Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לטרוף את השמיים
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 386
תרזה מבלה את ימי הקיץ אצל סבתהּ בספציאלה שבדרום איטליה. לילה אחד, היא מבחינה בשלושה נערים שהתגנבו לחצר ונכנסו לשחות בבריכה בעירום. השלושה, ברן, ניקולא וטומאסו, חיים בחווה סמוכה במעין קומונה עם הוריהם המאמצים, הדוגלים באורח חיים טבעי וסגפני. הנערים אינם הולכים לבית־הספר, אבל יודעים הרבה דברים, והם מאמינים באלוהים, באדמה ובגלגול נשמות. למרות שהם אינם אחים בדם הם קשורים בקשר בל יינתק, מלאי תשוקה וסקרנות. ברן מושך את האחרים ודוחף אותם לפריצת כל הגבולות תוך שהוא מחפש משמעות באלוהים, במין ובטבע. אט אט הופך המקום הנידח למקום היחיד בעולם עבור תרזה. זה המקום של ברן. היא מתאהבת בו ולאורך השנים הקשר ביניהם מתהדק עד שאהבתה אליו הופכת לציר הכמעט יחיד שחייה סובבים סביבו. היא לומדת אותו והולכת אחריו, וגם אחרי שדרכיהם נפרדות היא מחכה לו - עד שהם נפגשים מחדש אחרי טרגדיה מסתורית שרודפת את שלושת האחים, שנשבעו שלא לספר עליה לאיש. פאולו ג'ורדנו מלווה את ארבעת גיבוריו על פני עשרים שנה, משנות ה־90 של המאה הקודמת ועד ימינו, ומפליא לתאר בדיוק שאין שני לו חברות, אובדן, רגש וחיים.

המשימה שלנו היא ההתקפה על השמיים. אנחנו חייבים לטרוף את השמיים.

בכל שנה בחודש אוגוסט תרזה בת ה-14 עוזבת עם אביה את ביתם בטורינו והם מתארחים בחופשת הקיץ בביתה של סבתא של תרזה המתגוררת בספציאלה, עיירה קטנה שנמצאת בדרום איטליה.
ערב אחד מבחינה תרזה מהחלון בשלושה נערים שפולשים לבריכה של הבית אבל גם אביה מבחין בהם והוא ממהר לסלק אותם משם.
למחרת הנערים שמתגוררים בחווה הסמוכה מגיעים כדי להתנצל וגם מציגים את עצמם, שמם: ניקולא, טומאסו וברן.
תרזה מיד נמשכת לברן, היא סקרנית לגביו ובוקר אחד היא פוגשת אותו ליד הבריכה כשהוא מנסה ללכוד את הצפרדעים שהתנחלו בתוכה.
ברן לא מספר הרבה על חייו אבל רק אומר שהוא וניקולא הם בני דודים ושאבא של טומאסו יושב בכלא לאחר שרצח את אשתו והוא הגיע לחווה לאחר שהיה במוסד לנערים נטושים.
תרזה מחליטה להגיע לחווה ולבלות את הזמן שנותר לה בחופשה בחברתו של ברן, שם היא פוגשת את הדוד שלו צ'זארה שמעביר לנערים שלא הולכים לבית הספר, דרשות מהתנ"ך ומנחיל להם את כל מה שלמד בתקופה שהיה חוקר וחי בטיבט.
כשתרזה צריכה לחזור הביתה לטורינו היא מרגישה צער שהיא צריכה להיפרד מברן ושאר הנערים אבל באביב היא חוזרת שוב לבקר ומאותו רגע היא הופכת לחלק בלתי נפרד מהחבורה.
תרזה עוזרת בעבודות הגינה בחווה ומקשיבה לסיפוריו הרבים של צ'זארה ולאמונה שלו בגלגול נשמות.
כשתרזה מגיעה לגיל 17 היא מבינה שהיא מאוהבת בברן אבל הפערים ביניהם הולכים וגדלים, תרזה משכילה, חיה חיי נוחות וברן תמיד ישאר נער חווה שלא הולך לבית הספר וחי חיי קומונה רוחניים ומסובכים.


ניתן גם להאזין לביקורת שמע על הספר.  

כשתרזה מגיעה לגיל 18 היא מגיעה שוב לספציאלה ומשתוקקת כבר לפגוש את ברן אבל ידיעות סוערות עליו שוברות את לבה והקשר בין השניים מתנתק, תרזה חוזרת לטורינו ומחליטה לא לחזור יותר לספציאלה ומקדישה את כל כולה ללימודים אבל הגורל מחזיר אותה שוב למקום והקשר עם ברן מתהדק ועובר טלטלות רבות במהלך השנים שלאחר מכן.
תרזה שגדלה בבית של מוסכמות חברתיות ברורות נמשכת לברן ולחבורה שמקיפה אותו, ברן הוא איש של אידאלים והוא מושך אחריו אנשים שוחרי שלום שמנסים לממש אוטופיה ולא מפחדים לרמוס שום דבר בדרך, גם אם זה כרוך בחיי אדם למען השגת המטרה שלהם.
כשכל האידיליה מתנפצת לכולם בפנים, תרזה מחליטה לעשות את הבחירות שלה ועל הדרך מגלה סודות מהעבר שמזעזעות את עולמה.

עלילת הספר נעה בין עבר להווה ובין ילדות לבגרות. תרזה והנערים מתבגרים ומשתנים אל מול עיני הקורא וכל מה שקרה בהמשך, היה בלתי נמנע בעיני, סוג של תסריט ידוע מראש. אהבתי את דמותה של תרזה, היה בה משהו תמים וטהור, היא היתה נאמנה לעצמה ולאנשים שהיא אוהבת, פחות התחברתי לדמותו של ברן, הוא היה קר ומנותק רגשית, עם זאת היה בו משהו מעורר חמלה, שכן בתוכו ילד אבוד, נטוש ומסכן שגדל ללא הורים וללא הכוונה שידע לשרוד ולנתב את דרכו בחיים בדרך שלו. היה בו משהו מעורר הערצה, הוא הלך עד הסוף עם האמונות שלו ואין ספק שהיתה לו כריזמה. האמת שעד סוף הספר לא הייתי בטוחה אם הוא היה אמיץ או סתם נהג בטיפשות.
"לטרוף את השמיים" זהו ספר נוגע ללב עם הרבה עומק על החיים עצמם, על בחירות, גורלות של אנשים הקשורות זו בזו, בדידות, אהבות אסורות, רצון להתחבר לטבע לעומת הכמיהה לחזור לציוויליזציה, חברות ובגידה, והשאיפה לחיות באידיליה ושקט אבל להילחם בטחנות רוח ולקוות שהתוצאה תהיה חיובית – אין ספק שהספר הזה מעורר הרבה מחשבות גם לאחר שמסיימים לקרוא אותו.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן