Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
לוחמי המוסד בים האדום
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 304
קורות המבצע הנועז שניהל המוסד להעלאת יהודי אתיופיה לישראל זהו סיפור מותח ורב תהפוכות, המשתרע על פני אלפי קילומטרים, משנות השבעים ועד שנות השמונים של המאה ה-20, שבהן התנהל "מבצע אחים". בניצוחו של דני לימור, מפקד המבצע, זכו אלפי יהודים אתיופים להגיע אל הארץ המובטחת שאליה כמהו שנים כה רבות – אך מסעם היה מורכב ומסוכן מאין כמוהו. תחילה איתרו לוחמי המוסד את קהילות היהודים שחיו בכפרים מנותקים באתיופיה, ושכנעו אותם לצאת באישון לילה למסע ארוך לירושלים. היהודים, שנאלצו להסתיר את יהדותם לאורך כל הדרך, צעדו ברגל בשטח עוין עד למחנות הפליטים שעל גבול סודאן, שם מצאו תנאים קשים ביותר. בכושר המצאה מדהים הקימו לוחמי המוסד אתר צלילה יוקרתי בחוף סודאן, ששימש ככיסוי למבצע. במשך היום הם התחזו לאנשי צוות המלון, ובלילה הבריחו יהודים בספינות ובמטוסים אל מחוץ לארץ. הכול בוצע בשיתוף פעולה עם רשויות סודאן, שלא היו מודעות לתחבולה, וממש מתחת לאפם של האורחים – שלא ידעו כי מדריכי הצלילה שלהם הם אנשי ביון ישראלים בזהות בדויה. רפי ברג, איש חדשות הבי-בי-סי, כתב את קורות המבצע החשאי בשיתוף לוחמי מוסד, חיילי צה"ל ובני העדה האתיופית שהשתתפו בו. לראשונה רואה אור בעברית הסיפור הבלתי ייאמן של חילוץ יהודי אתיופיה – והוא נקרא בנשימה עצורה. "הסיפור האמיתי והמדויק ביותר על מבצע הצלת יהודי אתיופיה שניהל המוסד בסודאן." אפרים הלוי, ראש המוסד 2002-1998 "יוצא מן הכלל... ספרו המרגש של ברג הוא תיעוד מדויק ואמיתי של משימת הצלה הרואית. מומלץ!" פבלישרס ויקלי "סיפור מתח שהוא גם תיעוד קפדני של המציאות." טיימס, לונדון

במילה אחת? מרתק.

בשלוש מילים? מרתק ומעורר גאווה.

הספר מספר את סיפור עלייתם של יהודי אתיופיה לארץ ישראל. אי אז בשנות השבעים כשגילו שיש יהודים שחורים שחולמים להגיע לארץ הקודש.

היום כשהם חיים ביננו והם חלק מהחברה הישראלית קיומם נראה טיבעי ומובן מאליו אבל אז היה בכך משהו מיוחד, מיסתורי וקסום.

לחשוב שיש אי שם קבוצת אנשים שחיה על פי התורה כפשוטה. שסופגים השפלות על היותם יהודים. מענייןשגורל דומה אופף את היהודים בכל מקום שהם.

בספר לוחמי המוסד בים האדום, מגולל בפנינו רפי ברג איך בדרכים לא דרכים, בתושיה רבה ובעיניי בהרבה עזרה מלמעלה הביאו לוחמי המוסד את אותם אנשים לארץ ישראל. 

איך הם שלחו מסרים לכפרים כדי שהאנשים יגיעו למחנות הפליטים לקראת עליה לארץ.

איך הוציאו אותם בהיחבא ממחנות הפליטים, שיכנו אותם במקומות מסתור, השיגו במרמה דרכונים ואמצעי זיהוי בדויים והעלו אותם למטוסים של חברות זרות בשלב הראשון.

לאחר מכן התוכנית צברה תאוצה. בניסיון לבדוק אפשרות של מעבר דרך הים, גילה דני לימור, מפקד ויוזם כל המבצע הזה, שנקרא "מבצע אחים", מבנה נטוש בלב השממה וקרוב למים, מבנה שהיה מלון בעברו, מבנה שיכול לשמש היטב את המוסד לביצוע המבצע של העלאת יהודי אתיופיה. וכך במדינת אוייב, תחת זהויות בדויות, ומערך שלם של תעתוע, הוקם בית המלון כאמצעי הסוואה. ביום משרתים אורחים, בלילה מבריחים פליטים יהודים. נשמע פשוט? ממש לא.

סיפור מתח אמיתי – לא מדימיונו של אף סופר, אלא מציאות שעולה על כל דימיון.

וזה ממשיך ועובר לפינוי גם באמצעות מטוסים ישראלים, בלב המדבר של מדינה עויינת וללא שום אישור פורמלי. מערך שלם שפועל במשך כמה שנים תוך לקיחת סיכונים עצומים, בהסוואה ובתחכום.

נהנתי מאוד. המוח הישראלי היצירתי, התעוזה והחוצפה הישראלית הביאו למבצע שלא היה כמוהו מעולם. זה עורר בי גאווה ישראלית והעלה בי חיוך – בשביל מבצעים כאלו שווה לשלם מיסים 😉.

קריאה מהנה.

אורנה שפי

אורנה, אוהבת ספרים ובישולים ומערבבת הכל יחד עם שירים טובים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן