Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
לסרוג את ברלין
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 300
איש לא העלה על דעתו שפטר הצייר, יושב בגלריה בעיר מושלגת וממתין לאהובתו עשרות שנים. "שלום, אדית" כך אמר לה. פשוט ובלי היסוס. כאילו הוא רגיל בה. כאילו ידע שתבוא. כאילו נח פה רק לרגע והמתין לה שתשוב מהמכולת. וקולו שמחה, חף מקורטוב של הפתעה. "לשונאיי אני מאחלת להיראות כמוך!" החמיאה לו סבתא בדרכה, והרגע הקסום נאחז ולא נגוז. הכול מתחיל בבוקר חורפי אחד שבו מיכל מעיזה "לחטוף" את סבתא אדית חולת האלצהיימר מבית האבות, והן יוצאות להרפתקה סוערת, עתירת כאב ומלאת הומור בברלין. המסע המטורלל מתנגש לסירוגין בערפילי דמנציה ויוצר מרבד של רגעים קומיים מכמירי לב. רק הזיכרונות מימי השואה אינם נמוגים בערפל ודווקא מנצנצים בתוכו. האירוע מפיח חיים חדשים גם במיכל נכדתה, שבעלה החוקר שוהה בחו"ל וילדיה הבוגרים מותחים את חוטי הלב שלה. המעבר הזמני מחיי השגרה בתל-אביב לברלין יוצר בחייה טלטלה המשלבת אהבה ובגידה, אופטימיות וחרדה, חברות אמיצה בין נשים, חלומות ומוות - החומרים שמהם עשויים החיים. אפרת קנובל מעצבת פנים, כותבת למגירות וסופרת צללים לביוגרפיות. נשואה ואם לארבע בנות ונכדתן של שתי סבתות מופלאות.

לסרוג את ברלין

כשאני מביטה באמי שתבדה לחיים ארוכים ובריאים וצופה מהצד לקשר המיוחד שיש לה עם נכדיה , אני נאנחת בתוגת מה שלא זכיתי לראות את סבתי בחייה (אני קרויה על שמה). הספר הזה נותן במה מיוחדת למערכת יחסים מיוחדת בין סבתא לנכדתה כשברקע צצות דמויות שונות ומגוונות אשר רק מעצימות את הקשר.

מיכל ארכיטקטית ולה משרד אדריכלות עם שותפה גידי. לה ולבעלה דן שלושה ילדים בוגרים. הצעיר- חייל, השני מטייל במקסיקו והשלישית- נמצאת בתוכנית לחילופי סטודנטים. דן בעלה- נמצא בבוסטון הוא חוקר מוח. רוב שעות היממה היא די בודדה למעט עבודתה וביקוריה התדירים אצל סבתא שחולה באלצהיימר מתקדם.

באחד מביקוריה בבית האבות בו שוהה סבתה , היא מוצאת הזמנה לתערוכה בברלין של פטר , אהבתה של סבתה משכבר הימים. היא מחליטה לעשות מעשה . לקחת את סבתה לברלין לפגוש בפטר שהיה חולה סופני . בצעד יצירתי עקפה את אמה האפוטרופסית החוקית ובעידוד בעלה- הן טסות לברלין.

סבתה אישה מיוחדת. שופעת שפה עשירה של קללות ביידיש/ גרמנית. סובלת מדמנציה אך חווה גם רגעים של צלילות הדעת וברגעים קסומים אלה נאחזת נכדתה לשימור הזיכרונות. מלווה במצלמה היא מתעדת את המסע המיוחד והמרגש. היא מקבלת מסרים מהסביבה כי היא ניחנה בכישרון צילומי. סבתה ילידת גרמניה ספגה על בשרה את מאורעות השואה. תיעוד רגעי סבתה על אדמת גרמניה וניצוצות הזיכרון חשוב בעיניה לא פחות מפגישתה עם פטר הצייר.

עם בואן לברלין, סבתה מתחילה לחיות את העבר. זיכרונותיה שבים אליה וכך גם כוחותיה הפיזיים. הן מגיעות לגלריה , שם פוגשת אדית את פטר, אהוב נעוריה. מפגש מרגש. מיכל מופתעת לגלות כי גידי שותפה למשרד מגיע לברלין להיות עמה. פטר מזמין אותם לאחוזה בה הוא גר…בדרך לא דרך הם מגיעים אליו אבל אז מתרחש הדבר הבלתי צפוי…מה ארע שם?

אירוע משפחתי דרמתי מחזיר את מיכל למציאות בארץ. המסע מותיר אחריו שובל של התחלות לצד סיום.

ספר מצוין, מומלץ לקריאה. נוגע בנימי הזקנה ויחסים משפחתיים וחבריים. כל אלה נסרגו לעלילה מרתקת ומרגשת. נהניתי מאד.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לעשרה (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן