Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מאפס למאה
סופר/ת:
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 439
צוותי יחידה 669 משתתפים בכל תרחיש שניתן להעלות בדמיון וגם בכאלה שקשה לדמיין – החל בחילוץ חיילים פצועים תחת אש ועד למבצעים חשאיים הרחק מעבר לקווי האויב. לוחם חילוץ הנמצא בכוננות אינו יודע היכן ימצא את עצמו בעוד רבע שעה: בדרך לחילוץ בני נוער שנקלעו לשיטפון במדבר יהודה או בדרך להצלת חייהם של חיילים שנפגעו ממטען בגבול עזה; גולש על כבל ממסוק כמלאך משמים לחלץ טייס נוטש או כמוצא אחרון לתינוק סורי שנפצע בקרבות מעבר לגבול. הסירנה המייללת והפקודה "חתולים זנק!" עלולות לתפוס את לוחם 669 בכל רגע נתון ולהעבירו במהירות הבזק משגרה מלאה למשימות שבהן יידרש לעתים להגיע אל קצה גבול היכולת האנושית. במשך כחמש שנים תיעד גיא את שירותו המפרך והייחודי כלוחם־פרמדיק ביחידת העילית 669 – יחידת החילוץ הקרבי של חיל האוויר. בכישרון כתיבה יוצא דופן חיבר מסמך מרתק וקולח, שבו שזורים ביד אמן השמח עם העצוב, מורט העצבים עם מעורר ההשראה, האישי עם הלאומי, משובת נעורים עם פטריוטיות ומסירות נפש. מעולם לא נכתב ספר שכזה על השירות הצבאי בצה"ל, ספר המתעד באופן כה אינטימי את חוויית השירות ביחידת עילית מיום הגיוס, דרך ההכשרה הארוכה ויוצאת הדופן ועד להשתתפות במבצעים מיוחדים ובדרמות לאומיות. מאפס למאה, שקיבל את אישור הצנזורה הצבאית, מתאר מבצעים שהיו אסורים עד כה לפרסום וכולל חשיפות ממקור ראשון על הפעילות החשאית והמורכבת של אחת היחידות המובחרות ביותר בצה"ל.

סיפורו של צוות ביחידה 669

אסון נחל צפית היה אחד מהאסונות הקשים ביותר שחוותה מדינת ישראל. בחילוץ הילדים מהמכינה מתל אביב השתתפו רבים , ביניהם חתני אביתר מתנדב מאיחוד הצלה דימונה. כמו כן הוקפצו לנחל חיילי יחידה 669 עם מסוקים בכדי לסייע בתנאים הלא פשוטים שהיו קיימים בשטח. בשל הקירבה האישית לסיפור דרך כוחות ההצלה, הייתי מסוקרנת מאד לקרוא את הנעשה מאחורי הקלעים. החיבור למחבר…הפתיע אותי בתום הקריאה. זו פעם ראשונה שמסלול ההכשרה ליחידה המובחרת מקבל במה ספרותית ובמה זו ראויה עד מאד ומומלצת המסופרת כגוף ראשון- סיפורו של גיא.

גיא , לא תכנן להגיע ליחידה 669 כשירותו הצבאי, רק לאחר שיחות רבות עם חבר'ה בוגרים יותר, גמלה בליבו ההחלטה להיות מכוון למסלול. אחרי גיבוש לא פשוט וטעות במתן התשובה , החל גיא את מסלול ההכשרה המורכב ביחידה המובחרת 669. בספרו מגולל את הנעשה בטירונות. אימונים מפרכים הן פיזית והן מנטלית ובסופם מתגבשת לה קבוצת מחזור מ"ב .הידיעה כי בכל רגע נתון אתה חשוף להחלטה של הדחה, מציבה את גיא בלמידה את גבולות יכולותיו הפיזיות, החברתיות והמנטליות. את ההכשרה הרפואית שלו מתחיל בקורס חובשים לצד אימונים פיזיים מפרכים. מסעות אלונקה, אימוני קרב מגע, אימוני שטח מורכבים בתוך שיחים קוצניים, ניווטים מאתגרים. ולאחר כל אלה, מתחילים אימוני השחייה שכן כל לוחם ביחידה זו חייב להיות בכושר מיוחד הן בשטח היבש והן בשטח הרטוב. אימוני השחייה מאתגרים ביותר והם רק ההתחלה לאימוני הצלילה.

אחד האימונים הקשים שחווה גיא הוא אימון כשל בצלילה. בעומק של 30 מטרים מחת לפני הים- מדריך הצלילה מדמה כשלים. גיא וחבריו חווים חוויה מטלטלת ביותר כאשר כל מה שלמדו, לא הולך ואיך שורדים תקלות מסוג זה. תיאור החוויה הזו כמו גם חוויות רבות אחרות גורם לקורא לחוש ברגשות האמיתיים שחווה חייל המוכשר ליחידה "עד קצה גבול היכולת" . "מאפס למאה" -מרביצה ישנונית למסע.

לאחר שסיים את ההכשרה, ונמנה כחלק מהיחידה מגולל גיא סיפורי חילוץ מורכבים בתנאים מאד קשים ואף מזכה את הקורא ברגעי נחת . סוף הספר מחזיר אותנו לאותו יום ארור בו מוקפצים גיא וחבריו לנחל צפית. "אנחנו מנמיכים טוס מעל נחל צפית. פני דבוקות לחלון המסוק. אני מתבונן למטה, מחפש אחר סימן חיים, תזוזה במים, בגד, כל דבר. מתפלל לזהות פצוע שניתן לעזור לו. מישהו להציל".

אני "מאמצת" בת שירות לאומי בביתי אשר גרה בישוב הושעיה , שם גר גיא. ובשבת האחרונה , בעודי לקראת סיום קריאת הספר, היא מספרת לי שמכירה את גיא אישית ורצתה להביא אותו לנוער  טרום גיוס שיספר על היחידה . אז לכל הנוער שלפני גיוס, לחיילים הטריים בצבא, להוריהם ולכל אזרח במדינת ישראל- הספר מאד מומלץ!

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן