Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
למה חולמים
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 264
סיור מרתק במדע החדש של החלומות – איך הם פועלים, מה תפקידם ואיך אנחנו יכולים להפיק תועלת מזמן השינה שלנו? אליס רובּ, כתבת לענייני מדע, יצאה למסע מחקר בפרו ושם התאהבה בחלימה הצלולה – התופעה המסתורית שבמהלכה אדם ישן מודע לכך שהוא חולם ויכול אפילו לשלוט בחוויית החלום שלו. החלומות הצלולים שחלמה רובּ היו מפליאים ומלהיבים, והיא בחרה לבחון לעומק את מדע החלומות ברגע הנכון, בדיוק כאשר המדע התחיל להבין מדוע החלומות קיימים בכלל. כפי הנראה, האירועים שמופיעים בחלומותינו אינם בהכרח אקראיים ויש להם מטרות ברורות. החלומות עוזרים לנו ללמוד ואפילו להתגבר על טראומות. רובּ מתבססת על מחקרים עדכניים, על תובנות העבר - מהיוונים הקדמונים ועד פרויד ויונג - כמו גם על החוויות האישיות שלה ושל מומחי חלומות, ומבהירה מדוע החלומות חיוניים לבריאותנו הרגשית וגופנית. היא מסבירה איך אפשר לזכור את החלומות טוב יותר – ומדוע הדבר כדאי. היא משרטטת את הקשרים המורכבים בין חלומות ליצירתיות, ואפילו מייעצת לקוראים איך יוכלו להתענג בעצמם על ההרפתקאות המרוכזות בחלומות צלולים. למה חולמים הוא בחינה עדכנית ובהירה של המשמעות והמטרה של חזיונות הלילה, ומשמש מדריך לשינוי חיי החלום שלנו בכדי שנחייה חיים עשירים, בריאים ומאושרים יותר כאשר אנחנו ערים. אליס רובּ היא בעלת הטור Science of Us בניו יורקר. בעבר, חברת צוות בכתב העת "ניו רפבליק". כתבותיה התפרסמו בכתבי עת רבים וביניהם New Statesman, Foreign Policy, Elle, Vice,  "וושינגטון פוסט" ו"אטלנטיק". היא מתגוררת בברוקלין. "הספר הזה הוא הטיעון המשכנע ביותר להוקיר את עולם החלומות שלנו." -ניו-יורק פוסט "כל מי שניהל אי-פעם יומן חלומות או השתוקק לחלום צלול ימצא בספר בחינה מעמיקה של התופעה הלילית המסתורית מזווית ההשקפה המדעית." - Elle "הספר שחייבים לקרוא בסתיו הקרובּ" - Elle, ליטררי האב, טיים, ווג, ניו יורק מגזין, לונדון איבנינג סטנדרד. "בספרה, הבוחן את החשיבות ההיסטורית והחברתית של החלומות ומנתח את הידע המדעי העדכני ביותר, רובּ מנסה לתקן את ההזנחה המוטעית של חיינו הלא-מודעים. לא משעמם לדבר על חלומות, טוענת רובּ בספרה המשכנע והחודר ללב ולראש." - ווג "למה חולמים סותר במלוא הכוח את התפיסה של שינה כפרידה מהמודעות ותו לא. רובּ בוחנת את ההנאה והתועלת שבחלומות וטוענת שהשינה היא לא רק כיבוי של מה שפועל בזמן שאנחנו ערים, אלא תחום קיום אחר, מודעות נפרדת, עשירה בהרפתקאות ובחוכמה... בהתלהבות מחלומות כחוויה פואטית רובּ מציעה תרופת נגד מבורכת לפתרונות של רוב הגורואים לשינה." - ניו יורקר

 

אם היו שואלים אותי הייתי קוראת לספר כוחם של חלומות. לכאורה נראה בעיננו שחלומות הינם משהו חסר משמעות או כמו שיש כאלו האומרים חלומות שווא ידברו….

 קרה לכם פעם שחלמתם חלום מוחשי ממש? או שהייתה איזו בעיה שהטרידה אתכם והפתרון צץ לכם בחלום?

מסתבר שחלומות הם הרבה יותר מסתם מראות שחולפים בראשנו. 

הספר עוסק בחקר החלומות ובהשפעתם על החולם. 

הספר פותח בתיאור הניסיונות הראשונים לחקור את השפעתם של חלומות על הגוף, ממה ניזונים החלומות ומה משמעותם.

אותם חוקרים ומחקרים לא קיבלו הכרה והערכה באותם ימים. נושא השינה והחלומות היה דבר זניח. היום יש מעבדות שינה וקבוצות חולמים, והנושא מוכר ונחקר.

חלומות ניזונים מאירועים העוברים עלינו במשך היום, ממראות שראינו, מחשבות שחשבנו, רגשות שחווינו. כל זה מתנקז לזמן השינה ומתבטא בחלום.

"כשאנחנו חולמים – כשאנחנו עושים סיעור מוחין או מעלים אסוציאציות – אנחנו מבטלים את השיפוטיות ומאפשרים לעצמנו לשקול רעיונות שאחרת היינו מבטלים ולהתמודד עם אמיתות רגשיות שאחרת היינו מתנגדים להן" עמ׳ 91

הספר שופע סיפורים על אנשים שנתקלו בקושי בחייהם כמו בחירת מקום לימודים או התמחות ובחלום קיבלו תשובה והגיעו להחלטה. או יוצרים וסופרים, כמו למשל סטיבן קינג, שנתקעו בכתיבה שלהם, בתהליך היצירתי שלהם, והתפנית באה להם בזמן שינה בעקבות חלום.

הפתרונות צפים מתוך התת מודע של האדם עצמו. לפי היהדות חלום הוא חלקיק של נבואה…

תפקיד נוסף וחשוב לחלומות זה התמודדות עם חרדות וטראומות.

"החלומות… מאפשרים לנו לעבד את החרדות בסביבה שהסיכון בה נמוך, עוזרים לנו להתאמן לקראת אירועים מלחיצים  ולהתמודד עם אבל ועם טרואמה" עמ׳ 109

חוקרים גילו שבזמן החלום מתרחש תהליך התמודדות עם סיוטים וחרדות. שדברים שאנשים מתקשים לבטא או לחוש בזמן ערות הם חשים ומבטאים בזמן חלום ויש בכך תהליך ריפוי. אנשים שנמצאים לפני תחרות או אתגר חדש, בזמן שינה הם חולמים את השלבים, את הדרך, את ההצלחה שלהם ונרגעים מול מה שמצפה להם.

לאחר כל ההסברים המלווים באין ספור דוגמאות, הסופרת משתפת אותנו בחוויותיה לגבי חלימה מודעת. מצב בו הגוף נכנס להרפיה ואנו כבייכול מזמנים את החלום. אנו מודעים לכך שזה חלום וממשיכים לחלום. קרה לכם פעם? יש טיפים והסברי איך להגיע למצב זה ולנצל את זמן השינה בצורה מועילה.

הספר אינו עוסק בפתרון חלומות או משמעותם אלא במטרה שלהם ובכוח ההשפעה שלהם על חיינו, במידה ואנו קשובים להם.

מזמינה אתכם לקרוא ולחלום.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן