Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
להקיף את השמש
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 422
* רומן היסטורי מרגש, המבוסס על מקרה אמיתי* בֵּריל מרקהאם הקטנה, שנולדה באנגליה ועברה עם הוריה לקניה, ננטשת על ידי אמה בעודה פעוטה ומתחנכת על ברכי אביה בעזרת השכנים הטובים של המשפחה מבני שבט הקיפסיגיס. בריל, ילדת הטבע הפראית, מתבגרת והופכת לנערה עצמאית, אמיצה וחסרת מעצורים, שאוהבת בכל לבה את סביבתה הקשה אך מלאת הקסם. כאשר היא מגלה שכל מה שהכירה ואהבה הולך ומתפוגג, נסחפת בריל לסדרה של מערכות יחסים לוהטות אך הרסניות. במקביל בריל נאבקת כדי לתפוס את מקומה בקהילת מאמני הסוסים בקניה, דבר שלא יעלה על הדעת באפריקה שבין שתי מלחמות העולם, ועד מהרה לוכדת הצעירה הנועזת את תשומת לבם של אנשי החוג הנוצץ של קניה, חבורה של אירופאים דקדנטים ובוהמיינים, שחיים על פי מערכת כללים משלהם. מי שכובש את לבה בסערה הוא דניס פינץ' האטון המחוספס ורב-הקסם, ואהבתם האסורה מסייעת לבריל להכיר את עצמה ואת ייעודה: להיות טייסת. ספרה המטלטל של פולה מקליין, שעלילתו מתרחשת על רקע נופיה הקסומים של אפריקה המתעוררת, מתאר את קורותיה של אישה הרפתקנית ויוצאת דופן שהקדימה את זמנה. שיכרון החופש, המחיר שהוא גובה ונחישותה של הרוח האנושית מהלכים קסם על הקוראים שאינם יכולים לא להתאהב באישה החזקה, הרגישה והנחושה הזאת, שהיתה לסמל פמיניסטי. פולה מקליין, מחברת רב-המכר "האישה מפריז", מעלה מן האוב את סיפורה של הטייסת האגדית שהיתה צלע במשולש אהבים שבו לקחו חלק גם צייד חיות הפרא דניס פינץ' האטון וקארן בליקסן, הלוא היא הסופרת איסק דינסן, מחברת רב-המכר הנודע "זיכרונות מאפריקה".

כשהיתה בריל בת 5 היא ומשפחתה עברו לגור בקניה שבאפריקה. הם מקימים חווה על 600 אלף דונם של אדמה בתולית ופראית. לאחר שנתיים אימה של בריל לוקחת את אחיה ועולה על הרכבת חזרה לאנגליה. משאירה את בריל לגדול עם אביה ומנתקת קשר.

בריל גדלה כילדת פרא, ילידי המקום מאמצים אותה והיא לומדת את שפתם, טקסיהם ומנהגיהם, לומדת לצוד, לטפס, להבריח חזירי בר והופכת לחברה טובה של קיבי בן הילידים. היא גדלה כשברקע אריות, נמרים ונחשים מסוכנים, אך שום דבר אינו מרתיע אותה.
בחווה אביה מגדל סוסים ומאמן אותם למירוצים, היא לומדת ממנו את סודותיהם של הסוסים, אילופם, הרבעתם וטיפוחם כסוסים גזעיים.
יום אחד אביה של בריל מחליט להביא את אמה- גברת או, דמות נשית שאולי תצליח להוות אומנת או דמות אם לבריל. בריל כמובן לא מרוצה ומנסה לברוח- לימודים, בגדים ותרבות אינם מעניינים אותה. הם מחליטים לשלוח אותה לבית הספר אך גם משם היא בורחת מספר פעמים.

כשמלאו לבריל 16 החווה במצב גרוע של פשיטת רגל. אביה מחליט למכור את החווה ואת הסוסים על מנת לכסות את החובות ולעבור למקום חדש. בהמלצת אביה היא מחליטה להתחתן עם ג'וק, גבר נאה וחסון, ולהישאר באזור החווה שבה גדלה, אך עם הזמן היא  מגלה כי עשתה טעות גדולה. מכאן מתחילה מסכת של מערכות יחסים עם מספר גברים וניסיון להתערות בקהילה האירופאית בקניה, כשבמקביל בריל מחליטה לנסות ולהיות מאלפת הסוסים הראשונה בעולם גברי מאוד.
בהמשך בהיותה בת 28, בעקבות המלצה של אחד ממאהביה, היא מחליטה ללמוד להיות טייסת, והופכת לאחת הנשים הראשונות המקבלות רישיון לטייס.

בריל מצוירת כדמות פראית, מעט גברית, ללא גינוני נשיות. חלומה חלוצי ופמיניסטי מאוד ביחס לאותה תקופה, אך למזלה יש לה מספר גברים בחייה המאמינים בה ומטפחים בה את תקוותיהם. חייה אינם קלים היא צריכה שוב ושוב להוכיח את עצמה ונתקלת באינספור קשיים בדרך. היא נתפסת כאישה אמיצה, חדורת מטרה, אינה נרתעת מקשיים או מעבודה קשה ומאתגרת, גם בזמנים שהחיים אינם מחייכים אליה.
היא אינה רגשנית מטבעה ובכל זאת קשה מאוד שלא לכאוב את כאביה ולפחוד את פחדיה לאורך הסיפור. נראה כי מכל קושי היא רק מתחשלת ויוצאת מחוזקת יותר, ממש דמות מעוררת השראה.

לסיכום – זהו ספר המבוסס על סיפור אמיתי וזאת כבר סיבה לקרוא אותו, מעבר לכך השפה קולחת, העלילה מרתקת ולעתים מותחת. מה שקצת הפריע לי זה ריבוי הדמויות באמצע הספר – הרגשתי שאני קצת הולכת לאיבוד, אם כי לכל אחד כמובן יש משמעות להתקדמות העלילה.
מומלץ!

חוי הראל

נשואה ואם לארבעה, תולעת ספרים מלידה ואופטימית נצחית.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן