Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לא עסק לאישה
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 240
קורדליה גריי מגיעה למשרדה בבוקר יום ראשון ומגלה שמעסיקהּ מת. הוא מוטל על שולחנו בשלולית דם, ופתק שהשאיר מסתיים במילים אלו: "הורשתי לך את העסק, תודה ובהצלחה". מה תעשה צעירה בת עשרים ושתיים בסוכנות בילוש? זה לא עסק לאישה, אומרים לה כולם, ואילו היא נחושה לשמור על מפעל חייו של ברני ולהציל את כבוד האיש שבחר למות על שולחן עבודתו. החקירה הראשונה גדולה על מידותיה; עליה לחקור את נסיבות מותו של סטודנט צעיר מקיימברידג', לשאול מי רצה שימות ומה מסתירים חבריו לכיתה, אביו ואהובתו. הגבולות מיטשטשים במהירות. קורדליה מזדהה עם הקורבן, מתגוררת בבית שהוא מת בו, חיה מחדש את רגעיו האחרונים. ייתכן שהיא תגלה מי הרוצח, אך האם תצליח לשמור על שפיותה? "רציתי לכתוב גיבורה אמיצה וחכמה שמתעמתת עם קשיים עצומים ונחושה להצליח בעבודה שאיש לא מאמין שהיא יכולה לה", כתבה פ"ד  ג'יימס על הספר הזה, שבשנת צאתו לאור כבר הייתה ידועה ברחבי העולם. בזכות סדרת הבלש על המפקח דלגליש היה שמה שֵם שני לספרות הבלשית כולה, ואלפים חיכו לספרה הבא בקוצר רוח. בכל זאת בחרה ג'יימס לכתוב דמות חדשה ולא ידועה, נערה אבודה. קורדליה גריי לא חוגרת אקדח ולא תנצח בקרב אגרופים, אבל היא החלון הבהיר ביותר לנפשה של פיליס דורותי ג'יימס , האישה ששמה חבוי בראשי התיבות המפורסמים שבספרי המתח. "מרתק עד השורה האחרונה", ניו יורק טיימס זהו תרגומה האחרון של יעל רנן, מהחשובות במתרגמי ישראל; תרגום מאנגלית

תכירו את קורדיליה גריי. היא בתחילת שנות העשרים לחייה וכבר היתה שותפה במשרד לחקירות. היא למדה קצרנות, הגיעה לעבודה אצל ברני שהפך להיות שותף שלה, הוא ראה כי טוב, הרחיב לה את תכולת העבודה והפך אותה לשותפה שווה במשרד החקירות שלו.

באחד מהימים, יום רגיל למדי, היא הגיעה למשרד באיחור כשהקלדנית מסבה את תשומת ליבה שככול הנראה ברני נעול בחדר. הכובע שלו היה מונח על השולחן של קורדיליה יחד עם מכתב. כשהיא פתחה את המכתב, היא הבינה שברני התאבד ושההוא הוריש לה את חלקו במשרד בנוסף לחשבון הבנק שלו.

קורדיליה פותחת את דלת משרדו, רואה אותו רכון על שולחנו ללא רוח חיים ומזמינה את המשטרה.

בחורה צעירה כמוה הופכת להיות בעלת משרד חקירות, בלי הרבה נסיון ובלי פרוטה בכיס אבל עם לקוח חדש שמבקש ממנה לחקור את מותו של בנו בן ה 25 שנמצא תלוי. בנו מארק היה סטודנט מצליח בקיימברידג' עד שהחליט שהספיק לו, הוא פרש מלימודיו במפתיע, מצא עבודה בגינון וגר בקוטג' באיזו אחוזה משפחתית. מה גורם לסטודנט מצליח לעזוב הכל ולעבוד בתור גנן? מה גורם לאדם שעל פניו נראה רציונלי למדי להתאבד?

למרות שהרבה אמרו לה שזה לא עסק לאישה, קורדיליה לוקחת את החקירה הזאת בשתי ידיים, היא עוד תראה לכולם שהיא יכולה ושגם נשים יכולות להצליח גם אם מדובר בחקירת רצח.

מה קרה למארק והאם ואיך קורדיליה תצליח לפענח את התעלומה? תוכלו לקרוא בספר שלפניכם.

נתחיל בזה שאהבתי את דמותה המדליקה של קורדיליה. אהבתי את הנחישות שלה, את האמביציה שלה ואת העובדה שהיתה שנונה וצבעונית. כשהדמות הראשית שובה את לב הקורא, יחד עם כתיבה קולחת, לספר כבר יש נקודת פתיחה מעולה. לצערי התחברתי פחות לעלילה שלא מתחה אותי כמצופה, אולי משום שניגשתי אליו בצפיה לספר מתח.

הספר עוסק בסטריאוטיפ חשוב, ביכולת של נשים לעסוק בעיסוקים מסויימים. לצערי, גם בימינו יש יותר מידי אנשים שחושבים כך בכל מיני תחומים. אם זה פחות נשים שינהלו ויובילו ארגונים ואם אלו תפקידים בצבא שפתוחים לנשים. זה נכון שבשנים האחרונות חלה התקדמות יפה בנושא, אך לצערי היא לא מספיקה. למרות שאנחנו הנשים כמחצית מהאוכלוסיה, יש פחות ופחות מנהלות מובילות, ישנה עדיפות לגברים, יותר הזדמנויות לגברים ויש עדיין תפקידים שסגורים לנשים בצה"ל .
עצם העובדה שהספר מביא לקדמת הבמה את הנושא החשוב הזה, שאפו.

 

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן