Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לובן השקר
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 203
"…מצד אחד אני שונא אותך, אבא שלי, על הדבר הנורא שעשית לילדה תמימה בת שתים-עשרה, ומצד שני אני מודה לאלוהים הטוב על מה שקרה…" מה קורה כאשר אנשים נורמטיביים, כאלה הנחשבים "מלח הארץ", נאלצים לשנות קודים חברתיים כדי לשמור על עצמם ועל יקיריהם? אריאלה בק פרסקי עסקה שנים רבות בחינוך במסגרות הוראה והתנדבות מגוונות, נחשפה לתרבויות שונות בארץ ובחו״ל, תמכה בנערות בסיכון וביוצאי האוכלוסייה החרדית והחילונית כאחד, וסייעה להם. במשך שבע שנים כיהנה אריאלה כיושבת ראש סניף ויצו בירושלים ולאחר מכן כחברה בוועד המנהל של ויצו העולמית, כאחראית הקוד האתי בארגון. לובן השקר הוא ספרה השלישי. בדומה לספרה השני, הדרך למחילה, שיצא לאור ב-2021, עוסק לובן השקר באינטראקציה בין דמויות מהאוכלוסיה החרדית לאלו מהחברה החילונית. ספרה הראשון, שנים אשר אין בהן חפץ?, יצא לאור בשנת 2020 ועוסק בקשיים ובהתמודדות של אוכלוסייה ערב יציאה לגימלאות.

לובן השקר

אף לא אחד הכין את דורון , תלמיד כיתה י"ב לגילוי המרעיש שיגלה בעקבות תרומת דם ראשונה. הוא מאומץ. גילוי מטלטל ללא ספק אך כשאמו חושפת בפניו אט אט את סיפור הגעתו לעולם, הוא לא ניחש עד כמה תכנס נפשו לעולם שזר לו בתכליתו. דורון היה בן יחיד להוריו. אביו , ד"ר יואב קמחי- רופא מוערך ואמו אחות . מערכת היחסים בין הוריו היתה עכורה. אביו קפדן מאד עם אמו ואיתו. לא פעם שאל את עצמו דורון- מדוע אמו שותקת ואינה מתנגדת להשפלות החוזרות ונשנות. בטרם נישאו היתה ורדית מחוזרת ע"י יואב. אולם לא שעתה לחיזוריו . באופן הפגנתי הציע לה נישואים קבל עם ועדה בבית החולים והיא נעתרה לבקשתו על אף שליבה לא היה שלם. כבר בירח הדבש שלהם, היא גילתה מהו פרצופו האמיתי של בעלה הטרי אבל החליטה להישאר עמו. בהיותה בחודש תשיעי טסה למגינת ליבו של בעלה הכועס לסעוד את אמה ברגעיה האחרונים. בבית הקברות היא מעדה והובהלה לבית החולים. שם פוגשת את מירל'ה- נערה צעירה הרה.

מירה'לה, ילדה שמחה בת שבע מבני ברק, נולדה להוריה אחרי שני בנים. באחד הערבים הודיעה לה אמה כי הדוד שלוימי ישמור עליהם. היא פוקחת עיניים בלילה ורואה את הדוד שלוימי נוגע בגופה. המעשה המשיך עוד פעמים רבות. היא ניסתה לספר לאמה אך זו לא האמינה לה. כאשר גילה שלוימי כי היא משקרת לו בדבר המחזור שלה- אנס אותה . היא נכנסה להריון. משפחתה , באמצעות הרב נחום סדרה לה מקום לשהות בו בארה"ב עד הלידה כשהיא יודעת כי תצטרך למסור את התינוק לאימוץ.

מה הקשר בין שתי הלידות? מהו הסוד ששומרת ורדית כל כך הרבה שנים ורק עתה מצאה את האומץ לשחררו מול בנה יחידה?

דורון מחליט לתור אחר עברו. כיון שנותרו לו מספר חודשים עד הגיוס, הוא מחליט לעבוד במשרד בבני ברק. די מהר הבין כי עליו לאמץ לבוש והרגלים כדי שיקבלו אותו לעבודה והוא נחשף לעולם זר לו אך קסום. מי אני ומה עברי, שואל את עצמו כאשר אמו מספרת לו את האמת ללא ידיעת אביו.

סיפור חוצה עולמות ושנים מרגש מחד אך לצערנו , מציאותי , מאידך. גם הפעם אריאלה בק פרסקי מובילה את הקורא להכרת החברה הישראלית ההטרוגנית . להפתעתי, גיליתי בסופו של הספר כי שמי מופיע כממליצה על הספר הקודם.

רחל רוזיליו

אמא לשבעה וסבתא לאחד עשר נכדים (בנתיים..) ספרים זה נשמה - אהבה שאינה תלויה בדבר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן