Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לפני שתלך
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 317
מה היית עושה אחרת - אם מישהו היה אומר לך שזו הפעם האחרונה שלכם יחד? זואי ואד מכירים כבר כמעט עשרים שנה. הם היו שותפים לדירה, ידידים, התנשקו פעם אחת ואז התרחקו, עד שבסופו של דבר הם מצאו את דרכם זה אל זה. היום הם סוף סוף יחד, והם יודעים שככה זה אמור להיות. אבל גם אם מצאת את אהבת חייך, תמיד ישנם החיים עצמם. אד וזואי מנסים להיכנס להיריון ולא מצליחים, וזואי בכלל מעדיפה להתרכז בקריירה שלה וזהו, אבל לא מצליחה להגיד זאת לאד. הם פשוט לא מצליחים לדבר זה עם זה בלי לריב, וגם באותו הבוקר, כשאד יוצא לעבודה, זואי בקושי אומרת לו שלום. ואז, כמה שעות לאחר מכן, הבוסית של זואי מוסרת לה את הבשורה המרה: אד נהרג בתאונת דרכים כשרכב על אופניו בדרך לעבודה. זואי נותרת לבדה, מדוכאת ומלאת חרטות – מה יכלה לעשות אחרת? בעקבות תאונה מפתיעה, זואי מוצאת את עצמה שוב ביום שבו הם נפגשו לראשונה – והפעם היא נחושה לא לעשות טעויות. זואי חוזרת אל נקודות זמן משמעותיות בחייה עם אד, ומנסה להחליט את ההחלטות הנכונות, וכך לשנות את מערכת יחסיהם ואת גורלם המשותף. האם תצליח? לפני שתלך הוא סיפור על אהבה והפרטים הקטנים שמרכיבים חיים משותפים, על כנות, ועל זיכרון. קלייר סווטמן היא סופרת, קופירייטרית ועיתונאית.

המחשבה להמשיך לחיות בעולם בלעדיו ניראת לי כמו צעידה במדבר עצום ורחב ידיים ובלי שום סימן למים.

אם היינו יכולים לחזור אחורה בזמן, האם היינו עושים דברים אחרת או שהיינו עושים בדיוק את אותם הדברים ללא חרטה וללא רגשות אשם?

זואי מורגן ואד ויליאמס הכירו לפני 20 שנה באוניברסיטה בניוקאסל, זואי למדה אז צרפתית ושיווק ואד למד גיאולוגיה והשניים חלקו יחד דירת סטודנטים.
זואי נמשכה מיד לאד אבל הוא התייחס אליה בידידות ולא הראה סימנים שהוא מעוניין בה מעבר לכך אבל לאחר שנה הוא פתאום נישק אותה והותיר אותה עוד יותר מבולבלת.
זואי ניסתה להעלות הילוך ביחסים אבל אד הבהיר לה שכרגע זה לא הזמן המתאים בשבילם להיות יחד.
כעבור חמש שנים, זואי סיימה את לימודיה ועברה להתגורר בדירה שכורה בלונדון יחד עם חברתה הטובה ג'יין.
היא התחילה לעבוד במחלקת שיווק בתור קופירייטרית זוטרה בקרן הצדקה בה התנדבה והחיים חייכו אליה ונעו על מסלולם, רק דבר אחד הפריע לה: שהקשר עם אד נותק והיא לא דיברה איתו במשך שנה וחצי אבל היא לא העזה להרים אליו טלפון וקיוותה בלבה שהגורל יפגיש ביניהם מתישהו בהמשך הדרך ואכן הגורל התערב.
יום אחד השניים מצאו במקרה אחד את השני שוב והמשיכו מאיפה שהפסיקו.

אד התגורר בלונדון בדירה שכורה ולא הצליח למצוא את עצמו, הוא עבד בשיווק ברי מים לחברות והיה מתוסכל מעבודתו הלא מספקת וזואי ניסתה לעודד אותו לעסוק במשהו שהוא אוהב וגורם לו שמחה ותשוקה.
באותה תקופה אד יצא עם מישהי אחרת וזואי הבינה שהוא לא פנוי רגשית לקשר ואולי זה לא העיתוי המושלם בשבילם להיות יחד אבל אד לא היה מוכן לוותר עליה וכך החל להתפתח קשר חדש ורומנטי בין שניהם.
כעבור מספר חודשים הם לקחו חופשה מעבודתם ונסעו יחד לטייל בפרו ובהמשך אף עברו להתגורר בבית קטן עם גינה והעתיד נראה מבטיח ורומנטי אבל זואי ואד יעברו עוד הרבה טלטלות בזוגיות שלהם, הם יפרדו ויחזרו, יבינו שכל אחד רוצה משהו אחר מהזוגיות הזאת וינסו להגיע לאיזון, הם יתחתנו ויעברו קשיים להכנס להריון, הם יחוו בעצם מה שכל זוג רגיל חווה רק שכל זה יסתיים במוות פתאומי של אד ויותיר את זואי שבורה ועם הרבה סימני שאלה לגבי העתיד ובעיקר לגבי העבר.

עלילת הספר מתחילה מהסוף להתחלה, היא מתחילה בהווה של שנת 2013 לאחר מותו של אד וחוזרת אחורה בזמן ליום בו אד וזואי הכירו.
במהלך העלילה זואי נמצאת כמו בחלום שבו היא חוזרת אחורה בזמן והיא חיה את כל הזוגיות שלה עם אד מחדש.
זואי תוהה מה הסיבה שהיא חזרה אחורה בזמן, האם היא צריכה לחולל שינוי מסוים כדי לשנות את ההיסטוריה, האם זה כמו אפקט הפרפר – שינוי קטן שעלול לחולל שינוי עצום לטווח הארוך ולהשאיר את אד בחיים והאם אפשר למנוע את הבלתי נמנע?
אהבתי את הרעיון מאחורי הספר ואת ההתלבטויות הקטנות שהיו לזואי כשהנשמה שלה הטלטלה בין עבר להווה.
עלילת הספר חשפה תמונות מחיי זוגיות נורמלים, עם רגעי האושר, הסדקים והבחירות שיש להן מחיר.
הספר הזכיר לי את הספרים: "התינשאי לי" מאת טיילור ג'נקינס-ריד ו"הסודות שהולכים איתנו" מאת קרי לונסדייל, שני הספרים האלה, כמו הספר הזה, עוסקים באובדן והתמודדות עם אבל.
הסוף אמנם היה ידוע מראש כבר בהתחלה אבל אין ספק שהספר הזה היה מעורר מחשבה בכל מה שקשור לזוגיות, פרידה מאדם אהוב ואיך להמשיך עם החיים מכאן.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן