Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מאחורי ההר
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 327
 זוהר בר, פרוד טרי מאשתו, מרצה מן החוץ לספרות אנגלית בקולג' נידח בקליפורניה, מקבל הצעת עבודה: לבלות את חופשת חג ההודיה בבקתה של ישראלים אמידים בהרי הסיירה, ולהעביר סדרת הרצאות בנושא התמחותו - הספרות הבלשית. אבל העיסוק בבילוש, מתברר, לא יהיה אקדמי בלבד. הרחק בהרים המעצורים נפרצים, והאמת, אותה ניסו להסתיר משך שנים, מאיימת לצאת לאור. האם ייתכן כי אחד מהאורחים הוא רוצח? כמו ביצירותיה הקודמות, מאיה ערד מתכתבת בספרה עם הקלאסיקה העולמית, והפעם עם הקלאסיקה של הספרות הבלשית. זהו ספר של תעלומה בלשית, שהוא גם ספר אהבה לספרות הבלשית. וזהו גם ספר על אהבה, שנאה, קנאה וכל מנעד הרגשות שביניהם: הרגשות המביאים בני אדם עד סף הפשע ומעבר לו. מאחורי ההר נכתב בתבונה ובשנינות והוא נקרא בנשימה אחת. ספר מעורר מחשבה המקפל בתוכו הנאה עצומה. זהו ספרה התשיעי של מאיה ערד, מחברת מקום אחר ועיר זרה, שבע מידות רעות, והעלמה מקזאן. ספריה (שבעה מהם בהוצאת חרגול) הקנו לה מקום בין הסופרים הבולטים בדורה.

זוהר בר, הוא ישראלי לשעבר שחי בקליפורניה ומרצה באוניברסיטת סטנפורד.
כמה ימים לפני חג ההודיה הוא מקבל טלפון מאישה זרה שמזמינה אותו להרצות בחג בבקתה הנמצאת בהרי סיירה ושייכת ליובי פלג, פרופסור לגיאולוגיה ויולי אשתו, הזוג פלג הם ישראלים עשירים שמעוניינים להעביר את החג עם קצת תרבות ממרצה לספרות הבלשית.
זוהר מחליט להיענות להצעה המפתה (בעיקר בגלל שהוא צריך את הכסף עבור ההרצאות) מכיוון שאין לו תוכניות אחרות לחג ומאחר שילדיו יבלו את החג עם פרודתו הטריה, זואי.
הוא משאיר מאחור גם את בת הזוג שלו גליה שקיוותה שיחגגו את החג יחד עם הילדים או לפחות שיזמין גם אותה לבקתה בהרי הסיירה.

בדרך להרי הסיירה זוהר מקבל טרמפ מנאוה, אחת מאורחות הבקתה.
הדרך לשם עוברת עליהם בעצלתיים וגורמת לזוהר להצטער שבכלל הסכים להצעה להרצות בפני זרים גמורים, הוא גם מבין מנאוה שאין קליטה סלולרית בבקתה ועצם הידיעה מכעיסה אותו והוא כבר רוצה לחזור הביתה, איך יתנתק חמישה ימים תמימים מילדיו וכל עולמו?

לאחר שעות של נסיעה אינסופית בהרים ובשלג,  הם מגיעים לבקתת הארחה.
זוהר מאוכזב לגלות שהמקום לא ברמה של "ריזורט חמישה כוכבים" ויותר בכיוון של מחנה צבאי משודרג אך הוא מנסה להסתיר את אכזבתו בפני המארחים שאותם הוא אפילו לא מכיר.

מה הוא עושה כאן?  כמה הכל עלוב.  קמצנים.  והכל באמתלה של פשטות, התנגדות לצריכה,  חזרה לטבע.  והחדר!  אצל אגתה כריסטי היו משכנים בו את המשרתות. מגיע לו. הוא התפתה לכסף ועכשיו זה מה שהוא מקבל.

בארוחת הערב זוהר מתוודע לאורחי הביקתה.
יובי המארח המבוגר ואשתו השניה והצעירה יולי, והאורחים שלהם שמורכבים ממשפחה וחברים ותיקים של יובי.
זוהר מסתקרן לדעת מה קרה לאשתו הראשונה של יובי, אורנה, שנפטרה ואיך מתקשר אוסף האנשים שלא מתערבבים היטב אלה באלה שהוזמנו לארוחת החג.

הוא היה להוט לקצר את הארוחה, להיפטר מהחברה המעיקה. גם כך הוא מרגיש תמיד לכוד בחברת אדם, קל וחומר בתוך החבורה המוזרה הזו, שלא ברור איך קובצה יחד.

במהלך הימים הבאים זוהר מתחבר לאנשים בקבוצה ומנסה להוציא מהם פרטים על מותה של אורנה שהתאבדה ועל ההכרות של יולי ויובי לאחר מותה.
הוא שם לב שמישהו הניח בחדרו תמונה ישנה של אישה יפה ולמחרת הוא מוצא בחדרו ספרון בצרפתית עם משלי לה פונטיין עם סימניה במשל על האריה והשועל ולא מבין מה זה אומר והאם מישהו מנסה להעביר לו מסר כלשהוא.

כאילו אמר לו מישהו: נכנסת לכאן אבל לא תצא מכאן. או אולי, לא תצא מכאן אלא אם כן תהיה חכם כמו השועל.

בערב מעביר זוהר הרצאה לאורחי הבקתה על פתרון התעלומה הבלשית שנמצאת בלב הסיפור הבלשי ובלבו הוא שואל את עצמו את הדברים שמטרידים אותו אישית: האם אורנה פלג התאבדה או נרצחה? האם יובי ויולי מעורבים במותה? ומי משאיר לו רמזים עלומים בחדר?
ההרצאה על הסיפור הבלשי מתערבבת עם המציאות, האם זוהר שאהב תמיד סיפורי בילוש, מפליג בדמיונו ומחפש תעלומות איפה שאין או שבאמת רב הנסתר על הגלוי ואורחי הבקתה מסתירים ממנו משהו?
דמויות נוספות מצטרפות לעלילה, אילן אחיה של אורנה המנוחה שברור לעין שאינו מסמפט את יובי ואשתו הצעירה והחדשה וואדיק שומר הבקתות המוזר שהוא גם בעלה לשעבר של יולי.
זוהר עובר בחמישה ימים טלטלות וחיבוטי נפש גם לגבי חייו האישיים, הפרידה שלו מאשתו זואי שאליה הוא עדיין קשור בעבותות חזקות ויחסיו הלא סגורים עם בת זוגו גליה, שלה הוא חייב הכרת תודה אבל לא בטוח שיש שם אהבה אמיתית.
ובתוך כל זה הוא לא יכול להתגבר על סקרנותו לגבי חייהם של האנשים הזרים שהחיים הובילו אותו אליהם והוא חייב לסגור את כל הקצוות הפתוחים עד סוף השהיה בהרי הסיירה המושלגים.

כקוראת מושבעת של ספרי בלשות ומתח (עוד מילדות) אהבתי מאד את הספר 'מאחורי ההר'.
הספר כתוב בשפה קולחת הגורמת לנו מיד להזדהות עם הדמות הראשית בעלילה ולעבור עם דמותו של זוהר את כל שלבי התעלומה עד לסוף המפתיע.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן