Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לאהוב עד מוות
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2018
מס' עמודים: 326
לאהוב עד מוות, ספרה הקלאסי של דבורה עומר, יצא במהדורה מחודשת, בהוצאת "שרברק" מבית "דני ספרים". העלילה מתרחשת בשנים  1948-1946, שהן שנים סוערות בארץ-ישראל. זוהי תקופת סיום מלחמת-העולם השנייה, ימי ההעפלה ומאבקו של היישוב היהודי בשלטון המנדט הבריטי. זוהי תקופת הפלמ"ח ופעולותיו, הכרזת המדינה ומלחמת העצמאות. על רקע השנים הסוערות האלה נפגשים זהרה ושמוליק, ונרקם ביניהם סיפור אהבה מרגש ומטלטל, שתחילתו אושר גדול וסופו עצב, כאב ובדידות. דבורה עומר (2013-1932), סופרת אהובה, שילדים ובני נוער רבים מספור גדלו על סיפוריה. עם השנים הפכו רבים מספריה לקלאסיקות, והם נמצאים על מדפיהם ובלבבותיהם של כולנו. דבורה עומר היא כלת פרס ישראל, פרס אקו"ם על מפעל חיים, פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, פרס זאב לספרות ילדים, עיטור הכבוד ע"ש אנדרסן, מדליית קורצ'אק ופרסים רבים נוספים.

שנת 1946
זהרה לביטוב היא נערה בת 19 שלוחמת בשירות הפלמ"ח ומתגוררת בקיבוץ עין חרוד.
כשזהרה מקבלת משימה עם עוד מספר לוחמים גברים לפוצץ את גשר אכזיב כדי להילחם בבריטים ששלטו אז בארץ, היא לא מהססת לרגע והיא אף מרגישה גאווה גדולה לעזור למעפילים שרצו לברוח מאירופה לאחר המלחמה ולהתיישב בארץ בבטחה.
המשימה שנקראת "ליל הגשרים" מצליחה בחלקה, לאחר ש 13 מהלוחמים נעלמים ללא עקבות וזהרה כמעט מאבדת את מאור עיניה וניצלת בעור שיניה.
זהרה חשה נקיפות מצפון וייסורים גדולים לגבי שאר הלוחמים שלא שבו ולצערה היא לא יכולה לשתף אף אחד בכאב ובצער שלה, אפילו לא את הוריה הדואגים והחרדים.

את זהרה היה קשה עד מאוד לדובב, וכשהחליטה לשתוק או לשתוק או להתחמק מתשובה, מאומה לא עזר. כה מסתורית הייתה זהרה מאז התגייסה לפלמ"ח. (עמ' 51)

זהרה היא נערה יפת מראה, שיותר מכל אוהבת לקרוא ואהבתה לארץ ישראל היא טוטאלית, בקיבוץ בו היא מתגוררת יש לה מחזרים רבים אך לבה שייך רק לבחור אחד.
בקורס ללוחמי הפלמ"ח פוגשת לראשונה זהרה את שמוליק והוא מיד שובה את לבה.
גם לאחר ששמוליק חוזר לביתו בירושלים ועומד לטוס ללימודים באנגליה, עדיין מקווה זהרה שהקשר ביניהם יפרח לאהבה גדולה.
שמוליק מפתיע יום אחד וחוזר לעין חרוד וזהרה מחפשת את קרבתו ובמהרה הם הופכים לזוג מאוהב אך הימים הם ימי מלחמה של היישוב היהודי נגד שלטון המנדט הבריטי והאושר אינו שלם כאשר שמוליק צריך לצאת בערב לפעולות מסוכנות שמטרתן לפתוח את שערי ארץ ישראל לפליטי השואה.
חיי הרומנטיקה שלהם נעים בין תורנויות קשות בקיבוץ, אימונים מפרכים של הפלמ"ח, יציאה לפעולות ליליות והסתרת נשק בסליק של הקיבוץ אך שום דבר לא ישבור את אהבתם הפורחת.

האם אהבתם הגדולה של שמוליק וזהרה תשרוד את כל המכשולים שעומדים בדרכם?

את הספר 'לאהוב עד מוות' קראתי לראשונה כשהייתי ילדה ואני זוכרת שאפילו צפיתי בהצגה על 'שמוליק של זהרה', סיפור אהבתם המרגש נכנס ללב של כולנו ובכלל הספר הזה החזיר אותי אחורה בזמן לכתיבתה הקסומה של הסופרת המופלאה דבורה עומר ז"ל והעלה בי געגועים עצומים לתקופת ילדותי.
הספר ריגש אותי עד דמעות, נפעמתי מאומץ לבם של לוחמי הפלמ"ח שנלחמו על הבית בחירוף נפש ובזכותם אנחנו כאן היום, זהו ספר שחייבים לקרוא.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן