Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לפני שהיינו שלך
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 398
רִיל פוֹס וארבעת אחיה גדלים על סירת מגורים קטנה שבנה אביהם. נוף ילדותה הוא נהר המיסיסיפי, והמים הם מגרש המשחקים היחיד שהיא מכירה. מציאות חייה משתנה בערב סוער אחד בשנת 1939, כאשר אימה כורעת ללדת תאומים ואביה נאלץ להבהילהּ לבית החולים. חמשת הילדים שנשארים לבד על הסירה נלקחים על־ידי שוטרים ומועברים למוסד בעיר ממפיס, טנסי. מהר מאוד הם מבינים שלמרות מה שהובטח להם, מטרת שהותם שם היא לא להחזירם לחיק הוריהם הביולוגים. אֵייבֶרִי סְטָפוֹרד היא עורכת־דין שאפתנית שמסומנת כמי שתמשיך את השושלת הפוליטית של משפחתה. כאשר היא חוזרת לבית ילדותה בעקבות ההידרדרות במצב בריאותם של סבתה ג'ודי ושל אביה, מפגש מקרי עם קשישה בשם מיי מטלטל את עולמה. אילו סודות מוסתרים במשפחתה המיוחסת? מדוע סבתה מופיעה בתצלום ישן שנמצא ברשות מיי? כיצד מסמכים רשמיים ממעונות הילדים של טנסי קשורים לעניין? ומהי נקודת ההשקה בין סיפורה של ריל לבין סבתה של אייברי? לפני שהיינו שלך מבוסס על סיפורה האמיתי של רשת בתי יתומים שעסקה בחטיפת ילדים עניים ממשפחותיהם הביולוגיות ומכירתם למשפחות עשירות. זהו רומן מרתק ומרגש על אהבת הורים, על אומץ ליבם של ילדים ועל כך שלעולם לא מאוחר מדי לגלות את האמת.

הסיפור מתחיל כשאייברי פול, עו"ד במקצועה נפגשת במקרה עם קשישה בשם מיי. למחרת מתקשרים מבית האבות בו שוהה מיי ושאולים את אייברי האם איבדה במקרה צמיד. זה היה לא סתם צמיד, זה היה צמיד שעובר בירושה במשפחתה. כשאייברי חוזרת לקחת את הצמיד היא מוצאת על השידה בחדרה של מיי תמונה של סבתה. היא לא מוצאת מנוח כשמנסה לגלות את האמת – מה הקשר בין מיי לסבתה? מיהי מיי? היא מבינה שלמשפחתה סודות שקבורים עמוק והיא נחושה לגלות אותם.

היא מגיעה לבחור בשם טרנט טרנר לאחר שרחרחה בביתה של סבתא ומגלה שיש לו מידע שהוא מסתיר. בהמשך מתגלה שבין סבו של טרנר ובין סבתא של אייברי היה קשר. טרנט מחליט לשמור את מה שהוא יודע בסוד ואילו אייברי יוצאת מדעתה. היא חייבת לדעת מה הקשר בין השניים. לאחר שחקרה טיפה, היא מגלה מיהו היה טרנר וגם מה היה הקשר לסבתה…

חוזרים אחורה בזמן לממפיס טנסי,1939

אם המשפחה כורעת ללדת בביתם (שהוא לא יותר מספינה ששטה בנהר). אימם מגיעה לסכנת חיים ובהמלצת המיילדת מפונה למרכז רפואי באיזור. הילדים נותרים לבדם כשהמבוגר האחראי היא לא אחרת מנערה בשם ריל. ריל אחראית על אחיה הקטנים, חמישה במספר, שניים מהם תינוקות. לאחר כמה שעות נכנסים אנשים לספינה, מספרים שהתינוקות לא שרדו את הלידה ומציעים לילדים לקחת אותם לאמא ואבא שלהם בבית החולים. הילדים נלקחים מביתם ומובאים לבית יתומים.

בהתחלה הם שהו יחד בבית היתומים. לאחר שבועות ספורים אחת האחיות נלקחת למשפחה חדשה ואילו שאר האחים מחכים למשפחות שיבחרו בהם. בנתיים הם גרים בחדר טחוב במרתף הבית, בתנאים קשים וביחס משפיל. הם חווים ניצול מיני, הזנחה, אלימות ומקבלים תנאים בסיסיים בלבד כדי לשרוד – עד שיאמצו אותם. ריל מקווה שלא יפרידו אותה מאחיה בשלב ראשון וגם כמובן שיוכלו לברוח כדי לחפש את ההורים הביולוגיים שלהם.

מה הקשר בין הסיפורים? מה הקשר בין אז לעכשיו? לא תקראו, לא תדעו.

הסיפור מטלטל וחזק. לא יכולה לומר חד משמעית שנהנתי מהספר (ולא בגלל הסיפור הקשה) מאחר והרגשתי שמשהו לא עובד עבורי בסיפור של אייברי. היו מבחינתי קטעים מתים שחיכיתי שיגמרו. הסיפור על בית היתומים ועל מה שקרה בעבר ריתק אותי ונגע לליבי. כל הזמן חשבתי איך אנשים מסוגלים להתנהג ככה? מה אנשים מוכנים לעשות בעבור בצע כסף?

אהבתי את דמותה החזקה של ריל שהיתה רק נערה קטנה וצעירה אך בכל זאת לקחה פיקוד בהיעדר הוריה והפכה ברגע למבוגר האחראי במשפחה. היא ניסתה ככול יכולתה לדאוג להם ולשמור על האחים יחד.

אתם בטח שואלים את עצמכם האם הסיפור אמיתי. התשובה היא כן ולא. ילדי משפחת פוס נוצרו מאבק הדמיון אך החוויות שלהם משקפות חוויות שעליהן דיווחו ילדים שנלקחו ממשפחותיהם משנות העשרים של המאה הקודמת ועד 1950.

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן