Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Lady into Fox
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 128
החזיקו רגע אחד בספר זה בידיכם. לטעמנו מדובר באחת הנובלות הבריטיות היפות בכל הזמנים: נס ספרותי שכזה. יצירה שמזמינה קריאות רבות, מתנה מושלמת לאדם  שמעריכים, או שאוהבים. סיפור היודע להיות מרומם רוח, משחרר, מרגש ומצחיק – ומכאן מעמדו כאובייקט קסם. ספר מאגי: “מקסים”. סיפור המסגרת פשוט מאוד: זוג צעיר, אמיד ואוהב – סילביה וריצ׳רד טֶבּריק – מתחתן ועובר להתגורר באחוזה מבודדת במחוז אוקספורד. כעבור כמה חודשי נישואים, במהלך טיול של הזוג בצהרי היום, סילביה נהפכת לשועלה. "מאישה לשועלה" הוא סיפור על טרנספורמציות אנושיות: גופניות, נפשיות, יצריות, מיניות וחומריות. זו עלילה שמעניקה משמעות לאירועי חיינו – לא לפי כלליו ההגיוניים של העולם, אלא על בסיס כוחו של הדמיון. לפנינו כתיבה שמשתנה – כמו דמותה של סילביה – כדי ללכוד הכול: הומור, אלגוריה, הרפתקה, דרמה, פנטזיה, ריאליזם, אהבה, כאב ותשוקה. מאז צאתו לאור בשנת 1922 – שבע שנים בלבד לאחר "הגלגול" של קפקא – "מאישה לשועלה" של דיויד גארנט לא חדל להקסים את קוראיו. אנו מתכבדים אפוא להגיש לראשונה בתרגום לעברית נובלה שהייתה רבת-מכר בתקופתה, שעובדה לתיאטרון ולמחזמר פעמים אינספור, אחד הספרים האהובים על חורחה לואיס בורחס – ספר שזיכה את מחברו בתהילת נצח.

לפני כמה שנים, שעוד גרתי בשכירות, גר בדירה מולי איש מבוגר כבן 80. הייתה לו כלבה גדולה ויפה, ובכל בוקר הוא היה יורד ביחד איתה לטיול ומדבר אליה. נהגתי להקשיב מדי פעם ל"שיחות" הללו ומצאתי את עצמי מחייכת ומחבבת את הסיטואציה. כל אדם שאוהב בעלי חיים, כמוני, תוהה מדי פעם האם החיה שהוא מגדל מקשיבה לו? כמה היא יכולה להבין ולקלוט? האם החיה אוהבת את האדם שמגדל אותה? אלה שאלות שכנראה לא אדע את התשובה עליהן לעולם.

גיבורי הנובלה "מאישה לשועלה" הם ריצ'ארד וסילביה טבריק, זוג צעיר בתחילת נישואיו. השנה היא 1880 והזוג יוצא אחר צהריים יפה אחד לצוד שועלים. ציד שועלים היה מנהג נפוץ באותם הימים, אף שסילביה, ששמה לפני נישואיה היה סילביה פוקס – סולדת ממנו. בעודם רוכבים על סוסים במרדפם אחרי שועל, ללא כל אזהרה מוקדמת, סילביה הופכת פתאום לשועלה. בניגוד לציפיות ריצ'ארד אינו נוטש אותה ואף מקבל אותה כשועלה ועושה כמיטב יכולתו להתמודד עם השינוי שחל באשתו. הוא משנה את אורח חייו ומתאים את עצמו אליה. הוא מטפל בשועלה שלו, מבריש את שערה, מאכיל אותה, יוצא איתה לטיולים, מדבר איתה והיא נוהגת להתכרבל בחיקו.

הסיפור מסופר דרך מספר יודע כל שהוא למעשה הסופר בעצמו, ולמרות שנראה שגיבורת הסיפור היא סילביה, הדמות הראשית האמיתית הוא ריצ'ארד טבריק. ההתמודדות שלו עם היצר החייתי של אשתו שהולך וגובר ואהבתו אליה למרות השינוי שחל בה, ועד כמה אנחנו מסוגלים להקריב עבור אהובינו. במרכז הספר אמנם מערכת יחסים בין אדם לחיה, אבל נראה שהבחירה של הסופר בשועלה אינו מקרי. שועל ידוע כבעל החיים הערמומי ביותר בטבע, ולכן אנו מסיקים שהסיפור כולו אינו אלא אלגוריה – תגובתו של ריצ'ארד הפגוע מבגידתה של אשתו, ולכן הוא מתייחס אליה כאל שועלה ולא עוד כאל אישה. הכתיבה של דיויד גארנט מתעתעת לכל אורך הנובלה, ולא פעם תהיתי האם אני מבינה את הסיפור כפי שהתכוון אליו הסופר או לא, וזהו כוחו האמתי של הספר.

פסק הדין:
יצירה קטנה וגאונית שאפשר לקרוא ולהבין בכמה דרכים שונות – וכולן מעניינות. זה סיפור על אהבה, בגידה, הקרבה, ומערכת יחסים בין אדם לחיה. ריצ'ארד לא מפסיק לנסות לביית את השועלה שלו לכל אורך הספר, והיא מנגד נכנעת לאט לאט לחייתיות שבה. אחרית הדבר של הספר הינה פרשנות מעניינת שנכתבה על ידי פליסיה שרון ושופכת אור על חלק מן המתרחש בעלילה. בחרתי בספר בגלל שכותרתו סקרנה אותי ובגלל חיבתי לשועלים, בחירה שהיא לכאורה די שטחית אבל התגלתה כבחירה נבונה, כי למרות שהספר עורר אצלי הרבה שאלות שלא על כולן קיבלתי תשובה – נהניתי ממנו מאד.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן