Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לרקוד על סף התהום
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 221
"אני מתארת כאן את השתלשלות המאורעות כפי שהתרחשו. לא אפרש את חוסר המעצורים של תשוקתי – הוא ודאי שייך לתחום המקודש. אני רק רוצה לנסות להראות את מכניקת האסון. להבין למה, לימים, פילחתי ללא תקנה את לבם של האנשים שאהבתי". מבטה של אֵמה — אישה בת 40, נשואה, אמא לשלושה, מאושרת — פוגש במבטו של גבר במסעדה. באותו הרגע חייה מתהפכים. אחרי רבי־המכר הדבר הראשון שרואים והדברים שאני רוצָה, שעובד לסרט מצליח, דלקור חושף ברומן וירטואוזי זה את עוצמת התשוקה ואת שבריריות הקיום שלנו. גרגואר דֵלקור הוא פרסומאי וסופר צרפתי עתיר פרסים יליד 1960.

האנשים שאוהבים אותנו עוזבים אותנו אבל אחרים מופיעים.

זוגיות זה דבר כל כך מורכב ושברירי, לא כולם זוכים במערכת זוגית מכילה, מאושרת, טובה. לא פעם יש תחושה שחסר משהו ברקע אבל מתי מגיעה נקודת המפנה בה אחד מבני הזוג חוצה את הקו האדום ומחליט לבגוד בצד השני? ומה המחיר הכבד שיש לשלם בעקבות הבגידה והאם כל זה שווה?

עמנואל (אמה) היא אישה בת 40 המתגוררת בבונדו, עיירה צרפתית, ביחד עם בעלה מזה 18 שנה, אוליביה ושלושת ילדיהם.
אמה מאושרת בחייה, יש לה בעל טוב שאוהב אותה, אמנם יש להם פה ושם מריבות כמו לכל זוג סטנדרטי וחיי הזוגיות שלהם רצופים בעליות ומורדות אבל עדיין יש להם זוגיות טובה.
יום אחד קורה משהו שמשבש ברגע אחד את כל חייה. אמה פוגשת במסעדה גבר זר שמעורר בה את כל התשוקות הרדומות שחשבה שכבר לא קיימות בתוכה.
ברגע אחד היא מבינה שיש לה אולי הכל בחיים מלבד דבר אחד – תשוקה! ולחיות בבינוניות לא נותן לה סיפוק יותר.
אמה אובססיבית לגבי הגבר הזה ולכן חוזרת ל"מקום הפשע" כדי לחפש אותו שוב וככה, ללא הרבה שליטה, מתחילה מערכת יחסים בין שני זרים בצהרי היום.

אנחנו קורסים לתוך התאהבות בגלל איזו ריקנות בתוכנו. חלל סמוי מן העין. רעב שלעולם לא בא על סיפוקו. (עמ' 20)

אמה חלמה תמיד על 'התאהבות ממבט ראשון', היא קינאה באנשים שחוו את הרגע הזה וכבר לא האמינה שזה אי פעם יקרה גם לה.
האם היא יכולה להסתפק ב"לשרוד" את חיי הנישואין שלה או שמגיע לה יותר מזה? היא מרגישה שמגיע לה להתאהב, להיות נאהבת, לחזור להיות אישה נחשקת ולא רק אמא או רעיה של מישהו, אמה מרגישה שעכשיו זה הזמן שלה עם עצמה אבל לרצונות שלה יש מחיר שבצידו מישהו עומד להפגע.
אמה מחליטה לארוז מזוודה, להיפרד מבעלה וילדיה ולצאת אל עבר הלא נודע בחברת הגבר הזה שהרעיד את כל עולמה אבל מה יעלה בגורל הרומן הזה? האם אמה תגשים את התשוקות החבויות שלה?

העלילה כתובה מנקודת מבטה של אמה ומחולקת לחיים של ההתאהבות בגבר הזר ולחיים שלאחר העזיבה שלה את הבית.
כנראה שלכל חטא יש גם עונש בצידו ולכל תשוקה יש מחיר שצריך לשלם. פחות התחברתי לדמותה של אמה ומבחינת הדמויות הכי אהבתי את דמותה המשעשעת של סופי, חברתה הטובה של אמה (אני מעדיפה את הדמויות שלי פחות טרגיות ודרמתיות). הרגשתי שאמה בנתה חיים שלמים בדימיון שלה סביב הגבר הזה שהיה ונשאר זר לאורך כל העלילה והרי בדימיון שלנו כולם מושלמים עד שאנחנו עוברים לחיות עם האנשים הללו.
הספר כתוב בשפה יפה ומיוחדת, זהו הספר הראשון של הסופר גרגואר דלקור שאני קוראת ואהבתי מאד את סגנון הכתיבה שלו – מומלץ לאוהבי הספרות היפה.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן