Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
ליל כל המכשפות
סוגה:
מוציאים לאור: ,
שנת הוצאה: 2012
מס' עמודים: 670
דיאנה בישופ, חוקרת מאוניברסיטת ייל, באה לאוקספורד לסיים עבודת מחקר בתחום האלכימיה. בספרייה היא מזמינה כתב יד עתיק שנקרא 'אשמול 782'. דיאנה, נצר לשושלת של מכשפים, חשה מיד שכתב היד מכושף, אך מעדיפה שלא לאמֵת את תחושתה. היא רק אינה יודעת שספר האלכימיה העתיק הזה נחשב לאבוד, והופעתו הפתאומית חוללה סערה בעולם של יצורים בעלי כוחות על-אנושיים. עד מהרה פולשת חבורה טורדנית של שדים, מכשפים וערפדים לחדר הקריאה של הספרייה, בהם מתיו קלרמון, גנטיקאי מכובד אפוף סוד, יוגיסט נלהב, מבין גדול ביינות – וערפד שמגלה עניין רב ב'אשמול 782'. ליל כל המכשפות הוא רומן אפי שוקק חיים שיש בו היסטוריה ומאגיה, רומנטיקה ומתח, והוא עובר בין רחובות אוקספורד לטירות הרריות בצרפת ולעיירה אמריקנית. דבורה הרקנס טווה במיומנות של חוקרת ובכישרון של מספרת-אגדות סיפור של תשוקה ואובססיה, התנגשות של אלכימיה, מאגיה ומדע, וסודות שמורים היטב של עולם מכושף.

מה קורה כאשר את מגלה יום אחד שאת האדם היחיד עלי אדמות שיכול לפענח ספר מכושף שכולם חפצים ביקרו? כולם רוצים לגלות את סודות האלכימיה הכתובים בו, ומוכנים אפילו להרוג בשביל הידע הזה. ומי אלה "כולם"? תיכף אסביר הכל.
גיבורת הספר דיאנה בישופ, נצר למכשפת סיילם בשם ברידג'ט בישופ (כן, כן, האמיתית, ההיא ממשפטי סיילם), מתכחשת למורשת העתיקה שלה וחיה את חייה המשעממים כאשת אקדמיה, בין ספרים עבי כרס ומצהיבים בספריות המחקר השונות. היא בתם של שני מכשפים מצאצאי המכשפות של סיילם, שנרצחו באופן מסתורי כשהייתה בת 7, אך אינה מוכנה לעסוק בכישוף בין אם זה להציל את העולם או אפילו להקיש באצבעותיה כדי לסדר את הבלאגן בדירתה (רק לעיתים רחוקות היא מתירה לעצמה לרמות את עצמה ולהשתמש בכישוף קטן ולא מזיק). דיאנה הזו גדלה והפכה לחוקרת מדופלמת באקדמיה ואנו פוגשים אותה בתחילת הספר בספריה של אוניברסיטת אוקספורד, כאשר בעורפה נושפים, תרתי משמע, יצורים על טבעיים שונים כמו ערפדים, שדים ומכשפות נוספות וכולם במרוץ להשיג ספר אחר בשם "אשמול 782" שמכיל מידע יקר מפז. אלה "כולם".
אחד היצורים המתעניינים בספר הוא פרופ' מתיו קלרמון, ערפד, שמגלה עיניין גם בבישופ. הספר דן בזנים השונים של היצורים העל-טבעיים הללו, במרקם היחסים השברירי שביניהם שנע על קו של כבוד הדדי מול שינאה תהומית, בין שיתופי פעולה ובריתות מיוחדים לבין מחלוקות שלא ניתנות לגישור. האם קלרמון הערפד ובישופ המכשפה יוכלו לגשר על הפערים? האם דיאנה תגלה את סודותיו של הספר העתיק, ואילו עוד גילויים היא תחשוף בדרכה להבין את עברה הלוט בערפל?
אודה ואומר שהספר היה איטי להחריד, ואני אוהבת ספרים איטיים, אבל העלילה פשוט לא נעה. לא קרה שום דבר מעניין ב – 75% העמודים הראשונים. יצאתי עם הגיבורה לריצות לחיזוק סיבולת לב-ריאה, ישבתי איתה שעות על גבי שעות בספריה הבודליינית העתיקה ואפילו חתרנו ביחד בנהר התמזה, שלא לדבר על שיעורי היוגה שחלקתי איתה ושוב ריצה בין הקמפוסים השונים של אוני' אוקספורד ועוד ביקור בספריה… זה היה ארוך ומפורט מדי ולא קידם את העלילה לשום מקום. עיקר ההתרחשויות נמצא בשליש האחרון של הספר, תעלומות נוצרות והעיניינים מסתבכים, יחסיהם של קלרמון הערפד ובישופ המכשפה עומדים למבחן, אנו מגלים סודות מעברה של דיאנה ובני משפחתה, וכך גם נפתח צוהר מעניין על עברו המרתק של קלרמון. ודווקא אז כשמתחיל להיות מעניין ויש עומק, הספר הסתיים.
והשאיר טעם של עוד. הסוף של הספר למעשה פתוח, אבל לא מצאתי את ההמשך שלו. אין לי מושג אם תורגם לעברית. אם ידוע לכם, אתם מוזמנים להשאיר תגובה למטה.
ההמלצה שלי – לאוהבי ז'אנר הפנטזיה בלבד. ולמי שיש את ספר ההמשך.
ועוד נקודה חשובה, הכריכה של הספר, למה? מה קשור? לדעתי עושה עוול לספר, משדרת ז'אנר אחר לחלוטין.

הילה ארוון

אוהבת לקרוא רומנים היסטוריים, ספרי עיון לצורך תחקירים, מותחנים ובכלל כל ספר טוב באשר הוא. בלוגרית ספרים לעת מצוא ואימא עסוקה מאוד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן