Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לרשת את אידית
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 272
מגי שִׁיטְס, אם חד־הורית מניו יורק, שימשה במשך שנים כממרקת הבלתי־נראית של בתי העשירים בעיר כדי לשרוד. היא קרצפה, צחצחה, איבקה והבריקה את בתיהם. כל זה משתנה כשמעסיקה לשעבר נפטרת ומשאירה למגי ירושה מדהימה: בית בסֶג הרבור. אז מה הקאץ'? הוא מגיע עם דיירת: אידית, אמה בת השמונים ושתיים של המנוחה. לאידית יש אלצהיימר – או זה לפחות מה שהרופאים אומרים לה – אבל היא זוכרת היטב כיצד בתה לייזה היטיבה להאיר את החדר, או הותירה עננים שחורים בלכתה. כעת לייזה שמה קץ לחייה והשאירה את אידית כירושה, כמו ספה או שרשרת פנינים, לאישה צעירה הלבושה בבגדים זולים, אם לפעוטה. גם מגי וגם אידית משוכנעות שלהסדר הזה אין כל סיכוי, אבל בעוד הקיץ גווע נרקם בין השתיים קשר אמיץ, ואידית, המבינה שזיכרונה הולך ומתעמעם, חשה צורך לחלוק את הסוד שנצרה בלבה קרוב לחמישה עשורים ומשגרת את מגי למשימה שאולי, רק אולי, תספק לשתי הנשים את מה שהן זקוקות לו. לרשת את אידית הוא רב־מכר מרגש שבועט בבטן הרכה של הקורא, על הזדמנות שנייה ועל ההפתעות הגדולות שהחיים מזמנים לנו. זואי פישמן זכתה לשבחים על ספריה, שמגיעים תדיר לרשימות רבי־המכר ומתורגמים לשפות רבות ברחבי העולם.

מגי היתה אם חד הורית שהבינה שהיא יכולה להתפרנס בקלות יותר אם תעבוד דרך הסוכנות ותנקה בתים של עשירים לעומת העבודה המשרדית בה עבדה בתחילה. כשהבינה שהיא הולכת לביתה של לייזה ברנן הסופרת המצליחה היא התרגשה לפגוש אותה ולעבוד אצלה. הקשר התהדק בין השתיים ואינטימיות נוצרה בין שתיהן, לייזה היתה עסוקה בעבודתה ומגי ניקתה את ביתה.

לייזה שמה קץ לחייה ועורך דין מזמין את מגי לפגישה. מסתבר שלייזה הורישה לה בית במקום מבוקש, אך לא די רק בבית, היא קיבלה את אמא של לייזה מתנה כבונוס. העיסקה היתה שמגי תקבל את הבית ותעבור לגור בו עם ביתה ובתמורה תטפל ותארח חברה לאמא הזקנה של חברתה שסובלת בין היתר גם מאלצהיימר. הצעה מפתה שמגי התקשתה לסרב לה בעיקר משום שזה הוציא אותה מחייה הצנועים והאפורים.

היה להן קשה להתרגל אחת לשניה. אידית היתה צריכה לעכל את מותה של לייזה ולהתרגל לעובדה שמגי ולוסי, שתי זרות, גרות איתה באותו הבית. מגי היתה צריכה להתרגל לסביבה חדשה ולעובדה שבנוסף לגידולה של לוסי, היא צריכה חדאוג גם לאידית – קשישה עם אלצהיימר.
לגדל ילדה קטנה ולנקות בתים היא ידעה היטב, אבל לטפל באישה עם אצלהיימר פחות… אולי טעתה כשהסכימה לקבל את הבית ואת אידית על הדרך? מה היא צריכה את כל זה? היתה נשארת בשלה…
הקשר בניהן התחיל מהוסס במיוחד מצידה של אידית שהיתה סקפטית, אך מהר מאוד המשיך לתלות מצידה של אדית כשמגי ולוסי מצאו אותה שכובה על הרצפה ליד ביתן האורחים.
הבעת אמון שנתנה אידית במגי היתה כשאידית נפתחה למגי ובעצת חברתה הטובה ביקשה ממגי לכתוב את הזכרונות שלה. כך עלו סודות שאידית שמרה עמוק בתוכה, היא שחררה אותם ואפילו הצליחה לסגור מעגל.

ספר מקסים שכתוב מעולה, לא ארוך במיוחד שנקרא בשלוק.
הספר מספר את המסע שעשו אידית ומגי ביחד וכל אחת לחוד. אהבתי את דמותה של מגי שידעה מה טוב בשבילה ובשביל הבת שלה ואת האופן שבו התמודדה עם אידית בת ה 82, ואת דמותה של אידית שהיתה בהתחלה זקנה נרגנת ולבסוף התגלתה כאישה מקסימה ואפילו מצחיקה.
מהספר לומדים שיש זמן לכל דבר ואף פעם לא מאוחר להתמודד עם העבר ולסגור מעגל.

תקראו, אני נהנתי!

מעט על אלצהיימר: מחלת אלצהיימר היא מחלה ניוונית של המוח. במחלה זו מצטבר ברקמת המוח חלבון בשם עמילואיד, וחלבון נוסף בשם טאו מצטבר בתוך תאי העצב. כתוצאה מכך נוצר תהליך ניווני, שבסופו של דבר מביא למוות של תאי העצב במוח. בעקבות התהליך הניווני, המתקדם עם הזמן, ומערב חלקים שונים של המוח, נגרמים ליקויים ביכולות החשיבה והתפקוד, ובכלל זה ליקויים ביכולת הזיכרון והלמידה, השפה, עיבוד המידע החזותי וההתמצאות, התכנון, שינוי בדפוסי ההתנהגות ועוד.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן