Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לפני שמש
קטגוריה:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 333
מאנו, צ'לנית בעלת שם עולמי, ודויד, כתב מגזינים המבקש להיות סופר, עומדים לבלות את חופשת הקיץ שלהם בריביירה האיטלקית. בני הזוג מותירים מאחור את דירתם הנאה בפריז, מוכנים להתמסר לתענוגות הגוף והקיץ. אבל כשגופת אישה מתגלה במלון שבו הם שוהים, צל מוטל לא רק על החופשה אלא אף על חייהם הזוגיים. שבילי הדם מצטלבים עם כל צעדיהם, ודמות מסתורית שָבה ומגיחה באתרי הנופש שבהם שוהה הזוג. האפלה מתגברת סביב, ולשאלה מי הקורבן ומי הרוצח אין תשובה פשוטה. בלפני שמש יוצר איתמר בן כנען עלילת מתח מתעתעת, בוטה לעתים, ששורה עליה אווירה פילם–נוארית. מאנו ודויד עומדים בעין הסערה, וחיי הנישואין הופכים לזירה דרמטית של חשדות ושקרים. בין השפע המוחצן, המותרות והדקדנס, נגלים גם פני האימה. המעברים החדים שבין ארוטיקה, יופי ואכזריות מוארים על ידי הסגנון המלוטש והעיצוב המוקפד שניכר בכל תג ברומן; מן התפאורה המדוקדקת ומקומה המרכזי של האופנה בחיי הדמויות ועד שפתו היוצאת דופן. איתמר בן כנען הוא שם העט של איתמר הנדלמן סמית. הוא סופר, עיתונאי ואיש תרבות, וזה ספרו השישי. הרומן לפני שמש הוא הבשל והעמוק ביותר מכל ספריו עד כה.

דויד פוזן, עיתונאי בינלאומי שכותב במגזין צרפתי לגברים ואשתו הצ'לאנית המפורסמת והמצליחה, מאנו, עוזבים את ביתם במונמרטר שבפריז ויוצאים לחופשה בריביירה האיטלקית לאחר שנה מתישה שעברה על שניהם.
הם מטיילים באזור אנסי, עולים על מעבורת ולבסוף מגיעים למלון שלהם כדי לנוח.
במהלך היום דויד רואה כל הזמן ברקע איש גבוה ומסתורי בחליפת  פישתן שעוקב אחריהם וזה מטריד את מנוחתו.
כאשר הם מגיעים למלון, דויד עוזב את מאנו בחדר ויורד ללובי לשתות כוס בירה מקומית שם הוא פוגש לשיחה את האיש בעל חליפת הפשתן ששמו הוגו הטוען שהוא מעריץ גדול של אשתו, בעודם משוחחים מופיעה מאנו בהיסטריה ומספרת שבחורה צעירה נרצחה בקומה שלהם.

זאת היתה אישה צעירה, והבנתי שחדרנית מצאה אותה בחדר שלא היה שלה. שמעתי מאחת האורחות שמצאו אותה עירומה. היא מתה מחנק. (עמ' 42)

למחרת ממשיכים דויד ומאנו לעיירה שנקראת ליגוריה.
על אף שהם נמצאים בחופשה (הכביכול) מושלמת, בתוך הנופים הפסטורליים של האגמים והרי האלפים, עדיין, המחשבות שלהם מפליגות למחוזות אחרים,  מאנו לא מפסיקה לחשוב על הרצח באנסי ודויד לא מפסיק לחשוב על עבודתו ועל הכתבה הבאה שהוא צריך להכין בשביל המגזין, למורת רוחה של מאנו שלא מעוניינת לצפות בו עובד בזמן חופשת הקיץ השנתית שלהם.
בדרכם לדירת האירוח שלהם הם פוגשים תייר שמספר שבלילה עבר תאונת דרכים וחברו עף מהחלון ונהרג. דויד ומאנו מזועזעים מהסיפור הנורא.

יש משהו לא טוב באויר. משהו שרובץ, מחכה. אתמול ישנו ליד זירת רצח, והיום הבחור הזה והחבר שלו. אולי זה סימן? אולי אנחנו פשוט צריכים לוותר על החופשה הזאת ופשוט לחזור הביתה לפריז? (עמ' 60)

הם ממשיכים את חופשתם כרגיל, מנסים להדחיק את מקרה הרצח באנסי, מאנו חשה שלא בטוב ונופלת למשכב ודויד ממשיך לכתוב את הסיפור שהוא מתכוון לפרסם במגזין המבוסס על זכרונותיו מביקור שלו במקאו במזרח הרחוק, שם שהה אביו לפני שנים רבות.
הטיול למקאו רודף את דויד והוא לא מפסיק לחשוב עליו ולכתוב אודותיו ובעיקר מעיקים עליו היחסים הטעונים שלו עם אביו והפחד הנורא שאולי הוא דומה לאביו הנהנתן והבוגדני.
אט אט החופשה שלהם (או כמו שהם מכנים אותה: הוואקונס) הופכת מחלום ליל קיץ לסיוט וחלום בלהות כאשר עוד ועוד גופות של נשים מתגלות במקומות בהם שניהם שוהים והאיש המסתורי בעל חליפת הפשתן ממשיך לעקוב אחריהם לכל מקום.
היחסים בין מאנו לדויד מתערערים במהלך החופשה בעקבות כל מה שעובר עליהם, בתחילת העלילה הוא מביט בה בהערצה, לא מפסיק להחמיא לה וללטף את רגליה, היא מצידה משדרת קור אבל גם חסרת בטחון עצמי, היא חוששת שהיא לא מספיק אינטלקטואלית יחסית לדויד וזקוקה לחיזוקים שהוא עדיין אוהב אותה, בהמשך מתגלים דברים שמשנים את כל התמונה.

מה יקרה ליחסים בין דויד למאנו ומיהו האיש המסתורי שמנסה להרוס להם את החופשה?

נהנתי מאד מהספר 'לפני שמש', הוא הזכיר לי סרטים משנות החמישים, היה בו מתח משולב בעלילה מרתקת על מערכת יחסים בין גבר לאישה נשואים שעוברים סוג של משבר אבל מצויים בהדחקה ומנסים לטאטא הכל מתחת לשטיח.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן