Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לא יכול לאהוב יותר
סופר/ת:
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2020
מס' עמודים: 194
בעלה של זוהר מציב בפניה אולטימטום: לוותר על הריון רביעי לא מתוכנן או שהוא עוזב את הבית. הבחירה מכריעה אותה וזוגיות של עשרים שנים מסתיימת בשבר גדול. זוהר, אוצרת תערוכות היסטוריות, מוצאת את עצמה בגיל 40 מגדלת כמעט לבדה שלוש בנות, נאבקת בכאב ההחלטה שלה, בזיכרון הזוגיות שנכשלה ובשאיפה לעצמאות. פגישה אקראית עם אביחי, קצין בכיר בצה"ל, משנה שוב את חייה. לא יכול לאהוב יותר הנקרא בנשימה עצורה, נע בציר בין האישי ללאומי, בין ההקרבה שכרוכה בהורות וב'קרביות' הצבאית, דרך הרצון לחזור לתשוקת נעורים ולשקם את הנפש עם שכרון הגוף. דנה שניידר ילידת תל אביב 1976, בוגרת תואר ראשון ביחסים בינלאומיים ומזרח אסיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני ביחסים בינלאומיים מהמכון ללימודי דמוקרטיה, אוניברסיטת ווסטמינסטר, לונדון.

לא נותר בי כוח יותר לאהוב. עם אהבה אני סיימתי.

יום בהיר אחד זוהר שוורץ מוצאת את עצמה בשבוע החמישי להריון עם ילד רביעי והיא חסרת אונים.
מצד אחד היא רוצה מאד את הילד הזה אבל מהצד השני של המתרס עומד בעלה ליאור שמעמיד אותה בדילמה קשה וטוען שאם היא תשאיר את ההריון הזה , הוא יעזוב אותה.
ליאור מרגיש שקשה לו להכיל עוד ילד במשפחה לאחר שלושת בנותיהם, הוא מתגעגע לזוגיות מרגשת, לנסיעות מעבר לים והוא לא מעוניין לחזור שוב אחורה בזמן לגידול תינוק שיגזול עוד פיסה מהזוגיות המדשדשת שלו עם זוהר.
זוהר חושבת שזה נס שהיא עומדת להיות שוב אמא בגיל ארבעים וליאור בטוח שאם הילד הזה יוולד ייהרסו לו החיים, הוא נמצא בתחילתו של משבר גיל הארבעים והוא רק רוצה להחזיר את החיים שהיו לו פעם למסלולם.

זוהר וליאור נכנסים למאבק של שכנועים האם להשאיר את ההריון או לא וכל אחד מהם מבוצר בעמדתו.
ליאור נחוש בדעתו וזוהר צריכה להחליט האם היא מוותרת על הגבר שאיתו בילתה בעשרים שנה האחרונות או על החיים החדשים שמתחילים להיווצר בבטנה.
הזוגיות של השניים נכנסת למשבר קשה, ליאור נוכח פיסית אבל נפשית הוא קר ומנוכר וזוהר מתקשה להתאושש ולתפקד כאם ולהתנהל כרגיל בעבודתה כאוצרת תערוכות היסטוריות במוזיאון.
ליאור וזוהר נפרדים וזוהר נכנסת לטלטלה רגשית עמוקה ונאלצת להשאב לתוך עולמן של האמהות החד הוריות עם כל מה שכרוך בכך – גידול הילדים לבד, יציאה לעצמאות, מפגש עם גברים חדשים ולגלות עולם שלם בחוץ שהוא לא תמיד חם ומזמין אבל האם מחכה לה אושר בקצה הדרך?

העלילה כתובה מנקודת מבטה של זוהר והיא מוכיחה שהיא אישה חזקה ואמיצה ולצערי הרב, כאישה גרושה בעצמי, הזדהתי עם כל מה שהיא עברה במהלך העלילה: ההדחקה שמשהו שם לא עובד, האבל ותחושת האובדן על זוגיות שנגמרה, הפחד לגדל לבד את הילדים, חששות מפני מצוקה כלכלית, הבלבול והטלטלה הרגשית, הרתיעה מפני הכנסת בן זוג חדש הביתה ועם זאת הפחד להישאר לבד כי אחרי הכל, רובנו אנשים זוגיים שזקוקים למגע אנושי וחיבוק חם וכמו שאמרה אחת הדמויות בספר: "זר לא יבין זאת."
להתגרש זה כמו לעלות על רכבת הרים, רגע אחד אתה למעלה ורגע שני אתה למטה, אין רגע שדומה למשנהו ואף אחד לא יודע מה עומד לקרות ברגע הבא אבל מה שבטוח, שבסופו של דבר הכל נרגע ושתי הרגליים חוזרות לעמוד על הקרקע כשהן יציבות וחזקות כי אם יש משהו שלמדתי מהגירושים שלי הוא ש: מה שלא הורג אותך, מחשל אותך! לסיכום: אהבתי, נהנתי וממליצה בחום!

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן