Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מה שיודעת הרוח
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 376
איימי הרמון מגישה לנו סיפור אהבה שלא תשכחו, מסע בלתי אפשרי של אישה בחיפושה אחר האמת, מסע החוצה עידנים שעלול לשנות את פני ההיסטוריה... אן גלאגר גדלה מוקסמת מסיפוריו של סבה על אירלנד. שבורת לב ממותו, היא נוסעת לבית ילדותו כדי לפזר את אפרו. שם, רדופת זיכרונות מהאיש אותו העריצה ומוקפת בהיסטוריה שמעולם לא הכירה, היא נשאבת לתקופה אחרת. 1921, אירלנד היא מקום מסוכן להתעורר בו, אומה על סף מלחמה. אבל זה המקום בו אן מוצאת את עצמה, פגועה, מבולבלת, ותחת השגחתו וטיפולו של ד״ר תומאס סמית', שתחת חסותו ילד צעיר שנראה לאן מוכר באורח מעורר תהיה. אן הדומה עד מאוד לאימו האובדת של הילד מזוהה  כזו בטעות. היא מאמצת את זהותה, משוכנעת שהיעלמות האישה קשורה ישירות להיעלמותה שלה. בעוד המתח גובר, תומאס מצטרף למאבקה של אירלנד לעצמאות ואן בוחרת לעמוד לצידו. כלואה בין ההסטוריה לבין ליבה שלה, היא חייבת להחליט אם היא מוכנה לשחרר את החיים שהכירה, למען אהבה שמעולם לא חשבה שתמצא. אבל, האם זה בכלל נתון לבחירתה?

אנני (אן) גלאגר היא סופרת ידועה שבעקבות מות הוריה בהיותה ילדה גדלה עם סבה האירי איון בארה"ב. סבה מסרב לספר על שורשיו ומשפחתו והיא מצידה לא מתעמקת ובמקום זה חוקרת על ההיסטוריה של אירלנד. כשאיון נפטר היא מחליטה לצאת למסע שורשים באירלנד על מנת לפזר את אפרו בנהר שליד בית ילדותו וכדי לחקור על ההיסטוריה המשפחתית שלה. הדבר היחיד שהיא יודעת זה שהוריו של איון – דקלן ואן שעל שמה היא קרויה – נהרגו כשהוא היה ילד במהלך מלחמת האזרחים באירלנד.

ואכן אנני מגיעה לעיירה בה גדל סבה ופוגשת מישהי שהכירה אותו כילד והיא מספקת לה קצה חוט. בנוסף, היא מגלה תמונות ישנות של אן, דקלן, איון ושל איש נוסף – ד"ר תומס סמית' שגידל את איון לאחר מות הוריו. היא גם מוצאת את אחד מיומניו של תומס ומתחילה לקרוא בו מעט.

באחד מימיה הראשונים בעיירה היא שוכרת סירה אדומה, שטה בנהר שליד אחוזתו של תומס ומפזרת בנהר את אפרו של סבה אך איזשהו קסם קורה והיא חוזרת אחורה בזמן לאירלנד של 1921 זוהי מדינה שונה ממה שהיא מכירה. זוהי אירלנד שמלקקת את פצעי מלחמת האזרחים שהתרחשה ב-1916 אך עדיין נלחמת על עצמאותה וחירותה.

באותו זמן היא פוגשת את תומס סמית' שמציל אותה ואת איון בן ה-6. בשל הדמיון הרב ביניהן, כולם בטוחים שהיא אן, אמו של איון, שמסתבר שדבר מותה לא היה בטוח כי גופתה מעולם לא נמצאה. אנני מתלבטת מה לעשות – האם להעמיד פנים שהיא אכן אמו של איון או לגרום להאמין שהיא הגיעה מהעתיד? ומה באמת יקרה לאן מהעתיד? האם היא בכלל תשוב אל העתיד?

דעתי על הספר:

ההיסטוריה של אירלנד תמיד ענייניה אותי ו"מה שיודעת הרוח" אכן מלמד עליה המון. הוא מלא בפרטים היסטוריים מעניינים וחשובים אך במידה הנכונה, בלי להעיק ובלי להרגיש שאנו בשיעור היסטוריה כבד וארוך. איימי הרמון מתארת במיטב מילותיה את יופיו של האי הירוק ובהחלט עשתה לי חשק לבקר בו.

מאוד אהבתי את "מה שיודעת הרוח" לא רק בגלל הפן ההיסטורי אלא בעיקר בגלל דמותה הראשית של אנני גלאגר. היא אישה חזקה שעומדת על שלה, היא לא מנסה להשתנות בהתאם לרוח התקופה. היא גם לא מנסה להתחזות לאן המקורית אלא פשוט להיות מי שהיא. היא תעשה הכל למען אהוביה וזו תכונה נערצת בעיניי. האמנתי לה, כאבתי את כאביה וחשתי את הדילמות שלה.

אהבתי גם את הקונספט בעלילה לפיו היא חוזרת אחורה בזמן. מודה שלא הייתי מתנגדת לחזור בזמן לתקופה קצרה, למרות שלא הכל רומנטי וקסום בעבר. לאירים היה קשה והרמון זאת בהרחבה.

"מה שיודעת הרוח" גרם לי להתאהב באירלנד מחדש ולהאמין בכוחן של נשים. מה גם שסופו של הספר ריגש אותי והיה בעיניי מושלם.

ביו רחל

תולעת ספרים ואמא לשתי בנות שמעבירה להן את אהבתה לקריאה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן