Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לוחם הסוד והסתר
סופר/ת:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 121
רפי סיטון נמנה עם דור הולך ונעלם של אנשי מודיעין שצמחו מהשטח ולא למדו ערבית באולפנים ובקורסים למפעילים, אלא דברו את השפה בבית והיו בקיאים ברזי התרבות הערבית, מנהגיה והתנהלותה; אישים שהפכו את הידע ואת הניסיון שלהם לכליֵ עבודה מושחזים לכריית מידע בהפעלת מקורות חיים; דור של מפעילים שידע ליצור קשר אישי עם סוכניהם, לאתר את נקודות התורפה של יעדי הגיוס שלהם, להבקיע ולגייס. רפי הוא בוודאי מהטובים, מהמנוסים ומהמקצועיים בחבורה זו של מייסדים שלאורם התחנכו דורות של אנשי "יומינט", שניסו – ועדיין מנסים – להיכנס לנעליהם הגדולות וליישם את תורתם. רפי העמיד דורות של חניכים לא רק בהפעלה בשטח, אלא גם בלימודי הערבית, עולם שלם של תרבות, מנהגים, משלים ופתגמים. בדרכו הציורית המרתקת הוא שוזר בספריו תיאורי עשייה מודיעינית עשירה מיום גיוסו לצה"ל בשנת 1950 , בעודו עולה חדש מסוריה ומלבנון הדובר ערבית מבית, אך מתקשה בעברית, דרך שירותו בנח"ל במשך שנה, וכלה בשירותו בחיל המודיעין ביחידה 504 , היחידה שאוספת מודיעין באמצעות סוכנים ערבים, שהייתה ביתו במשך שנים רבות ובה הגיע להישגים מרשימים ביותר. לאורך שירותו ביחידה ובהמשך במוסד באו לידי ביטוי כישוריו המיוחדים כמפעיל מחונן שהשמיים אינם הגבול בעבורו. רפי סיטון לקח על עצמו משימה ייחודית: להנגיש את המעשה המודיעיני לקהל הרחב, וזאת על אף ההירתעות מחשיפה – האופיינית לכל אנשי המודיעין – בעיקר עקב הרגישות הביטחונית הטבועה בהם ושעליה התחנכו. גם לי, תא"ל במיל' גדי זהר, מפקד היחידה לשעבר, היה העיסוק בפרסום פרשות מודיעיניות קשה במשך שנים רבות, ועד היום אני ממעט בו. עם זאת אני רואה בחשיפה מבוקרת כלי להנחלת המורשת של קהילת המודיעין ושל תרומתה העצומה לביטחון ישראל ולהפצת ערכיה. רפי סיטון בורך בשפע בשתי תכונות חשובות: זיכרון עמוק לפרטי פרטים ויכולת מדהימה לספר סיפור ולרתק את קהל קוראיו ואת שומעיו. סיפוריו קולחים, עשירים וצבעוניים, ויש בהם תובנות רבות ולקחים הטובים לאנשי המודיעין, אך לא רק להם. הם מביאים את סיפורה של קהילת המודיעין ודרכה – את סיפור מאבקה של מדינת ישראל בעולמות אלה של מודיעין וביטחון. לכבוד הוא לי להיות שותף להנגשת ספרו של רפי סיטון לקהל הישראלי. תא"ל במיל' גדי זהר, לשעבר מפקד יחידה

לוחם הסוד והסתר

אודה ואתוודה כי ספרים אודות הביון, האנשים מעוררי ההשראה שפעלו במשך שנים למען שלום המדינה ולמען תקומתה, מעוררים בי הערצה מחד וסקרנות מאידך.

רפי סיטון, מחבר הספר, איש מודיעין,  צמח מהשטח, לקח את ניסיונו בשתי ידיים וכישרונותיו הרבים להגנת המדינה. בספרו זה, מגולל הוא את רזי העשייה  המודיעינית למן שירותו בחיל המודיעין ביחידה 504 ועד שירותו כפעיל ביון במוסד. הספר נכתב מזיכרונו הטוב ומביא את הקורא לצלול לנבכי הסוד והסתר.

אחד הסיפורים שריתקו אותי היה בשנת העשור למדינת ישראל. השנה 1958. המטרה- גיוס סוכנים חשאיים . רפי זומן לפגישה עם סרן שמעון גור (ז"ל) מפקד בסיס ירושלים של יח' 504. הוא הציע לרפי לעלות להר הצופים בשיירה הבאה ולנסות לגייס מהעוברים והשבים הערביים סוכנים תוך שהייה במקום לשבועיים בקירוב. למפקד הר הצופים נמסר כי רפי עולה כאזרח העובד במוסד חינוכי. ביום המיועד נפרד מרעייתו כשהוא מצויד בכמה אלפי דינרים ירדניים, שני קרטונים של סיגריות אמריקאיות משובחות ומצתים שקופים (היו אז בשימוש בחברה הערבית). בתיאום עם מפקד ההר וסמל המודיעין, פתחו פרצה בגדר ויצרו מעין דלת פשפש שנפתחת כלפי פנים ומאפשרת יציאה וכניסה במקרה של צורך מידי. המשמעות היא שאם יצא מחוץ לגדר כדי לשוחח עם ערבי, יהיה חייב להציג עצמו ערבי. הוא פעל כ"מסתערב" , התלבש בלבוש אופייני, ישב על סלע והמתין לבוא "האובייקט" שלא אחר להגיע. בתחבולות ובשיח מקומי החל לרכוש את אמונו של צעיר אשר במהרה ציין בפניו "אנחנו אחים, אני מוכן לשרת אותך". לאחר שבועיים הצלחתו היתה גדולה. בספרו הוא מציג תמונת בקבוק בושם שנרכש  מאותו מבצע ע"י אחד הסוכנים החדשים.

ומה עושים כאשר אחד הסוכנים עולה על מוקש בדרכו חזרה משטח ישראל? איך מעלימים גופה או שמא קוברים אותה?

אחד הסיפורים המופלאים החל באחת הטיסות כשרפי קורא עיתון " לה פיגרו" בצרפתית. במושב הסמוך ישבה גברת נאה ובידה עיתון באנגלית" הארולד טריביון". לבקשתה החליפו ביניהם את העיתונים. אך הנקודה המעניינת התרחשה ברדתו מהמטוס. על כך ועוד בספר האוטוביוגרפי הנפלא של רפי סיטון "אשר בורך בשתי תכנות חשובות: זיכרון עמוק לפרטי פרטים ויכולת מדהימה לספר סיפור ולרתק את קהל קוראיו ושומעיו "/ תא"ל במיל' גדי זהר, לשעבר מפקד יחידה 504.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן