Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
לשכתב את הניגון הפנימי
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 553
מטבעי, אני נוהגת לנבור רבות במהות האדם, גוף ונפש כאחד, ובייעודנו הפרטני והקולקטיבי בחיינו. אין ספק שכל אחד מאיתנו הוא חד פעמי וייחודי, כמו טביעת האצבע המוטבעת בידינו, שכן אנחנו שונים מיסודנו המוטמע בשלד גנטיקת דמותנו, אולם יש בינינו הרבה מאוד נקודות משיקות, מקבילות, הדומות בנו, כבני אדם. אחת מהן הינה השפעת חוויות הילדות המושרשות בנו כזיכרונות ורגשות בכל תא בגופנו, כנבט המהווה את שלד דמותנו, ממנו אנו צומחים אל עצמנו בתוך התא המשפחתי, באופן מותאם, הייחודי לדמותנו, וכך אנו מתהווים להיות ילדים ובוגרים. דמותנו המתעצבת מכל חוויותינו, באופן שחלקו מודע וחלקו אינו מודע, חובקת גם את חוויית גירושי ההורים כחוויה משנה חיים. ילדים – בוגרים להורים גרושים מאופיינים פעמים רבות בתסמינים דומים, החולשים על תפקודם בכל תחומי החיים ולכל אורך החיים, באופן המשפיע עליהם, החורט דגלו בנפשם ומעצב את דמותם השלמה. האם זו גזירת גורל, לחיות בתוך עננה שאינה מיטיבה, ולחוות את החיים מתוך חצי הכוס הריקה? במסעי החובק חיים שלמים, נוכחתי כי לנו תמיד זכות הבחירה ועל כן אני מביאה בפניכם את סיפורי, מתוך אמונה שלמה שאת החיים – לנו האפשרות לעצב כפי שאנו רוצים. הספר חובק את מסע חיי האישי והרבה מאוד מידע, שמתוכו תוכלו לדלות אל חייכם וליישם כבר עתה, בדמותכם השלמה ובכל תחומי חייכם. זו זכות גדולה עבורי וחלק ממימוש ייעודי לנגוע בלב אנשים באופן שעשוי לשנות משהו לטובה בחייהם. עדי שלוו – רעיה ואם ל-6, מגשרת משפחה, יועצת זוגית, מדריכת הורים, מאסטר MNLP ומיינדפולנס, מתמחה בקריאת שפת גוף, אחות מוסמכת, ועוד היד נטויה.
הסטטיסטיקה בישראל מלמדת שכמעט כל זוג שלישי מתגרש. גירושים זה אף פעם לא סיפור נעים הם בעצם פירוק של משפחה עם או בלי ילדים על אחת כמה שיש ילדים, איך ההשפעה של הגירושים עלולה לפגוע בהם ואם בכלל מתי נכון לעשות את זה שהם קטנים או בוגרים. חשוב לזכור שגם מערכת נשואים לא טובה משפיעה לרעה – אין על מצבם של בני הזוג ואין על זה של הילדים בפרט.
השאלה שליוויתה אותי כל חיי, מהו הגיל הנכון לפרידה בין ההורים? בגילאי הגן אולי יחשבו שזה שאשמתם, בגילאי היסודי האם הם חווים פחות משברים נפשיים, או בגיל התבגרותם שקצת עיצבו את אישיותם ומאידך גם ככה לא קל להם. האם יש גיל מתאים יותר או פחות לגירושים?
מניסיון אישי
יותר חשוב איך מתגרשים ולא מתי?! אין דבר כזה גיל אידיאלי לגירושים לפירוק הקן המשפחתי, ההשפעה של הגירושים על הילד תלויה במידה רבה, במידת ההצלחה של ההורים לתקשר למרות המשקעים ביניכם ולפעול בשיתוף פעולה כדי להקל על הילד במצב חדש.
הספר הבא בעיקר מרחיב את השפעות של הגירושים על הילדים לאורך זמן… לרוב שכבר מגיעים לכדי פירוק משפחתי ההורים המתגרשים חושבים על התקופה הראשונה שבה הילדים חווים את השינוי, אבל בעצם ההשפעות הם לאורך זמן.
לרוב הילדים נושאים זיכרונות קשים מהמריבות בין ההורים וחווים תחושה של חסך וצער. לבנות הביטוי הוא במראה החיצוני שלהם, דימוי גוף נמוך יותר. הסימפטומים של דיכאון, לחץ נפשי, חרדה ומצוקה פסיכולוגית, בעיות רגשיות.
כן, יש לא מעט סיכון ולפרק מערכת נישואים אני מאמינה שגם להישאר במערכת יחסים לא בריאה רק בשביל הילדים היא לא נכונה. זה לא פחות תפגע בהם מאשר תפרקו את החבילה. במידה וזה בלתי נמנע ואתם בתהליך עשו איזה חכם ולא צודק תנו דוגמה אישית טובה ורגועה לפירוק. שימו את טובת הילדים בראש מעיינכם טובתם קודמת לטובתכם. לכו לטיפול ולימדו איך לעשות את זה נכון למענם.

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן