Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
לרדת מהשביל
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 135
"לרדת מהשביל" מאת צח אורי בהוצאת "ספרי ניב", הוא רומן מרתק ומרגש המביא את סיפורם של דורון וגיא, חברי ילדות שגדלו והתבגרו בקיבוץ בצפון הארץ, אחים ברוחם ובנפשם. נדמה היה כי דבר אינו יכול להפריד בין השניים, והדבק המחבר ביניהם חזק ועמיד בפני כל סערה וטלטלה, אך לחיים בחירות משלהם. לרדת מהשביל מציג לפני הקורא חברות המזמינה להתבוננות פנימית וחיצונית על רקע אהבת הטבע הארץ-ישראלי שמציעים נופי המדבר הלוהטים ורמות הצפון המוריקות, וכניסה אל תוך זיכרונות ילדות הצפים ועולים לנוכח מציאות לא שוקטת המזינה בצעדים חרישיים שבילי בגידה, מוות, אהבה, התפכחות, השלמה ועוד. "לרדת מהשביל" הוא מרחב של מילים, מדבר ברגעי הקסם בזמן מָטָר, עשיר בתוכן, מזמין להצצה על חוויית החיים בארץ בשנות ה- 70 ואילך כפי שהיא מצטיירת בעיני הדמויות ולהרבה מעבר – כניסה אל תוך נבכי הרגש שלהן. "הם טיילו יחד במדבר, כמה ימים ככל הנראה לנוכח גודל התרמיל. מריבה קשה, כואבת, לאחריה אפלה גדולה. סיבת המריבה לוטה בערפל סמיך. המאמץ להיזכר ברצף האירועים גובה מחיר, ונדמה כי הכאב בראשו מתגבר ככל שמחשבותיו נודדות, מתאמצות לחפש קצה חוט להיאחז בו, מעלות חרס בידו. שוב עיניו מוסטות אל עבר הצוק הרם המיתמר מעליו, אולי מסתתר שם בדל רמז. רגליים כושלות, מחליקות, ידיים מנסות להיאחז בדבר-מה, זיז או סלע. אחר כך חושך גדול". (מתוך הספר) צח אורי נולד וגדל בקיבוץ תל קציר שבעמק הירדן, עורך דין במקצועו, עוסק בקראטה ומשתדל לטייל ככל שרק אפשר. "לרדת מהשביל" הוא ספר הביכורים שלו.

לרדת מהשביל

דורון מתעורר כשכל גופו דואב וכואב ללא יכולת להזיז את איבריו. משתוקק הוא למים. שרוע על האדמה כשהשמש קופחת על פניו. כל מאמץ לזוז נענה בכאב גדול. אין בקרבתו אפילו מדף סלע שתחתיו יוכל לשכב. הכרתו אובדת לו מדי פעם. הרוח מתיזה עליו חול לתוך עיניו. תשוש . עם הזמן רסיסי זיכרון שבים אליו. הוא נזכר כיצד אביו נהג לקחת אותו לטיולים רבים, לימד אותו לנווט, למצוא את הדרך בחשיכה. העייפות הכריעה את מחשבותיו ואז שקע בשינה עמוקה.

עלילתו של הספר חוזרת אחורה לגיל הילדות. דורון וגיא חברו משחר ילדותם גדלו בקיבוץ בצפון הארץ. היו להם משחקים משותפים. אבותיהם שהיו חברים , בנו להם בית מעץ שם בילו את רוב שעות הפנאי. למים החליטו לברוח יחד מהבית והרחיקו עד חורשה אחת, חברי הקיבוץ מצאו אותם באישון לילה וגם את עונשם ריצו באופן תואם.

בשנת הבר מצוה שלהם נסעו שתי המשפחות לסיני וגם שם כמעט טבעו ביחד עד אשר דייג משה אותם מהמים. בצבא היה עליהם להיפרד. וכשדורון נפצע, היה זה גיא שסעד אותו בבית החולים.

גיא נישא לשירה אשר הבינה כי כאן יש סיפור של חברות איתנה. אולם יום אחד במצב של שיכרות בגדו דורון ושירה בגיא והחליטו לשמור זאת בסוד. לשניים נולד בן תמיר אשר אובחן כאוטיסט. דורון ליווה אותם מהצד. מאד אהב את תמיר. השניים החליטו לצאת לטיול חייהם- 3 ימים במדבר.

שם, באזור השקט הקסום מחד והפראי מאידך- מגלה גיא לדורון כי ידע על פרשת הבגידה. האווירה היתה עכורה מנשוא. האם האירוע היחיד הזה יעיב על הקשר המיוחד ביניהם. ואיך מצא עצמו דורון שרוע על האדמה ללא יכולת לזוז ?

ספר המגולל שנים של חברות בצל החיים בקיבוץ, אהבה לטבע וטיולים בארץ ישראל. ספר קצר וקליל.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן