Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מאחורי כל זה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 373
שני גיבורים יוצאים, כל אחד בנפרד, למסע בשביל ישראל. גיורא בן דוד חולה באֵי-אל-אס. הוא יודע שיש לו רק שתי אפשרויות: להיכנע למחלה או לנסות להכתיב לעצמו את עלילת חייו. עמיחי סגל מתאהב בעל כורחו בתמר, מדריכת ספורט שפגש בצבא. הוא חובש כיפה, היא קיבוצניקית חילונית. הוא יוצא למסע שנועד לקרב אותו לעצמו. שני גברים שונים לחלוטין ושביל ישראל אחד שיחבר אותם זה לזה, צעד אחרי צעד. מאחורי כל זה הוא סיפור מסע. מסע ב"שביל ישראל", בין חילוניות לדתיות, בין נעורים לזִקנה, בין בריאות לחולי, בין נופי הארץ המשתנים. הוא גם סיפור על אהבה. אהבה מבוגרת ואהבה צעירה, וכוחה להניע את גיבוריה ולטלטל את חייהם. אבל יותר מכול הוא סיפור על תקווה ועל אומץ לב, המתאר את יכולתו של האדם למצוא בתוך השביל המסומן את הדרך האישית שלו.

מאחורי כל זה מסתתר אושר גדול.

לפעמים כשהנפש שלנו נמצאת בטלטלה רגשית, הדבר הכי טוב לעשות הוא לצאת מאזור הנוחות שלנו ולהתחבר לטבע, אולי שם נמצא את כל התשובות לשאלות שמטרידות את נפשנו.

גיורא בן דויד הוא גבר בן 65 המתגורר במושב בצפון הארץ וכל חייו מתנהלים סביב מטע התפוחים שירש מאביו.
גיורא הוא מלח הארץ, גבר של עבודת כפיים שמעולם לא ראה את עצמו עושה משהו אחר מעבר לעבודה במטע או יוצא מהמושב.
כשהוא מגלה לחרדתו שחלה בטרשת נפוצה, כל חייו מתהפכים עליו ברגע אחד.
מפגש מקרי בין גיורא לבין אב ובנו שבאים להתארח במושב במהלך טיול של חוצה ישראל גורם לו להגיע להחלטה שעל אף המחלה הוא גם צריך לצעוד בשביל ישראל.
רות, אשתו של גיורא, חושבת שזאת טעות, גיורא לא בן אדם בריא ומה אם יקרה לו משהו בדרך? אך גיורא נחוש בדעתו לקחת תרמיל, מקל ולצאת לטייל ברחבי ארץ ישראל.
יד הגורל מפגישה בין גיורא לעמיחי, בחור דתי מבני עקיבא המתגורר בירושלים שמתאהב במהלך שירותו הצבאי בתמר, קיבוצניקית עם נפש חופשיה.
עמיחי מבולבל ונפשו המיוסרת לא יודעת האם ללכת ללמוד או לחזור לישיבה וגם מה יעשה לגבי רגשותיו כלפי תמר?

נמאס לו לרצות ולפחד, להשתוקק ולהסתיר, הוא רוצה פשוט להתרחק מכולם, מאמא שלו, מתמר, מהרב. וקשה לו להבין מהו בדיוק הדבר שמתמרד בו אבל הוא מקבל אותו בברכה כי הוא מעיר בו משהו מעמיחי הקודם. (עמ' 60)

המפגש הראשוני בין גיורא לעמיחי לא נוחל הצלחה גדולה, בחור צעיר אל מול גבר מבוגר מלא בניסיון חיים, אחד מושבניק חילוני והשני דתי שומר מצוות אבל שניהם רוצים להנות מהמסע הזה, מהטבע, מההיסטוריה שמלווה כל מקום אליו הם מגיעים יחד או לחוד.
עמיחי וגיורא מבינים שלא חשוב לספור קילומטרים כי מה שחשוב באמת זאת הדרך עצמה והמטרה היא להנות מכל רגע ורגע, מהאנשים שנמצאים באמצע הדרך, מיופיו של הטבע ומהמסרים שהיקום נותן להם או כמו שאומר הרב של עמיחי: אתה לא במרוץ, אתה במסע!
עמיחי וגיורא כל כך שונים אבל עם זאת מאד דומים, גיורא נמצא במאבק אל מול המחלה שלו ורצונו להוריד את רות והדאגנות יתר שלה מעל ראשו ועמיחי נאבק בין הדת לבין האהבה שלו למישהי שאין לה שום זיקה דתית בשום אופן או צורה. עמיחי וגיורא יוצאים למסע שלהם יחד על אף המחלוקות ביניהם.

האם יצליח כל אחד מהם להגיע לשלוות נפש בסופו של המסע? האם האהבה תנצח את הדת והאם החיים ינצחו את המוות?

הספר "מאחורי כל זה" מדבר על מסע חוצה ישראל אבל גם על מסע של קירוב לבבות בין חילונים לדתיים. זהו ספר על נשמה וגוף, על חומר ורוח, על פחד ואומץ לחיות את החיים במלואם ועל קבלת האחר.
בשפה יפה ומרגשת מתארת הסופרת נירית הלבני מארג של חיים שלמים ועל בחירות ודילמות שאנחנו נאלצים להתמודד עמם.
נהנתי לקרוא על מסלולים בצפון בהם טיילתי בעבר עם בן זוגי כשהיה גר בקיבוץ נאות מרדכי, סמוך לקרית שמונה. אהבתי את המסר הרגיש שיש מאחורי הספר שנוגע ב"נוף" הארץ ישראלי שכולנו מכירים ואוהבים.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. יונה דורון

    גם אני מאוד אהבתי את הספר שהוא כל כך ישראלי, עכשווי ומספר על דילמות שרבים מתמודדים אתן, על הבחירות בחיים ועל יופיה של הארץ הקשה שלנו.

    1. חגית בן-חור

      ספר מקסים ומרגש, ממש נהנתי לקרוא אותו.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן