Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מה שאחרים חושבים בי
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 288
‭"‬כאשר‭ ‬אתם‭ ‬עומדים‭ ‬לידי,‭ ‬איני‭ ‬שומע‭ ‬את‭ ‬הקול‭ ‬שלכם.‭ ‬אני‭ ‬חווה‭ ‬בתוכי‭ ‬עוד‭ ‬סט‭ ‬של‭ ‬מחשבות‭,‬ שמרגישות‭ ‬בדיוק‭ ‬כמו‭ ‬שלי‭,‬ ש‭'‬נשמעות‭'‬ בדיוק‭ ‬כמו‭ ‬שלי‭.‬‭‬ במילים‭ ‬אחרות‭,‬ אני‭ ‬אף‭ ‬פעם‭ ‬לא‭ ‬יכול‭ ‬לדעת‭ ‬האם‭ ‬זו‭ ‬המחשבה‭ ‬שלי‭ ‬שמהדהדת‭ ‬בי‭,‬ או‭ ‬מחשבה‭ ‬של‭ ‬מישהו‭ ‬אחר‭.‬ הכול‭ ‬נשמע‭ ‬כמו‭ ‬אותו‭ ‬קול‭ ‬פנימי.‭" גיבור‭ ‬ספרו‭ ‬החדש‭ ‬של‭ ‬יואב‭ ‬בלום‭ ‬גילה‭ ‬עוד‭ ‬בילדותו‭ ‬שהוא‭ ‬שונה‭ ‬משאר‭ ‬האנשים‭ ‬המקיפים‭ ‬אותו‭:‬ המחשבות‭ ‬שלהם‭ ‬זורמות‭ ‬אליו‭,‬ מציפות‭ ‬אותו‭.‬ הוא‭ ‬מנווט‭ ‬ביניהן‭ ‬במאמץ‭,‬ מתקשה‭ ‬לחלץ‭ ‬מן‭ ‬הסערה‭ ‬המתמדת‭ ‬את‭ ‬המחשבות‭ ‬והתחושות‭ ‬המקוריות‭ ‬שלו‭.‬ החיים‭ ‬המוגנים‭ ‬יחסית‭ ‬שבנה‭ ‬לעצמו‭ ‬מתערערים‭ ‬כשמישהו‭ ‬מתחיל‭ ‬להרוג‭ ‬קוראי‭ ‬מחשבות‭.‬ לקוראי‭ ‬המחשבות‭ ‬הנותרים‭ ‬אין‭ ‬ברירה‭ ‬אלא‭ ‬להתכנס‭ ‬יחד‭ ‬ולנסות‭ ‬להבין‭ ‬מה‭ ‬קורה‭.‬ אך‭ ‬האומנם‭ ‬המקלט‭ ‬שבו‭ ‬הם‭ ‬מתבצרים‭ ‬הוא‭ ‬מקום‭ ‬בטוח‭? ‬ מאחר‭ ‬שקוראי‭ ‬המחשבות‭ ‬אינם‭ ‬מסוגלים‭ ‬לקרוא‭ ‬זה‭ ‬את‭ ‬מחשבותיו‭ ‬של‭ ‬זה‭,‬ הם‭ ‬מוצאים‭ ‬את‭ ‬עצמם‭ ‬בסיר‭ ‬לחץ‭, ‬שבו‭ ‬כל‭ ‬אחד‭ ‬מהם‭ ‬הוא‭ ‬בלש‭ ‬וקורבן‭ ‬פוטנציאלי‭,‬ צייד‭ ‬וניצוד‭.‬‮‬ מה‭ ‬שאחרים‭ ‬חושבים‭ ‬בי‭ ‬עושה‭ ‬שימוש‭ ‬וירטואוזי‭ ‬בצורת‭ ‬המותחן‭ ‬הקלאסי‭ ‬כדי‭ ‬לברר‭ ‬מה‭ ‬אנחנו‭ ‬יודעים‭ ‬על‭ ‬עצמנו‭,‬ אם‭ ‬בכלל‭ ,‬ובאיזו‭ ‬מידה‭ ‬כולנו‭ ‬קוראי‭ ‬מחשבות‭.‬ בהשפעת‭ ‬כישרון‭ ‬הסיפור‭ ‬המהפנט‭ ‬של‭ ‬בלום‭ ‬הופכות‭ ‬השאלות‭ ‬האלה‭ ‬לשאלות‭ ‬של‭ ‬חיים‭ ‬ומוות‭,‬ והקורא‭ ‬נקלע‭ ‬לרכבת‭ ‬הרים‭ ‬שאי‭ ‬אפשר‭ ‬לרדת‭ ‬ממנה‭.‬‮‬ ספריו‭ ‬הקודמים‭ ‬של‭ ‬יואב‭ ‬בלום‭' ‬‮–‬‭ ‬מצרפי‭ ‬המקרים‭' ,'‬המדריך‭ ‬לימים‭ ‬הקרובים‭' ‬ו‭'‬הקבוע‭ ‬היחידי'‭ - ‬היו‭ ‬לרבי–מכר‭ ‬ותורגמו‭ ‬לשפות‭ ‬רבות‭.

כתיבה גאונית.

כתיבה מלאת מחשבה על עולם המחשבות.

יואב בלום לקח את נושא המחשבה, הפך בו מכל הכיוונים ונתן משמעות שלמה, גדולה, ענקית לעולם המחשבות. לאלו שחושבים מחשבות ולאלו שקוראים מחשבות.

מחשבה נודדת, מחשבה חמקנית, מחשבה רודפת מחשבה, מחשבה מקורית למול מחשבה שתולה ועוד. כל הסיטואציות האלו קיבלו ביטוי בכתיבה.

האם אתם חושבים שזה כיף לקרוא מחשבות? אחרי שתקראו את הספר כבר לא תחשבו ככה.

אומנם בלום נתן כמה יתרונות לקוראי מחשבות כמו היכולת לנצח בפוקר או לסייע לחוקרי משטרה בחקירת עבריינים ואפילו מעשים נאצלים יותר כמו לעזור לאנשים לנסח בכתב את המחשבות, החלומות והרצונות הכמוסים שלהם או ללוות אנשים לפני מותם ולדבר איתם על החרטות או הפחדים הנסתרים שלהם, אך ביום יום זה לא קל להיות קורא מחשבות.

הסיפור מתחיל בכך שמישהו מנסה לחסל את הגיבור עקב היותו קורא מחשבות. הגיבור שלנו גר בבית מזכוכית, מבודד, בלב היער ועל ידי כך נמנע במגע עם העולם ושמיעת המחשבות של האנשים בחוץ.  הדרך לחסל אותו היא על ידי הבאתו למסיבה מלאה אנשים. עומס המחשבות הזרות מציף את המוח, ויוצר מועקה קשה שגורמת לנטיה אובדנית. הנקודה הזו הזכירה  לי את ספריה של אמנדה קוויק. גם אצלה הדרך להפטר מקוראי מחשבות או בעלי כוחות מנטליים אחרים היא על ידי הצפה של החושים שגורמת לעילפון או למוות.

בלום מצליח על ידי כתיבה להעביר לנו את התחושה של מה שקורה בתוך המוח של קורא מחשבות שנמצא בחברת אנשים. בליל של מילים. חלקי משפטים. ברצף. בלי הפסקה. בלי פיסוק. עומס מחשבות של אנשים אחרים, עצב, שמחה, פחד, אהבה עד שבשלב מסויים אני עצמי אמרתי טוב. דייייי.

להבדיל מהגיבור אני יכולתי לדלג הלאה. אבל התחושה של מועקה נשארה. כך מרגיש קורא מחשבות בחברת אנשים. הוא לא מסוגל להפריד בין מחשבות שלו למחשבות של אחרים והוא מוצף.

הגיבור ניצל בסופו של דבר על ידי קבוצת אנשים שגם הם קוראי מחשבות. הוא מובא למתחם מבודד מהעולם בו נמצאים קוראי מחשבות נוספים. קוראי מחשבות לא יכולים לקרוא מחשבות של קוראי מחשבות אחרים, ולראשונה בחייו הוא נמצא בחברת אנשים והוא לא יודע מה הם חושבים. זה גורם לו לפקפק בעצמו ולתהות מי הוא באמת. בנוסף יש חשש כבד שמישהו מנסה לחסל את כל קוראי המחשבות בעולם ועולה השאלה מי זה ולמה ואיך הוא יודע מי קורא מחשבות….

הסיפור נע בין ההווה והעבר של הגיבור, חלקים קטנים של פאזל שיבנו את התמונה הגדולה בהמשך, ודמות עיקרית אחת בחייו, דניאלה והדמויות הנוספות במתחם.

סוף הספר מתעתע ויש בו תפנית מפתיעה, קראתי אותו פעמיים. יש שימוש חזותי וטקסטואלי הבא לבטא את תחושת הגיבור בסיטואציה בה הוא נמצא והתחושה הזו ללא ספק עוברת לקורא. מיוחד בעיניי.

אהבתי גם את שם הספר והכריכה שקולעים בדיוק לתוכן.

אגב, תתחילו להתרגל לפירוש החדש לראשי התיבות ק"מ. קוראי מחשבות. 😉 

 

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן