Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לוחם הסוד והסתר
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2021
מס' עמודים: 121
רפי סיטון נמנה עם דור הולך ונעלם של אנשי מודיעין שצמחו מהשטח ולא למדו ערבית באולפנים ובקורסים למפעילים, אלא דברו את השפה בבית והיו בקיאים ברזי התרבות הערבית, מנהגיה והתנהלותה; אישים שהפכו את הידע ואת הניסיון שלהם לכליֵ עבודה מושחזים לכריית מידע בהפעלת מקורות חיים; דור של מפעילים שידע ליצור קשר אישי עם סוכניהם, לאתר את נקודות התורפה של יעדי הגיוס שלהם, להבקיע ולגייס. רפי הוא בוודאי מהטובים, מהמנוסים ומהמקצועיים בחבורה זו של מייסדים שלאורם התחנכו דורות של אנשי "יומינט", שניסו – ועדיין מנסים – להיכנס לנעליהם הגדולות וליישם את תורתם. רפי העמיד דורות של חניכים לא רק בהפעלה בשטח, אלא גם בלימודי הערבית, עולם שלם של תרבות, מנהגים, משלים ופתגמים. בדרכו הציורית המרתקת הוא שוזר בספריו תיאורי עשייה מודיעינית עשירה מיום גיוסו לצה"ל בשנת 1950 , בעודו עולה חדש מסוריה ומלבנון הדובר ערבית מבית, אך מתקשה בעברית, דרך שירותו בנח"ל במשך שנה, וכלה בשירותו בחיל המודיעין ביחידה 504 , היחידה שאוספת מודיעין באמצעות סוכנים ערבים, שהייתה ביתו במשך שנים רבות ובה הגיע להישגים מרשימים ביותר. לאורך שירותו ביחידה ובהמשך במוסד באו לידי ביטוי כישוריו המיוחדים כמפעיל מחונן שהשמיים אינם הגבול בעבורו. רפי סיטון לקח על עצמו משימה ייחודית: להנגיש את המעשה המודיעיני לקהל הרחב, וזאת על אף ההירתעות מחשיפה – האופיינית לכל אנשי המודיעין – בעיקר עקב הרגישות הביטחונית הטבועה בהם ושעליה התחנכו. גם לי, תא"ל במיל' גדי זהר, מפקד היחידה לשעבר, היה העיסוק בפרסום פרשות מודיעיניות קשה במשך שנים רבות, ועד היום אני ממעט בו. עם זאת אני רואה בחשיפה מבוקרת כלי להנחלת המורשת של קהילת המודיעין ושל תרומתה העצומה לביטחון ישראל ולהפצת ערכיה. רפי סיטון בורך בשפע בשתי תכונות חשובות: זיכרון עמוק לפרטי פרטים ויכולת מדהימה לספר סיפור ולרתק את קהל קוראיו ואת שומעיו. סיפוריו קולחים, עשירים וצבעוניים, ויש בהם תובנות רבות ולקחים הטובים לאנשי המודיעין, אך לא רק להם. הם מביאים את סיפורה של קהילת המודיעין ודרכה – את סיפור מאבקה של מדינת ישראל בעולמות אלה של מודיעין וביטחון. לכבוד הוא לי להיות שותף להנגשת ספרו של רפי סיטון לקהל הישראלי. תא"ל במיל' גדי זהר, לשעבר מפקד יחידה

רפי סיטון שלט בשפה הערבית על בוריה. לא רק שהוא שלט בשפה, הוא הכיר את כל המנהגים והתרבות של הערבים וזה הקנה לו יתרון משמעותי בתפקידי המודיעין שביצע.

הוא היה שותף ללא מעט מידע שנאסף, אם זה על ידי מבצעים שהוא עצמו השתתף בהם ואם זה על ידי הפעלה של אחרים.
אתם בטח שואלים את עצמכם מהיכן הידע שלו? הוא עלה מסוריה ומלבנון, כל שעובדה זו שימשה לו הסוואה טובה כששירת כלוחם סתר, כשנשלח למדינות אוייב לאסוף מידע וכשהפעיל אחרים.
סיטון שירת בנחל ובהמשך בשל כישוריו הגיע ליחידה 504 שאוספת מודיעין על ידי סוכנים. בהמשך, לאור הצלחותיו הוא הגיע לשירות במוסד שם התבלט בשל כשרונו הרב בעיקר בהפעלת סוכנים.

בספר סיטון מספר מחוויותיו הרבות במהלך השירות שלו לאורך השנים. הוא מספר על שליחות שביצע במדינה ערבית עויינת כשעזב אישה ותינוק בארץ וכמעט שנחשף.
הוא מספר על גיוס סוכנים מעבר לגבול כשהתחפש למקומי כמסתערב. בהמשך בשנת 1982 הקים את יחידת המסתערבים המשטרתית "הגדעונים".
סיטון מייחד פרק שלם שבו הוא מספר על מפעילים שהוא היה איתם בקשר, חלק קטן מהם. מסיפוריו אנחנו למדים על המיומנויות שלו באשר להקמת הקשר איתם וגיוסם. הוא ידע להגיע לליבם אם זה לדבר בשפתם ואם זה לדבר על המשפחה שלהם. הוא ידע לדאוג לצורכיהם השונים כמו לתת כסף כשצריך או סתם בגדים חמים בסופת שלגים. הוא סיפר על דרכיו השונות להביא אותם לצד שלו, לצד שלנו ולגייס אותם למטרות שישרתו את ישראל.

ספר אינפורמטיבי שמספר לקורא על החוויות של סיטון מהשירות המשמעותי שלו הן בצבא והן בשב"כ. סיטון כותב בשפה עשירה וניכר כי הוא כותב מניסיונו ומזכרונו העשיר.
זהו אינו סיפור אחד אלא אוסף זכרונותיו ומעלליו של סיטון במהלך שירותו המפואר.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן