Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
One Hundred Names
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2015
מס' עמודים: 352
קיטי לוגן חוגגת על פסגת העולם: יש לה בן זוג מוצלח, עבודה מרתקת בירחון נחשב, והיא בדרכה להפוך לכוכבת טלוויזיה מפורסמת. אבל כשמתברר יום אחד שטעות רשלנית שלה הרסה את חייו של אדם חף מפשע, בן זוגה ובני משפחתה מפנים לה עורף, ערוץ הטלוויזיה שבו עבדה מפטר אותה, וגם בעל הבית שלה מודיע שעליה לפנות את הדירה. אבל קיטי לוגן היא לא אחת שמוותרת בקלות. על אף האגו הפגוע והמבטים החשדניים היא ממשיכה להאמין ביכולתה לספר סיפור. מה גם שהפעם מדובר בסיפור שהעורכת האהובה שלה ביקשה ממנה לכתוב בהיותה על ערש דווי, וגם הותירה לה קצת חוט: רשימה של מאה שמות. אבל לאן הולכים מכאן?

ססליה אהרן היא אחת הסופרות האהובות עלי בז'אנר ספרות הנשים הרומנטית, מאז שקראתי את נ.ב. אני אוהב אותך ואת בקצה הקשת בענן – שגם הפכו לסרטי קולנוע מצליחים. הכתיבה שלה קסומה, מעוררת השראה, ויש לה את היכולת לראות את הטוב בכל אדם ובכל מצב. הספרים שלה מלאי אנושיות ואופטימיות נצחית, וכמובן שקראתי את רובם, אך דווקא את מאה שמות לא יצא לי לקרוא כשיצא לאור. טעות ששמחתי לתקן בימים האחרונים.

גיבורת מאה שמות היא קיטי לוגן. קיטי היא עיתונאית בת 33 שחיה בעיר דבלין שבאירלנד. היא כותבת למגזין "אצטרה" ובמקביל מצלמת כתבות תחקיר לתכנית טלוויזיה בשם "30 דקות". הטלוויזיה הייתה תמיד החלום הגדול שלה, אך החלום הזה התנפץ לה בפרצוף. אחרי שקיטי מצלמת כתבה ובה היא מאשימה מורה במעשה לא הולם עם תלמידותיו, היא מגלה שהוא למעשה חף מפשע וכך הורסת את שמו הטוב ואת חייו. התקרית הזו פוגעת פגיעה אנושה בקריירה ובאמינות שלה, אף אחד לא ממש רוצה לעבוד איתה, ורשת הטלוויזיה נתבעת על ידי המורה המוכפש, וכמובן מפטרת אותה מיד אחרי התוצאות העגומות של המשפט. נוסף על כך, החבר שלה עוזב אותה, והדירה שלה סופגת מהלומות ומעשי השחתה וונדליזם יומיומיים.

העורכת הראשית של מגזין אצטרה שהיא גם חברתה הטובה והמנטורית שלה, קונסטנס דובואה, עדיין מאמינה בה, אבל לצערה של קיטי היא חולה מאד, מאושפזת בבית החולים וימיה ספורים. ממש לפני מותה היא מבקשת מקיטי להמשיך עבורה כתבה שתכננה לכתוב. קיטי, שמעוניינת לכתוב את הכתבה הלא גמורה כדי למלא את בקשתה של חברתה, פותחת את המעטפה ומגלה בה רשימה של מאה שמות. לכאורה מאה אנשים שונים בלי שום דבר במשותף ושאינם קשורים זה לזה. קונסטנס הולכת לעולמה ולא מספיקה לספר לקיטי מהו נושא הכתבה ומה הקשר בין האנשים הללו, איך היא מכירה אותם, ומה היא בכלל תכננה לכתוב עליהם.

קיטי יוצאת למסע חיפושים בכדי לאתר את האנשים ברשימה. היא מוצאת כמה מהם, אבל לא מצליחה לחשוב על שום דבר עסיסי לכתוב עליהם. לאט לאט אבל בטוח, קיטי מצליחה למצוא את הכיוון אליו כיוונה אותה קונסטנס, ולהבין את הקשר ביניהם. במסעה לכתוב את הכתבה המסתורית קיטי בעצם מוצאת את: עצמה.

פסק הדין:
כמו שאר ספריה של ססליה אהרן גם הספר הזה הוא מעדן. אהבתי את דמותה של קיטי, שעברה מטמורפוזה והפכה מעיתונאית חטטנית, אגוצנטרית ומרוכזת בעצמה לאדם אכפתי ואוהב, אדם מלא סליחה וחמלה. נהניתי לעבור ביחד איתה את המסע האישי שלה, צחקתי, התרגשתי, ויצאתי עם לא מעט תובנות לחיים. מאה שמות הוא לא רק הסיפור של קיטי, הוא סיפור על היכולת לשנות את חייהם של אנשים אחרים בעצמך. יש משהו מיוחד בכתיבה של ססליה, היא מצליחה לכתוב בצורה פשוטה אך עם המון עומק. ספר משכנע, שובה לב עם מסר חשוב ומוסר השכל. אני נהניתי.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן