Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
מאד ויין
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2014
מס' עמודים: 320
"…בדרך כלל אני לא מקנאה, ובכל זאת הדבר היחיד שגורם לי לקנא הוא כשאני קוראת ספרים הכתובים בצורה כל כך מופלאה – שונה מכל מה שאי פעם קראתי. כשאני לא מצליחה להניח את הספר, כי כואב לי בבטן, כואב לי בלב ובראש, אני צורחת: 'לעזאזל איתך (פה נכנס שם הסופרת!) למה אני לא חשבתי על זה קודם??'" קולין הובר, מחברת רבי המכר של ה'ניו יורק טיימס', על מאד-ויין. כשסנה, סופרת מתבודדת, מתעוררת בבוקר יום הולדתה ה-33, היא מגלה כי הכול השתנה. סגורה מאחורי גדר חשמלית, נעולה בבית בלב השלג, כל שנותר לה הוא לפצח את הקוד לחופש ולגלות מדוע נלקחה. ואז היא מבינה, שאם היא רוצה להשתחרר, היא צריכה להתבונן היטב בעברה. אלא שהעבר הזה חוזר ומגיח בקצב מסחרר, וחוטפיה אינם בנמצא. הכבלים של חייה מכבידים עליה ואינם מאפשרים לה לתקשר, לראות את הטוב בחיים, לחוש תקווה, להרגיש אהבה, להיות מאושרת. אלא שזו אינה האמת כולה -התצרף מורכב יותר, וכדי להרכיב אותו צריך לצעוד בין חלקיו ולסגור את הקצוות. רק כשסנה נמצאת על הקו הדק שבין חיים למוות, היא מאתרת את חוקי המשחק. משחק מסוכן. ורק אז היא מבינה, כי האמת בלבד תתיר את הכבלים.

סיימתי לקרוא את הספר לפני יותר משבוע, אבל לקח לי זמן לעכל אותו ואת מה שקראתי, ואני חושבת שזה הספר הראשון מאז שאני סוקרת שלא היה לי צל של מושג איך לדרג אותו, ואיך להעביר לכם בצורה מדויקת מה חשבתי עליו. הספר מסווג כמותחן פסיכולוגי, ואילו אני הרגשתי את הפן הפסיכולוגי חזק הרבה יותר מאשר את המתח. למעשה בעיניי זהו לא ספר מתח כלל. וכאשר מסווגים אותו ככזה, בעצם חוטאים לסיפור ולקוראים. לספר מתח אני מגיעה עם ציפייה להפתעות, טוויסטים ופיתולים בעלילה. רומן רומנטי פסיכולוגי – זוהי הסוגה האמיתית של הספר הזה, יכול להיות שהמצאתי כרגע ז'אנר אבל זוהי הסוגה המתארת את הספר הכי טוב בעיני.

זהו סיפורה של סנה ריצ'רדס, סופרת מצליחה בת 33, שבוקר אחד מתעוררת קשורה במיטה לא שלה, לבושה בבגדים שאינם שלה, בחדר שאינו שלה ובבית שאינו שלה. כל השעות שעברו בין הערב הקודם לבין הבוקר נמחקו מזיכרונה, והיא מבינה שמישהו סימם אותה, חטף אותה והביא אותה לבית מבודד ומושלג באלסקה הרחוקה. כשהיא מצליחה להשתחרר היא מסתובבת ברחבי הבית ומנסה להבין היכן היא. באחד החדרים היא מוצאת גבר קשור גם הוא ואחרי שהיא משחררת אותו היא מבינה שהם מכירים. יחד אתה נחטף ד"ר אייזיק אסטרהולדר, רופא מנתח, שמכיר אותה היטב וטיפל בה אחרי שעברה טראומה לא פשוטה. אייזיק מכיר את סנה טוב יותר ממה שמכירים אותה רוב האנשים בעולם. אין לה חברות, אימא שלה נטשה אותה בילדותה, והקשר שלה עם אביה רופף למדי. חייה של סנה רצופים בטרגדיות אישיות, מהקשות ביותר שיכול אדם לעבור בחייו. הייתי אומרת שהיא הגיבורה הכי אנטי גיבורה שיצא לי אי פעם לקרוא. היא טיפוס קר ואינה מפגינה רגשות, וזה מקשה על הקורא להתחבר אליה, אבל לקראת סוף הספר נשברתי ולמדתי לחבב אותה. יש לה קסם אישי וכריזמה שקשה להתעלם מהם לאורך זמן. גם אייזיק, כמו סנה, הוא דמות פגומה, והסופרת משתמשת בפגמים שלהם בכדי להניע את העלילה.

אייזיק וסנה מנסים לגלות מי כלא אותם יחד בבית, מה המטרה שלו ואיך הם יכולים להשתחרר ולחזור אל חייהם. לאט לאט הם מבינים מדוע נכלאו יחד ומה הצירוף שיכול לשחרר את מנעול הבית. הם מבינים שעברם המשותף הוא המפתח, והם יאלצו לחטט בפצעים ישנים בכדי לקבל את חייהם ואת החופש שלהם בחזרה.
הספר מחולק לשלושה חלקים והעלילה נעה בין השהות בבית שמתרחשת בהווה לבין קפיצות לעברם של אייזיק וסנה. זהו סיפור אהבה לכל דבר, אבל אהבה אפלה, של שני אנשים שהגורל התאכזר אליהם פעמים רבות, ולכן זהו לא סיפור של "ומאז הם חיים באושר ובעושר עד עצם היום הזה".

פסק הדין:
כמו שכבר הבנתם, זהו לא סיפור אהבה קליל וגם לא ספר מתח. למעשה, אחרי שמבינים את הקשר בין הדמויות די קל לגלות מיהו החוטף שלהם ומדוע כלא אותם בבית. הסופרת העמיסה על דמות הגיבורה שלה כל כך הרבה קשיים שהרגשתי שזה לא יתכן שקיים אדם אחד שקרו לו כל כך הרבה דברים נוראיים בתקופת חיים אחת. אבל, וזהו אבל גדול, אהבתי את הספר כספר אהבה פסיכולוגי. לא כל האהבות שמחות, והחיים הם אינם "והם חיו באושר ועושר". הספר לא היה מספיק מלוטש, אבל השלם גדול מסך חלקיו. מבין כל הספרים שאני קוראת, זה ספר שאני אזכור, ויש בו הרבה תובנות לחיים ומשפטים שאהבתי ואקח איתי. השורות האחרונות של הספר צמררו אותי ובסופו של דבר הוא שבה אותי.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן