Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לשיר, סיפור אהבה
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 223
 בקצה הדרומי של עיר אחת, באזור של מוסכים, בתי מלאכה זעירים ומאורות של זימה, בצמוד לחורשה עלובה, שפנס בודד מאיר אותה באור קלוש, ניצב מועדון הרעוּת – המועדון הטוב בעיר לשירת המונים, שירה בציבור. אל המקום הזה מגיעים אנשים לשיר – נשמות שמחות, עצובות, בודדות, בוגדות, חולות ובריאות. במקום הזה קמים לתחייה רחל, נעמי שמר, נתן אלתרמן, שאול טשרניחובסקי ואהוד מנור, ונשמעים שיריהם של יוצרים רבים שעוד חיים בינינו. הם נפגשים פעמיים בשבוע, מכנה אחד לכולם: אהבת השירה בציבור וזמרת הארץ הזו. זוהי שירה המתגעגעת לימים אחרים ולערכים אחרים שהיו פה בעבר ואולי עדיין ישנם, שירה המתגעגעת לאהבה. אל המקום הזה הגיעה גם סימה השרמנטית, ששירתה מכשפת, והחלה מיד במלאכת הכיבוש והכישוף. האם תצליח במשימתה? במבואה של המועדון ניצב דוכן שכולם מכנים אותו "הפניה" ועליו נחקקו באותיות קידוש לבנה מילות שירה של פניה ברגשטיין "ניגונים" – "שתלתם ניגונים בי, אמי ואבי, / ניגונים מזמורים שכוחים..." הדוכן הזה שכנע את הבאות והבאים לחתום על כרטיס לתרומת איברים. הדוכן הזה ראה רבות – את סיפורם של רעות וחנן, סיפורי אמת ושקר, עצב ושמחה, בגידה וחברות. האם יימצא לב מתאים לאביה של רעות, היודע היטב שרק לב של אוהב שירה יתאים לגופו? האם סימה תצליח במשימה? האם המלאך השומר על רעות יצליח להגן עליה מפני מבקשי רעתה? ויש אורח לרגע: דוקטור לספרות חסידית, עב בשר וגדל לב, שמטלטל את חייה של רעות ופותר תעלומה משפחתית. סיפור על אהבה ועל שירים, ללא שירונים, ללא שריונים, שתחילתו ידועה וסופו פתוח.

עלילת הספר ' לשיר, סיפור אהבה' מתחילה מהסוף להתחלה.
רעות ברטל-שר היא אישה נאה שכל חייה סובבים סביב שירה.
היא אם לזוג תאומים ומנהלת עם בעלה חנן מועדון לשירה בציבור הקרוי על שמה, בדרום ירושלים.
כאשר טסה רעות למיאמי כדי לבקר את אביה החולה שעומד להיות מושתל לב, היא פוגשת את דוקטור אילי קמינסקי, חוקר ספרות מהאוניברסיטה העברית שכותב ספר מחקרי.
רעות מרגישה קשר מיידי וחזק כלפי  האיש גדול הממדים עם הקוקו והעיניים הטובות.
לעומת רעות שהיא אישה של שירים, אילי הוא איש של סיפורים.
כשהמטוס נוחת, רעות בטוחה שלא תפגוש שוב את אילי אך הגורל רוצה אחרת.

יותר מידי דברים חיכו לי בארץ, בוערים כמדורה, ואני רציתי לשיר; לשיר תמיד מסדר לי קצת את הנשימה, משפר לי את מצב הרוח, אבל מי שר לבד באמצע מטוס הנוסע מכאן לשם? (עמ' 15)

רעות מפליגה בזיכרונותיה אל הימים הראשונים בהם הכירה את בעלה חנן ואיך התגלגלו העניינים עד שהחליטו שניהם יחד לפתוח מועדון לשירה בציבור.
היא נזכרת כיצד הפך המועדון ממקום מוזנח ונטוש באזור התעשייה, למקום מצליח שבזכות השירה גרם לקירוב לבבות של אנשים רבים.
כל אוהבי הזמר העברי התקבצו במקום הזה והמועדון הלך והתרחב לו לאיטו.
חנן, בעלה של רעות, חלם כל חייו להצליח בתחום הזמר העברי, היה לו פוטנציאל שמעולם לא מומש במלואו, הוא תמיד הגיע כמעט לפסגת ההר אבל משהו עצר אותו בדרך להצלחה הגדולה.
אל המועדון שלהם נוהרים הרבה נשמות בודדות כמו רפי הרווק הנצחי שיוצא רק עם נשואות, עינב המטפלת הזוגית שלא חסרים לה משברי זוגיות משלה, יוכי הדתיה טובת הלב וצבי שהוא הבוס לשעבר של רעות והנשמה של המועדון.
את שלוות המועדון וההרמוניה המוסיקלית מפרה ערב אחד, סימונה, שמגיחה מהאוב ושוברת את כל החוקים והכללים.
סימונה מאיימת לערער את חייה הטובים של רעות כמו נמר שמשחר לטרף.
גן העדן הקטן שנבנה מתוך אמון הדדי ואהבה משותפת לשירה, עומד להפוך לגיהנום עלי אדמות.

מה יעלה בגורל המועדון ומה יקרה לדמויות האקראיות שהגיעו דרך קבע למועדון והשפיעו על חייה של רעות?
במהלך קריאת הספר לא הפסקתי לזמזם לעצמי שירי ארץ ישראל שהוזכרו בעלילה.
הספר כתוב בשפה רהוטה והומוריסטית,  קל מאד להתחבר לעלילה ולדמויות המרכיבות אותה.
בהרבה מובנים הרגשתי הזדהות כלפי דמותה המיוחדת של רעות, הנאמנות שלה והרצון לשמור על הקן המשפחתי שלה בכל מחיר וכמו כן אהבתה הגדולה לאביה גרמו לי להרגיש כאילו הספר מדבר עלי ואלי.

יוסי ריבלין הוא בעלים של חברת תקשורת, הוא כותב מאמרים, סיפורים קצרים וחובב ריצה וטריאתלון, זהו ספרו הארוך הראשון.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן