Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
לאהוב, ליפול, לקום
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 253
לאהוב, ליפול, לקום הוא פסיפס פנורמי של אובדן התמימות על רקע תקופה סחופת תהפוכות שבשיאה התרחש רצח רבין. הוא מתחיל בסיפור של בנייה, אופוריה, ערכים ויצירה וממשיך אל תוך כאוס במבוך המציאות, דרך עיוורון ונפילה. עכשיו, סגור בבית החולים לפגועי נפש, נאלץ הגיבור להתמודד עם פחדיו אבל באופן בלתי צפוי מתחיל המטפל בו, ד"ר פילקנשטיין, לקחת חלק פעיל בסיפור, ומציף את האובדן וההתפכחות באופן שמביא אותם למסע משותף. לאהוב, ליפול, לקום הוא חשבון־נפש נוקב של הדור שנולד בעשור הראשון של המדינה. זהו ספרו השני של מתי רוזנגרט שנולד וגדל בתל אביב. ספרו הראשון, "מה אתה עושה" ראה אור בהוצאת גוונים (2017). גם בספרו השני הופכת תל אביב, העיר, למטפורה שמקיפה את הדמויות השונות והופכת לבסיס ההתמודדויות שלהן עם החיים בישראל.

יורם ולאה הם זוג חילוני שמתגורר בתל אביב יחד עם שני ילדיהם הקטנים, מתן ואיתמר.
לאה שגדלה בבית דתי מנסה לאט לאט להביא את המשפחה לצביון מסורתי ואולי אפילו דתי אבל יורם עדיין לא שם.
כאשר בנם הבכור מתן אמור לסיים גן חובה ולעלות לכיתה א' לאה מעוניינת שמתן יכנס לבית ספר דתי.
מנהלת בית הספר מבהירה ליורם ולאה שכל הילדים שלומדים בבית הספר הם ילדים דתיים ששומרים על המסורת היהודית ולכן אם יורם לא יתחיל בתהליך של חזרה בתשובה לא יוכל מתן ללמוד בבית הספר שלהם.
לאה משתדלת לא להתערב בנושא אבל בלבה יש תקווה שאכן יורם יתחיל לשנות את הרגליו החילוניים ויתקרב לדת.
יורם מוצא את עצמו בדילמה קשה ונסגר בתוך עצמו והתהום הדתית והתרבותית שנפערת בינו לבין לאה הולכת וגדלה.

אולי הוא היה צריך לחלוק איתה את המועקה שלפתה את לבו ולא אפשרה לו לנשום. וכשם שפצע מוגלתי תופח עד שהוא מתפוצץ, התבצר כל אחד באמונותיו מבלי לשתף את בן זוגו. (עמ' 39)

לאה ממשיכה בדרכה המסורתית/דתית ומקפידה על המצוות שלה בעוד שיורם ממשיך אף הוא בדרכו אבל מרגיש שהפער שנוצר ביניהם הולך וגדל, האם אפשר להגיע לפשרה בזוגיות כזאת
כשכל אחד מושך לכיוון שלו ולאמונות עליהם גדל?
המצב הרגיש בבית גם מבלבל את הילדים והם לא יודעים מה הדרך הנכונה בשבילם.
כמו אצל יורם, גם במדינה המצב רגיש, השנה היא שנת 1994, טרם רצח רבין והדתיים הקיצונים נלחמים נגד שלטונו של ראש הממשלה והמדינה מפולגת בין חילונים לדתיים.
יורם מרגיש שכל מה שקורה סביבו, במדינה ובחייו האישיים בבית משפיעים על נפשו השסועה והוא כאילו פוסע לבד במסע של חייו כמו עיוור שלא מוצא את הכיוון שנכון לו.
הוא מבולבל ולא שלם עם עצמו ובנוסף אופפת את חייו תעלומה מוזרה שרודפת אותו ולא נותנת לו מנוח.

הזדהיתי מאד עם סיפור העלילה וההתלבטויות שעמדו בפני יורם. אני נולדתי לבית חילוני מסורתי אבל היו חוקים מסוימים שמבחינת אמא שלי היה אסור לעבור עליהם כמו למשל: לא להדליק אש בשבת
או לא לעשות קניות בשבת אבל מצד שני היא ידעה שאנחנו הבנות שלה כן נוסעות בשבת אז איפה בעצם עובר הקו הדק בין אסור ומותר? מבחינתי זה או ששומרים עד הסוף או שלא, או שאתה חילוני או שאתה דתי.
הספר כתוב בשפה יפה ומתאר משבר של אמצע החיים וגם מסע עצמי במטרה למצוא ייעוד ומשמעות לחיים.

קריאה מהנה.

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן