Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
מארבע יוצאת אחת
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 320
כשמיכל נעלמת בניו יורק, גלי, רונית ונטע, שלוש חברותיה הטובות מימי גרעין הנח"ל, אורזות בגדים חמים ורגשות עזים לתוך מזוודה וטסות אלפי קילומטרים אל המקום שבו נראתה לאחרונה. הן חייבות למצוא את מיכל. רוברט, בעלה, מדווח כי בבוקר יצאה לעבודתה ולא שבה. משפחתה מודאגת ואובדת עצות. חברותיה סבורות שלא מתאים למיכל החייכנית והאחראית להיעלם כך, אך עד כמה הן מכירות את מיכל מאז שעזבה לאמריקה? כשנחשפים סודות וצדדים בחייה שאיש לא הכיר, המתח ממלא את המרחק ביניהן, הפחד מתמקם במרכז הבטן, והחשש לחברתן האהובה הולך וגובר. בעיר הגדולה נפערים בין השלוש סדקים וצצות בעיות שחשבו שהותירו בארץ, ואלה מעמידים את החברות שלהן במבחן. מארבע יוצאת אחת הוא ספר מותח, נוקב ונוגע ללב החושף את עולמן השברירי של דמויות המתעוררות אל שלב מאתגר בחייהן – שלב התנפצות הבועה והפסיחה בין תקווה לייאוש. מעל כולן מרחפת דמותה האניגמטית המרתקת של מיכל והשאלה המנקרת מה עלה בגורלה. זהו ספרה השלישי של סיגל פישביין, ובו היא שבה אל הדמויות שיצרה בספרה הראשון, "יום חדש". בדצמבר 2019 ראה אור הספר "קצרים", אוסף סיפורים משותף של טללית פרשר, יעל דנון וסיגל פישביין.

מיכל, גלי, נטע ורונית הן חברות טובות עוד מגרעין הנח"ל. מיכל גרה בארצות הברית וכל השאר בארץ. ביום בהיר אחד מיכל נעלמת כאילו בלעה אותה האדמה ופה החברות הטובות שלה נכנסות לתמונה. הן עוזבות הכל פה בארץ, כל אחת את החבילה שלה וטסות לניו יורק לחפש אותה.

גלי השאירה אחריה שני יחדים קטנים ואת בעלה שבקרוב יהיה הגרוש שלה. הוא מאס בה מאחר ולא עמדה בסטנדרטים שלו ומצא לו מישהי חדשה. רגע לפני שעלתה גלי על המטוס היא היתה אמורה לחתום על מסמכי הגירושים שהיא קיבלה מעורך הדין, אך לא הספיקה. היא יוצאת למסע עם המון מחשבות וכאב על פירוק המשפחה.

רונית ואלון רצו להיות הורים. גופה של רונית בגד בה והוא התקשה לשמור על הריון. כשהגוף שמר על ההריון ורונית הגיע לחודש תשיעי, העובר מת ברחם והיא עברה לידה שקטה וטראומטית. השניים לא אמרו נואש ורצו בכל זאת לנסות אך הנסיונות הרבים והקשים גבו מחיר מהזוגיות שלהם, מחיר כבד. היא יוצאת למסע כשהיא מסתירה סוד והוא רק שלה .

נטע שכלה את אהובה בקרב, הוא קיבל רסיס הישר ללב ולא היה סיכוי להציל אותו. היא אהבה אותו אהבה עזה והתקשתה להתמודד עם האובדן. גם חמש שנים אחרי, כשהיא חיה עם ערן המקסים שמכיל אותה ואוהב אותה בלי תנאים היה לה קשה להמשיך לשלב הבא. היא יוצאת לחפש את מיכל כשעובר חדש בבטנה כשהיא צריכה להחליט האם היא רוצה לחיות לצד ערן ולהמשיך הלאה או להחזיק בעבר.

הן ממריאות יחד לניו יורק לעזור לרוברט, בעלה של מיכל לחפש אותה. רוברט פנה למשטרה לעזרה באיתורה של מיכל. לטענתו היא הלכה באותו היום כרגיל לעבודה, הודיעה שתחזור מאוחר משם שתפגש עם חברים ולא חזרה הביתה. הוא לא חיפש אותה באותו הערב מאחר ונרדם והתעורר רק בבוקר.
באופן אוטומטי הוא הפך החשוד העיקרי בהעלמות שלה ונחקר על כך רבות. הוא הצהיר כי לא רבו וכי לא היה דבר שונה בהתהגות שלה ובהתנהלות של שניהם כזוג. האומנם?

שלושת החברות מגיעות לעזור בחיפושים ומקבלות כמה רמזים לכיווני חקירה. הן למדו שיתכן שלא היה להן הרבה מושג על חייה של מיכל ויתכן ששמרה מהן כמה סודות.

המשטרה מתחילה לחקור די מההתחלה ומשום מה יש הרבה חשודים פוטנציאליים שירצו במותה. מאמצע הספר הספר הופך מסיפור דרמטי לסיפור מותח, הייתי חייבת לדעת מה עלה בגורלה של מיכל והאם היא בחיים…

כריכת הספר מנימליסטית, הסופרת היתה אנונימית בשבילי, התקציר הוא זה שהזמין אותי ואני הופתעתי לטובה! נהנתי מהכתיבה ומהעלילה. אהבתי שהסופרת עיבתה את הדמויות של החברות ויצרה אינטרקציות בניהן במקביל לסיפור המרכזי של מיכל, הן היו עגולות ואמינות.
כל פרק מתמקד בחברה אחרת ומביא את הזוית שלה לסיפור, לעיתים גם זויות של דמויות נוספות.
יופי של ספר, אשמח לקרוא נוספים מפרי עטה של פישביין.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן