Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לולק
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
ספר:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 472
לפני שלוש שנים איבד הלל את אביו. השנים עברו, הלל כבר בן 12 וחצי, אבל הקושי והכאב ממשיכים ללוות אותו. לילה אחד, אחרי שהתעורר מחלום , הוא שם לב שהמחשב של אמו דלוק ועל המסך מרצדות המילים: "הסיפור של לולק". מכיוון שלוּלק הוא שם החיבה שלו, הלל מתחיל לקרוא. זהו סיפור ממקום אחר ומזמן אחר על ילד קטן בשם ישראל לאו, לולק בפי משפחתו, שגדל בפולין בשנים החשוכות ביותר בהיסטוריה. אט-אט נפרש בפני הלל ובפנינו הקוראים סיפור ילדותו מעורר ההשראה של הרב ישראל לאו, שנודע כאסיר הצעיר ביותר ששוחרר ממחנה הריכוז בוכנוולד. אחרי שעלה לארץ והשלים את לימודיו, מילא הרב לאו בישראל שורה של תפקידים רמים, ובראשם הרב הראשי האשכנזי לישראל. בלשון קולחת ובכישרון רב פורשת מיכל כהן-חי את סיפורו של הילד לולק, סיפור שלמרות הקשיים והאובדן שהוא מתאר, מצליח להפיח בכל אחת ואחד מאיתנו השראה ותקווה שבמקום שבו ניתן למצוא את הרעים שבבני האדם יימצאו גם הטובים שבהם. מיכל כהן-חי כתבה עם מאיה חנוך את ספר הילדים "תפילילה", אחד מספרי הילדים המצליחים והאהובים ביותר בישראל בכל הזמנים. בלולק היא רוקמת ביד אמן את הסיפור הלאומי ביותר עם הסיפור האישי ביותר, של הרב ישראל לאו ושלה עצמה.

 

הלל היה ילד צעיר כשאביו מת. הוא לא ידע להכיל את החוסר של אביו, הוא התגעגע אליו כל כך. הוא היה חסר לו במיוחד בהליכות בבוקר לבית הספר שאביו היה הולך איתו ברחוב וייצמן בתל אביב. הלל התבגר מהר יותר בגלל הנסיבות, לא היתה לו ברירה.

בוקר אחד היא התעורר מוקדם וראה שאימו שכל ערב עבדה על המחשב עד מאוחר, שכחה לכבות אותו. הוא ניגש למחשב וכך פגש בסיפור של לולק, סיפור שלא יכל להפסיק לקרוא.

לולק היה ילד צעיר שהיה גר עם משפחתו בפולין ערב מלחמת העולם השניה. הנאצים כבר פשטו על פולין וההגבלות החלו. יהודים נדרשו לענוד טלאי צהוב, יהודים הוכו ברחובות והשתדלו להשאר בבתיהם. לולק נולד בעיירה בפולין בשם פיוטרקוב, סמוך ללודג', אימו ואביו היו רבנים והיוו אנשי מפתח בקהילה. איזור מגוריהם הפך מהר מאוד לגטו הראשון בפולין.
הסביבה הבטוחה והמוכרת הופכת לתופת של ממש כשהיהודים מפחדים לצאת החוצה לרחוב, כשדורשים מהגברים לגלח את הזקנים שלהם וכשאוספים אותם בבית הכנסת, בצפיפות וללא מזון לפני ששולחים אותם אל הלא נודע. במקום תפילות וזמירות היו שאגות של הגרמנים והשומרים או צרחות של אימה, החיים לא יחזרו לקדמותם.

לולק שרד את המשלוח, גם אימו שרדה ואחד מהאחים שלו. כל השאר נשלחו ברכבות לטרבלינקה, לא היה להם מושג מה יעלב בגורלם. לולק, אימו ואחיו מצטרפים לדירה עם עוד שורדים ספורים אי שם בגטו וחוששים לצאת מהדירה. הם ניצלו מהמשלוח בזכות גרמני שהוציא אותם מהמשלוח ללא הסבר ורשות ובזכות מחבוא שבו אביו החביא אותם לכמה ימים עד יעבור זעם. אביו שהיה רב הקהילה הסתובב גאה עם ספר תורה בין האנשים בסיטואציה מזעזעת ונשלח גם הוא במשלוח, הוא לא עזב את הקהילה שלו עד לרגע האחרון.

הגרמנים כמו גרמנים, אנשים יסודיים. כמובן שחזרו "לנקות" את הגטו מהיהודים וגם לולק, טולק אחיו ואימו הועלו על רכבות … אמרו להם להתחלק לנשים וילדים ולגברים. לולק הצעיר היה אמור לעלות עם אימו על הרכבת אך בהחלטה של רגע היא דחפה אותו לרכבת הגברים עם אחיו, חשבה שיהיה לו שם יותר סיכוי להנצל. לולק רצה את אמא, ניסה להתנגד ואני שהרגשתי איתם בסיטואציה נקרעתי מבפנים.

הספר ממשיך ומספר את קורותיו של לולק ואיך שהוא התגלגל במחנות השונים. לולק הוא לא אחר מאשר הרב ישראל לאו שכולנו מכירים. אנחנו הרי יודעים שהוא שרד את זוועות המלחמה, אבל כדי לדעת איך, חייבים לקרוא את הסיפור המרגש הזה שכתבה אותו בכשרון רב מיכל כהן-חי.

השפה רהוטה, זורמת ומזמינה. מרגע שהתחלתי לקרוא את הספר, התקשתי להפסיק, הייתי חייבת לדעת מה קרה ללולק? איך הוא שרד?
איזה סיפור עוצמתי ומרגש שמסופר מנקודת מבטו של ילד צעיר כבן שבע שחווה זוועות כאלו. לא היו לו הרבה מחשבות קיומיות, הוא בעיקר התגעגע לאמא שלו ולחיים שלפני.

קבלו המלצה חמה ובואו להכיר בעצמכם את לולק!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן