Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לא עלה נידף ברוח
תגית:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2017
מס' עמודים: 134
עוד בהיותו ילד נחשף אסי ניסלסון לוריא לסיפורים היסטוריים על אודות חיי הקהילות היהודיות בערים שבהן התגוררה משפחתו. הוא עמל במשך שנים רבות על איסוף עדויות של בני משפחתו והתחקה אחר גורלם מעבר לים. ספרו מציג בפיקחון וללא משוא פנים את סיפורה של הקהילה היהודית במדינות אוקראינה, בלארוס, לטביה ורוסיה באמצעות סיפור חייהם. לולא האומץ, התקווה והמוטיבציה לא להרפות ולא לוותר, הוא ורבים נוספים לא היו כאן. משפחות יהודיות רבות נאלצו לחוות נתיב מכאובים ולהימלט מציפורני חיית הטרף האנטישמית ובהמשך להתמודד עם המשטר הקומוניסטי הנוקשה. זהו ספר חובה המשרטט בכנות פשוטה את ההוויה היהודית כפי שהתקיימה אז. "לא היה אדם ששרד את המלחמה ולא חיפש מישהו מבני משפחתו או מחבריו", המשיכה שרה והפליגה בסיפורים נוספים. כולם כאן, בספר, עדות חיה להתמודדות אמיצה של יהודי מזרח אירופה בניסיון לשרוד, לחיות, לאהוב. אסי הוא מייסד קבוצת הפייסבוק "Latvian Jews יהודי לטביה" שנוצרה לטובת סיוע באיתור שורשי משפחה שמקורם בלטביה. אנשים מכל קצות הארץ והעולם חברים בה. כמו כן הוא מייסד המיזם לאילן היוחסין ליהודי לטביה, ובו רשומים כעת כ-35 אלף שמות של יהודים מלטביה בעלי קשרי משפחה. "לא עלה נידף ברוח" הוא ספר הביכורים שלו.

הספר "לא עלה נידף ברוח" הוא ספר אוטוביוגרפי שמתאר את שושלת משפחתו של הסופר אסי ניסלסון לוריא.
במשך 10 שנים התחקה אסי אחר סיפור חייהם ההיסטורי של בני משפחתו שעלו לארץ ממזרח אירופה ועברו תלאות וטלטלות רבות.
אסי מספר על חייה של סבתא רבתא שלו: חנה רבינוביץ.
חנה נולדה במלין (עיירה קטנה לא רחוקה מקייב) בשנת 1880, היא גדלה במשפחה ציונית והיתה הבכורה מבין שישה אחים.
בשנת 1901 היא נישאה ליהושע, בחור יהודי שהיה סוחר יערות, מיוחס ומוכשר.חנה ויהושע עוברים לגור בעיירה פוצ'ופ ונולדים להם שמונה ילדים.
הם ממשיכים לשמור על קשר הדוק עם משפחתה הענפה של חנה במלין אך לאחר מלחמת העולם הראשונה כאשר באויר מתחוללים פוגרומים ומחלת הטיפוס מכה למוות, החלום הגדול הוא לעלות לארץ ישראל ואכן אחיה מוטל, מגשים זאת ועולה לארץ.

חלומו של מוטל, עוד בילדותו, היה לעלות לארץ ישראל. חלום זה הוא ספג מבית אביו כפי שהוזכר קודם לכן, ההחלטה להגיע לארץ ישראל בשלה בליבו במהלך מלחמת העולם הראשונה. (עמ' 24)

מוטל ואשתו חנה מגיעים לישראל ומתיישבים בתל אביב, מוטל עובד בסלילת כבישים וחייהם בארץ שלווים ומאושרים.
ובאותו זמן, חנה אחותו עוברת תקופות קשות ברוסיה לאחר שיהושע בעלה חולה בדלקת ריאות ונפטר.
חנה נשארת לגדל לבד שמונה ילדים ונאלצת לעבור לעיר אחרת כדי ללמוד, לעבוד ולהתפרנס בכבוד.
מלחמת העולם השניה תופסת את בני המשפחה, כל אחד במצב עגום אחר, מי שברח מרוסיה בזמן – הציל את נפשו.

רבים נספו באותה עיירה פסטורלית, הלכו לעולמם כלא היו. משפחות שלמות שלא נותר מהן אף שריד אחד. הם נספו רק מעצם היותם יהודים, ומשום שלא הספיקו לברוח. רבים מהם אף לא רצו לברוח, כי לא האמינו שמלחמה כזאת אפשרית. (עמ' 54)

חלקו השני של הספר מוקדש לשרה, סבתו של אסי.
שרה פגשה את לייב רבינוביץ (סבו של אסי ובנם של חנה ויהושע) במהלך מלחמת העולם השניה כאשר הוא שירת כחייל בצבא האדום.
היא גדלה במשפחה בעלת נפשות רבות וחייה היו לא פשוטים ורצופים בעוני ומחלות קשות אך למרות זאת היא הצליחה ללמוד ולעסוק במקצוע הנהלת חשבונות ולהרוויח שכר מכובד.
בצל המלחמה הקשה היא נודדת ממקום למקום כדי להציל את נפשה ובשנת 1943 פוגשת לראשונה את לייב וכמה שנים לאחר מכן הם נישאים.
בני המשפחה עוברים תקופות קשות בצל האנטישמיות והשלטונות הסובייטים, בקור הרוסי, ברעב ובעוני וגם בישראל רצופת המלחמות המצב לא אידיאלי.

הספר "לא עלה נידף ברוח" הוא מסמך היסטורי נוסטלגי שמתאר חיים שלמים של משפחה יהודית בנכר, אלה שנשארו בחיים סיפרו את החוויות שעברו ומהן נולד הספר המרגש הזה.
זהו ספר הביכורים של אסי, מייסד קבוצת "יהודי לטביה" בפייסבוק וכמו כן מייסד המיזם לאילן היוחסין ליהודי לטביה בארץ ובעולם.

קריאה מהנה

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן