Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לס
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 256
מי אמר שאנחנו לא יכולים לברוח מהצרות שלנו? ארתור לס, סופר שהקריירה שלו מדשדשת, עומד לחגוג יום הולדת חמישים כשהוא מקבל הזמנה לחתונה של האקס שלו. אם ייעתר להזמנה יספוג מבטים מכל עבר, אם יסרב – זה ייראה כמו תבוסה. על שולחנו הצטברו הזמנות לאירועים ספרותיים אזטוריים מסביב לעולם. ובכן – מה נותר ללס לעשות מלבד להיענות לכולן? וכך, מצויד באליבי המושלם, הוא עוזב את סן פרנסיסקו ויוצא למסע ספרותי חובק עולם; מסע שבמהלכו כמעט יתאהב בפריז, כמעט ימצא את מותו בברלין, יחמוק בקושי מסופת אבק במדבר סהרה, ירשום את עצמו בטעות לאתר התבודדות נוצרי בדרום הודו וייתקל, באי בודד באוקיינוס ההודי, באדם האחרון עלי אדמות שהוא רוצה לפגוש. היכנשהו בדרך ימלאו לו חמישים, ולכל אורכה ילוו אותו אהבתו הראשונה וזו האחרונה; כי למרות כל התאונות, הטעויות, ההנחות השגויות וההשמטות, לס הוא מעל לכול סיפור אהבה, הרהור מתוק-מריר על הזמן, על הזדמנויות אבודות ועל נפתולי הלב האנושי, שנכתב בידי סופר ש"הניו יורק טיימס" שיבח כ"מלהיב, מלודי, נוגע ללב ושנון". אנדרו שון גריר הוא מחברן של חמש יצירות בפרוזה, בהן רב-המכר "וידוייו של מקס טיבולי", שנבחר לספר הטוב של השנה על ידי "סן פרנסיסקו כרוניקל" ו"שיקגו טריביון", ו"סיפור נישואים", שראה אור בעברית ב-2009 בהוצאת כנרת. הוא חתן פרס הספר של צפון קליפורניה, פרס הספר של קליפורניה, פרס "האריות הצעירים" של הספרייה הציבורית בניו יורק ופרס או הנרי לסיפורים קצרים, וכן זכה במלגות מהמוסד הלאומי למענקי אמנות ומהספרייה הציבורית של ניו יורק. גריר מתגורר בסן פרנסיסקו ובטוסקנה. על הספר לס זכה בפרס פוליצר היוקרתי לשנת 2018.

אף אחד לא בא ל"ערב עם ארתור לס".

ארתור לס הוא סופר לא ממש מוצלח ורווק בן חמישים שבתשע השנים האחרונות בילה און אנד אוף את לילותיו עם מאהב הצעיר ממנו בשנים רבות בשם פרדי.
פרדי הוא בנו של קרלוס, חברו הטוב ביותר של ארתור והקשר בין השניים לא פורסם בפרהסיה אבל ארתור נהנה מנוכחותו של פרדי בחייו למרות שהיו רגעים שהוא חש מנוצל על ידו.
כאשר פרדי נוטש את ארתור לאנחות ושובר את לבו, הוא מנסה להתאושש אבל המכה הגדולה מגיעה כאשר מספר חודשים לאחר מכן ארתור מקבל בדואר הזמנה לחתונתו של פרדי עם גבר אחר.
ארתור מחליט לא להגיע לחתונה ועל הדרך לעשות שינוי בחייו ולכן נענה בחיוב לכל הצעת עבודה, כנס ומפגש שנשלח אליו והעיקר לברוח מהבית ולצאת למסע של החיים, הרחק מפרדי ומחבריו הקרובים שבוודאי יהיו בחתונה המדוברת.

ארתור לס, מקיף את העולם! איזו תחושה קוסמונאוטית. ובמהלך האודיסיאה הזאת, הוא היה בטוח לא יחשוב על פרדי פלו, אף לא לרגע אחד. (עמ' 25)

ארתור מגיע לפסטיבל במקסיקו, שם הוא מבין שהוא לא מעניין אף אחד וגם ספריו לא.
הוא גם מגלה שהעולם שייך לצעירים ובגיל 50 אין לך הרבה מה להציע לחברה.
במהלך הנסיעה הוא מעלה זכרונות עבר מאהבות ישנות שלא צלחו, מנסה להסיק מסקנות מכישלונות ולחיות בשלום עם הספקות שמתעוררים בו.
הוא ממשיך את דרכו לאיטליה וגרמניה, שם הוא מנסה לגדל זקן ולפצוח ברומן קצר עם צעיר גרמני.
בפריז הוא פוגש גבר ספרדי שרק מעצים אצלו את תחושת הבדידות ומיד אחר כך הוא עולה על טיסה למרוקו ונקלע לסופת חול ואף מבין שגם זוגות נשואים לא תמיד מאושרים.
בהודו הוא מנסה למצוא השראה לספר הבא שלו ומתמודד עם הפחדים שלו וגם סוגר חשבונות עם אנשים מהעבר שלו.

חייו של ארתור עברו עליו בפספוס אחד גדול אבל האם יצליח למצוא קצת נחת ואושר בבגרותו?

הספר כתוב בשנינות והרבה הומור אך יש בו גם הרבה עצבות, והוא חושף את מה שקורה לגבר רווק הומוסקסואל שמגיע לגיל 50 ופתאום מבין שאלה הם חייו: בבדידות, ללא קריירה זוהרת כשהוא צריך לעשות חשבון נפש עם עצמו ולבדוק לאין מועדות פניו מכאן.
ארתור מתעורר לידיעה העגמומית ש: it is what it is ואם לא יקח שליטה על חייו אז שום דבר מרגש ובעל משמעות כבר לא יקרה לו בגלגול הזה.
אהבתי את דמותו העגמומית אך עם זאת המשעשעת ושובת הלב של ארתור לס, אין ספק שזהו ספר מיוחד עם מבט מעט ציני על החיים.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן