Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
להחליף את המים של הפרחים
תגיות: ,
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 456
להחליף את המים של הפרחים הוא ספר צובט לב ושובה לב, אשר שהה שבועות ארוכים ברשימות רבי המכר בצרפת, זכה לשבחי הביקורת ולאהדת הקוראים. ואלרי פרין, מהסופרות האהובות בצרפת, תסחוף בספרה גם את הקוראים בישראל. להחליף את המים של הפרחים מספר את סיפורן של שתי דמויות – ויולט, שומרת בבית קברות קטן בחבל בורגון שבצרפת, וז'וליאן, גבר צעיר המידפק על דלתה יום אחד, ובפיו בקשה יוצאת דופן: להניח את כד האפר של אמו האהובה על קברו של המאהב שלה, גבר שעל קיומו לא ידע עד למותה. ההחלטה לעזור לז'וליאן מטלטלת את חייה של ויולט. עד כה היא הצליחה לחיות בשלום עם הכפילוּת שחייה זימנו לה: בקדמת הבית – היא מטפחת באהבה את גינת הפרחים שלה. הדלת האחורית, של אותו בית ממש, מובילה למקום העבודה שלה, המקום שבו מניחים פרחים שכבר נקטפו. עכשיו יהיה עליה לחבר בין שני העולמות, החיים והמתים, אלה שהיו ואלה שעתידים אולי עוד לפרוח. להחליף את המים של הפרחים הוא ספר מענג שכולו שיר הלל לדברים הקטנים והפשוטים בחיים, שהם גם הדברים החשובים בהם. ויולט מגלה, יחד עם הקוראים המלווים אותה במסעה, שגם בכאב יש הבהוב של אושר, שגם בעצב יש התרגשות, שעדיין יש סיבה לקום בכל בוקר ולהריח את ריחם של הפרחים.

לעולם לא פוגשים מישהו במקרה. השבילים שלנו מצטלבים מסיבה מסוימת.

ויולט טוסן עובדת כשומרת בבית קברות אשר נמצא במקום פסטורלי בבורגון שבצרפת.
במשך שנים עבדה ויולט יחד עם בעלה פיליפ כשומרת במחסום הרכבת אבל כאשר נפלה לידיה הצעה מפתה לעבוד בבית קברות במקום משופע בכרי דשא וריח של כפר, היא החליטה לא לוותר ושיכנעה את פיליפ שזה הייעוד שלהם בחיים.
יום אחד פיליפ עולה על האופנוע שלו ונעלם וויולט נותרת במתחם בית הקברות כאשר חבריה היחידים הם שלושה אחים קברנים שעובדים במקום והופכים להיות חבריה הטובים ביותר.
ויולט שאמה מתה כשילדה אותה, גדלה בבתי יתומים והיתה למודת אכזבות כל חייה, היא תמיד פחדה להינטש שוב ולכן החליטה לא להקשר לאנשים כדי שלא ישבר לה הלב עד שהתאהבה בפיליפ שגם הוא נטש אותה והותיר אותה עם חלל עמוק בלב.
פיליפ מעולם לא היה טיפוס אמין ונאמן, גם לא עדין במיוחד, ויולט הכירה אותו כשהיתה נערה צעירה ופיליפ גידל אותה כמו חתול רחוב עזוב ובהמשך נולדה להם בת יחידה בשם לאונין.

בית הקברות שבו ויולט עובדת הוא בן 300 שנה והיא נהנת לעבוד בגינה בין הקברים, לשתול פרחים ואף למכור עציצים לבאי המקום, היא יודעת ששם בין הקברים לצמחייה זהו ביתה האמיתי.
ויולט מוקירה את המתים ונותנת להם כבוד וגם למשפחות שלהם שבאות לבקר את הקבר, חשוב לה לטפח את המקום ולתת למתים לנוח על משכבם בשלום ובשלווה.
ערב אחד נוקש על דלתה גבר זר בשם פקד ז'וליאן סול. ז'וליאן מתגורר במרסיי והוא מגיע במיוחד עד לבורגון כדי להניח את האפר של אמו המנוחה מעל קברו של עורך דין שהיה המאהב של אמו במשך שנים.
ויולט נכנסת לז'וליאן ללב והוא מחליט לעזור לה למצוא את פיליפ שנעלם לפני הרבה שנים. הקשר בין השניים גורם לשרשרת אירועים וחושף סודות כמוסים מהעבר שנפתחים כמו פרח שעלי הכותרת שלו היו סגורים במשך תקופה ארוכה.

העלילה נעה בין העבר של שנות השמונים להווה של שנת 2017 ובין המתים לחיים.
בשפה עשירה, יפה ורגישה חושפת הסופרת בפנינו את חייה העצובים והמורכבים של הגיבורה שלה, ויולט.
ויולט היא אישה מיוחדת עם אינטליגנציה רגשית מאד גבוהה, אהבתי את דמותה. אהבתי את הכבוד שחלקה למתים ואת הרגישות שלה כלפי בני משפחתם האבלים, היא היתה אישה שכולם אהבו ורכשו לה כבוד בגלל הדרך שבה היא דאגה ליקירהם שעזבו את העולם הזה.
חייה של ויולט היו אפופים עצב וטרגדיות אבל למרות התנודות בחייה, עדיין היה בה רצון להפתח ולהכות שורש, היא הצליחה לקום מהאפר והקמילה אל תוך פריחה וצמיחה.
אני מודה שלקח לספר הזה קצת זמן להכנס לי ללב כי ההתחלה היתה עמוסה בפרטים, בדמויות ובזמנים שקצת בלבלו אותי אבל מרגע שהתחלתי להרגיש חיבור לעלילה, כבר אי אפשר היה לעצור את הקריאה.
"להחליף את המים של הפרחים" זהו ספר בניחוח צרפתי – טרגי מהול ברגעי אושר קטנים והרבה תקווה בלב ומלא בתובנות נפלאות על החיים – מומלץ בחום!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. שרה שטרק

  ספר פשוט ניפלא

  1. חגית בן-חור

   מסכימה לגמרי!

 2. דנה אבידר

  אכן, ספר נפלא, המיוחד בכתיבתה של פרין זו היכולת להיכנס לעומקם של רגשות כמו אהבה, אבל, שכול, ונאמנות. גם אנשים שנמצאים כביכול בשולי החיים כמו מפעילי מחסומים, חופרי קברים, זוכים לקבל תיאור חי, וזהות אנושית נוגעת ללב.

 3. דבורה

  ספר מרגש וחכם, למרות ריבוי העלילות, שוזרת אותן הסופרת לאריג יפהפה וקל לעקוב אחריהן , כל רובד מאיר את הרובד האחר. הדמויות אמינות ונוגעות ללב , אין רעים וטובים, דמויות עגולות ומורכבות, דבר המאפשר לך להבין אותם ואפילו לסלוח להם, פשוט בשל היותם פגיעים, אנושיים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן