Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מועדון המכוניות של מצרים
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 526
המקום: קהיר. הזמן: שלהי שנות הארבעים של המאה ה־20. בעל הקרקעות עבּד אל־עזיז הַמאם יורד מנכסיו ומוצא את פרנסתו במחסן של מועדון המכוניות — שכיית חמדה ארכיטקטונית בלב הפועם של העיר, שבני האליטה האירופית והמלך המצרי רודף השמלות נהנים בה ממנעמי החיים. צוות העובדים במועדון, לעומת זאת, חי בפחד מתמיד מנחת זרועו וגחמותיו של רב־המשרתים אלְקוּ, המשפיל אותם ומתעמר בהם. כשהַמאם מעז לעמוד על שלו, הוא מוכה נמרצות ומת — מפצעיו ומבושה. רעייתו וארבעת ילדיו נותרים חסרי פרוטה, חשופים לניצול כלכלי, מיני ופוליטי.כאשר ערב הפיכת הקצינים של 1952 התסיסה ברחוב גולשת אל תוככי היכל הפאר הקולוניאליסטי, יושביו נאלצים להחליט אם לחיות בביטחון אך ללא חירות וכבוד, או לסכן הכול ולהילחם על זכויותיהם. מועדון המכוניות של מצרים הוא סאגה סוחפת המורכבת מפרשות אהבים סוערות, קנוניה להפלת בית המלוכה ונקמה אכזרית. זהו סיפור על אי־צדק, עוני, כוח משחית והתנגדות ועל יכולתה של הרוח האנושית להכניע מנגנוני דיכוי ולהימחץ תחתם גם יחד. העלילה שטווה עלאא אל־אסוואני אמנם מתרחשת בתקופת השלטון הבריטי, אך היא בבואה של האתגרים הניצבים בפני מצרים כיום וביטוי לגלי הנוסטלגיה למונרכיה, השוטפים אותה בשנים האחרונות. עלאא אל־אסוואני הוא מבכירי הסופרים המצרים בני זמננו ונכלל תדיר ברשימות הכותבים המתורגמים הטובים ביותר, המופיעות בעיתונות העולמית.

שנות הארבעים במצרים.
רוקיה עוזבת את הכפר במצרים עלית בו היא גרה יחד עם בעלה עבד אל-עזיז המאם וארבעת ילדיהם והם עוברים לגור בעיר הגדולה, קהיר.
עבד אל-עזיז שכל חייו היה בעל נכסים ופינק את אשתו בבית מפואר ונתן לה את כל מה שרק חפצה בו נפשה, יורד יום אחד מנכסיו ובני המשפחה נאלצים לנטוש הכל ולעבור לגור קרוב לעבודתו החדשה שבה הוא עובד כעוזרו של מנהל מחסן במועדון יוקרתי של רכבים ששייך למלך הנקרא: מועדון המכוניות.
עבד אל עזיז מתקשה לשלם את חובותיו, וילדיו שהורגלו לחיי נוחות ולימודים גבוהים מתקשים לראות את אביהם חווה משבר כלכלי עמוק והופך מאיש עשיר למשרת.

לפתע נגוזו החלומות ומצאתי את עצמי בפני מציאות חדשה. ירדנו מנכסינו, ואבי התקשה לפרנס אותנו. (עמ' 107)

בזמן שעבד אל-עזיז מנסה למצוא דרכים כיצד להרוויח עוד קצת כסף לפרנסת משפחתו, עוברת בתו הצעירה סאלחה, טראומות משל עצמה כאשר היא חווה התעללות מצד המורה שלה ומתבקשת לשלם את שכר הלימוד ואם לא ייעשה הדבר היא תסולק מהלימודים ובכל פעם צץ תשלום חדש שאין ביד המשפחה לשלם.
אחיה כאמל שלומד באוניברסיטה משפטים, מתפתה לצאת כנגד הכיבוש הבריטי במצרים וכמעט מסתבך במעצר, האח הצעיר מחמוד מתקשה בלימודים ומתעניין רק בספורט והאח הגדול סעיד מרוכז בעצמו ומתנהג באלימות כלפי כל שאר בני המשפחה.
המשפחה קורסת ועבד אל-עזיז צריך לנתב בין הטיפות גם במקום עבודתו, שם יש שחיתויות, גניבות לרוב ועל כל הבלגן מנצח ביד רמה, אלקו, משרתו האישי של המלך, איש אכזרי, אלים וקשה שכולם מפחדים מפניו ועל פיו יישק דבר.

אלקו שלט במשרתים במשך עשרים שנה בעין פקוחה וביד ברזל. אולם לא תמיד הכל הלך למישרין ועל פי רצונו של אלקו. (עמ' 123)

לאחר שעבד אל-עזיז לוקח על עצמו עבודה נוספת כמחנה מכוניות במועדון ועובר השפלה מחברי המועדון ומאלקו עצמו, לבו נשבר בקרבו והוא חוטף התקף לב ומחזיר את נשמתו לבורא.
ברגע אחד ארבעת ילדיו הופכים להיות יתומים ואשתו אלמנה ואין מי שידאג להמשך פרנסתם.
בצר לה פונה רוקיה אל ג'יימס רייט-מנהל המועדון, בריטי גזעני, מתנשא ששונא מצרים, ומבקשת ממנו שיעזור לה עם קצבתו של בעלה המנוח.
רייט מבהיר לה חד משמעית שקצבה היא לא תקבל וזאת פריבילגיה ששמורה רק לאירופאים ולא למצרים נחותים שמשמשים כמשרתים בלבד.
רוקיה לא מוותרת ומחליטה להגיש תביעה נגד מועדון המכוניות ולבסוף שני הצדדים מגיעים לפשרה שכאמל ומחמוד יעבדו במועדון ויעזרו בפרנסת המשפחה.
העלילה מתמקדת בחייהם של כל אחד מהילדים וכל מה שעובר עליהם לאחר מותו של עבד אל-עזיז, ברקע נראים בבירור הפערים בין המעמדות, המלך הנהנתן והמושחת וכל המקורבים לו שחיו טוב על חשבון המשרתים וחייהם של פשוטי העם שנאלצו ללמוד ולעבוד כדי להביא כמה גרושים הביתה.
לאחר שמגיעים מים עד נפש, המרד בבית המלוכה הוא בלתי נמנע וגם המרד נגד הכיבוש הבריטי שמשתלט על כל חלקה טובה במצרים, אבל מה יהיה המחיר הכבד כתוצאה מכך ואיך מתקדמים מכאן?

הספר כתוב בשפה קולחת והעלילה מרגשת עד דמעות, היחס כלפי המשרתים במועדון המכוניות היה פשוט מקומם ומרתיח, הרבה עצב היה שם ובעיקר ריגש אותי החינוך המיוחד שנתנה רוקיה לילדיה, שלמרות העוני שנפל עליהם היא תמיד התעקשה שישארו אצילים, מנומסים ויכבדו את כל בני האדם ואביהם נלחם כדי שהם ייצאו מלומדים ומשכילים.
התחברתי מאד לדמותם של כמאל וסאלחה שהיו עדינים ורדפו צדק לאורך כל העלילה, שניהם שידרו הרבה חוזק נפשי ואצילות נפש.

הסופר עלאא אל-אסוואני כתב 13 ספרים וביניהם את הספר 'בית יעקוביאן' שנחשב לציון דרך באירועי "האביב הערבי".

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן