Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
להתחיל מחדש
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2014
מס' עמודים: 384
זיכרונה של קיילה נמחק, אישיותה התרוקנה, עֲבָרָהּ אבד לבלי שוּב. היא עָבְרָה אִתְחוּל. הממשלה נותנת לה הזדמנות שנייה, כל עוד תתנהג בהתאם לכללים שלהם. אבל הֵדים מעבָרהּ של קיילה מלחשים בתוך תוכה. מישהו משקר לה, ושום דבר אינו כפי שהוא נראה. במי היא יכולה לתת אֵמוּן בחיפושהּ אחר האמת?

אתחיל בזה, להתחיל מחדש הוא הראשון מטרילוגיה, שני הבאים אחריו הם הדרך אל עצמי ואל קו ההתחלה, ואמנם כתבתי פה את התקציר של הספר הראשון, אבל עשיתי זאת רק כדי להימנע מספוילרים, ובעצם הסקירה היא על הטרילוגיה כולה.

קיילה היא נערה מאותחלת, חקר המוח הגיע לשיאים חדשים, ואיפשר למחוק את הזיכרונות כולם, לאתחל את הפושעים או את אלו שעברו טראומה גדולה כל כך עד שלא רצו לזכור, לתת להם הזדמנות שנייה שבה הם ינהגו לפי הכללים. קיילה מתחילה ללמוד את החיים מחדש, איך ללכת, איך לדבר, דברים שלנו נראים בסיסיים, היא לומדת כמו תינוק קטן. לבסוף קיילה מוכנה, היא יוצאת מבית החולים ומקבלת משפחה חדשה, לאט לאט קיילה נכנסת לחייה החדשים, היחידים שהיא מכירה, לפחות זה מה שהיא חושבת בהתחלה, אבל דברים מהעבר עולים לה בזיכרונות, ודברים הם לא בדיוק כמו שהם נראים, וקיילה כבר לא יודעת על מי היא אמורה לסמוך ומהי בכלל האמת.

בדרך כלל כשאני קוראת סדרות, בעיקר כאלו שבהן כול הסדרה כבר יצאה לאור, אני משתדלת לעשות הפסקה בין ספר לספר, עם ספר אחר ביניהם, בייחוד לאור העובדה שאני נוטה לגמוע לפחות 3 ספרים בשבת אחת, אבל הפעם חרגתי ממנהגי, את שני הספרים הראשונים קראתי באופן רצוף, ורק בין השני לשלישי עשיתי הפסקה עם ספר ילדים קצר, וכבר חזרתי לטרילוגיה המופלאה הזו.

האמת, הרגשתי שמדובר בספר אחד ארוך, ושחילקו אותו רק כי לא רצו ספר של 1000 עמודים. העלילה היא עלילה מתמשכת, ואיפה שהספר נגמר, מתחיל בדיוק הספר הבא. היו רגעים בהם הרגשתי שהספר הוא מין הכלאה בין סדרת משחקי הרעב (סוזן קולינס, הוצאת כנרת) לבין סדרת החור שברעש (פטריק נס, הוצאת כנרת) אבל היו גם הרבה רגעים שהוא עמד בפני עצמו, ובכל הרגעים שלו, הרגשתי שהוא פשוט ספר מוצלח, וגם אם נשמע לכם שאולי משהו במה שאמרתי לא חיובי, הכול נאמר בצורה חיובית וטובה לחלוטין, ולא כביקורת על הספר, כי אני לא רואה פה צורך בכזו.

העלילה רצה לי במהירות והייתה סוחפת במיוחד, היו רגעים שקצת הפחידו אותי בספר, לא בגלל שהם היו מפחידים, אלא כי הם חזו דברים אז שממש קרו, וברגעים האלו פשוט רציתי לזרוק את הספר מרוב תדהמה. זהו הספר הראשון ובעצם הסדרה הראשונה של טרי טרי שאני קוראת, אבל אני כבר מתכננת לקרוא את שאר הספרים שלה, כי פשוט התאהבתי בכתיבה. היה עוד רגע אחד בספרים, שהזכיר לי ספר אחר. המדרגים כאן, הזכירו לי את מונה המילים בספר קול (כריסטינה דאצ'לר, הוצאת דני ספרים) והייתה עוד נקודה משיקה, שמפאת הספוילר לא אחשוף, אבל היא קצת איכזבה אותי.

הספרים מתאימים לבני נוער שאוהבים לגלות עולם חדש, זוהי דיסוטופיה נקייה ברובה, חוץ מכמה קטעי אלימות שכוללים לעיתים גם תיאורי דם, אבל חוץ מהם הספרים די נקיים ויכולים להתאים מגיל 14 בערך. ועוד פרט שסתם מעניין לדעת. טרי טרי זהו לא שם עט, אלא שמה של הסופרת, היא נולדה בשם טרי, והתחתנה במקרה עם בחור ששם המשפחה שלו הוא טרי, וכך יצא השם המגניב שלה, ואפילו לא מאייתים באנגלית את השמות באותה הצורה.

שורה תחתונה: לפעמים הזיכרון עלול לתעתע בנו!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן