים שונים. "מצב זה הופך את ההורות לאומנות, לא למדע." ע"מ 19 בדורנו לא מספיקים כללים של עשה ואל תעשה, צריך להבין את הסביבה בה אנו חיים ואת השפעותיה.

ד"ר ליקונה מונה ארבעה שינויים תרבותיים שהופכים את מלאכת גידולם של ילדים טובים, למאתגרת מאי פעם:

  1. תרבות פוליטית אלימה
  2. תרבות של "מגיע לי"
  3. תרבות המסכים
  4. תרבות המיניות הקלוקלת

אומנם הספר מתייחס למה שקורה בארה"ב אך המציאות בארץ לא רחוקה מכך. השיח הפוליטי בארץ גם רווי אלימות ושנאה. הסיפורים על גזענות, אלימות כלפי רופאים, נשים ואנשים נשמעים כל שני וחמישי, כל אלו מקשים ע"פ דעתו של ד"ר ליקונה לגדל ילדים טובים.  

"ילדים שיש להם משימות ביתיות – עבודות שאין הם מקבלים תשלום עבורן אבל הם מצופים לבצען כחברים תורמים במשפחה – מפתחים אכפתיות רבה יותר כלפי אחרים" עמ׳ 43

תרבות השפע, המחסור בזמן, המירוץ ממקום למקום גורמים להורים רבים לתת לילדיהם כל מה שהם מבקשים רק בשביל השקט, כך נוצרים ילדים המרוכזים בעצמם ובצרכים שלהם בלי לשים לב לסביבה או לצרכי אחרים בסביבתם, בלי חשק ורצון לעזור בבית למשל, ללא תמורה. ברור להם שהכל מגיע להם.

"המסכים האלקטרוניים שאנו מקדמים בברכה בבתינו גורמים לגירוי יתר במוחם של ילדים, לוחצים על מערכות העצבים הבלתי בוגרות שלהם, ויוצרים תופעות שליליות ברורות לעין על מצב הרוח, על החשיבה ועל ההתנהגות" עמ׳ 155

שעות מול המסך, משפיעים על הבריאות, על הריכוז, על יצירת תקשורת עם הסביבה ויצירת קשרי חברות אמיתיים. כאשר יש חשיפה גבוהה לאלימות זה מפחית את הרגישות לנוכח מקרי אלימות ומביא לרמת נמוכה יותר של הפגנת אמפתיה והתנהגות חברתית תקינה.

לשעות המסך מצטרף הנושא של מיניות. תמונות פרובוקטיביות שבני נוער מעלים לרשת כדי לקבל לייקים, התנהגות מינית בוטה ומוחצנת, צריכת פרונו מגיל צעיר ועוד. כל אלה משפיעים לרעה על עיצוב האופי והאישיות של הילדים.

הפרק על תרבות המין הקלוקלת היה לא פשוט לקריאה. המחבר היה מודע לכך אך הוא חשב שיש צורך לחשוף בפני ההורים את האמת המדוייקת גם אם אינה נעימה.

לצד הקשיים והצגת המציאות החברתית והתרבותית איתה מתמודדים הורים בחינוך ילדיהם מציג ד"ר ליקונה הצעות להתמודדות ודרכי פעולה. הספר עשיר בסיפורים ודוגמאות להמחשת הנושאים העולים בספר.

כמו כן יש הפניה למקורות מידע נוספים ומחקרים שונים. כל מקורות המידע הנוספים ושמות הספרים נכתבו גם באנגלית, שפת המקור, לצד השם המתורגם בעברית.

סוף הספר מכיל נספחים בהם יש משפטי השראה ומוטיבציה לכל נושא שעלה בספר וכן המלצות לספרים לפיתוח מידות טובות בילדים ונוער.

חינוך הילדים והפיכתם לאנשים טובים יותר תלוי בנו. מראה פניה של החברה בעתיד תלוי באופיים של ילדינו.

בהצלחה לכולנו וקריאה מחכימה.

 

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן