Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כתב כמויות
קטגוריה:
תגית:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 252
"לתכנן למישהו בית זה לא דבר טכני", עניתי לה, "בית הוא רק קופסה, אבל היא צריכה לדעת להכיל את הדבר הזה שנקרא 'חיים' : את הגוף הפיזי שלכם ואת השינויים שיעברו עליו, את הזיכרונות שהיו ויהיו לכם, את החלומות שהיו ויהיו, את השמחות, הצער, האהבות, הריבים... אני מאמינה שכדי לאפשר לדבר כל־כך מורכב לצמוח, הקופסה צריכה להיות מאוד פשוטה – היא צריכה לדעת איפה היא מתחילה ואיפה היא נגמרת, לדעת להכניס אור נכון ואוויר טוב. כל השאר –  זו תעלומה אחת גדולה".  יסמין, אדריכלית בשנות אמצע החיים, היא מסוג האנשים שכיף להכיר וקל לסמוך עליהם. כבעלת ותק וניסיון היא יכולה בקלות למיין, לכמת ולסדר את טבלאות האקסל כדי לתכנן ולהתאים בתים לאנשים, וההפך. היא עצמה חיה רוב הזמן בחוץ, נקרא לזה במרפסת. היא רווקה, ללא ילדים משלה ונוח לה ככה. אבל יסמין מתעייפת. נדמה לה שראתה כבר את כל הבתים ופגשה את כל סוגי הלקוחות והיא מחליטה לקחת לעצמה פסק זמן מקצועי. בדיוק אז, תקרית מביכה במיוחד מפגישה אותה עם יוחאי, אקס מיתולוגי שמזמין אותה לתכנן עוד בית אחד אחרון, לו ולאשתו. בניית הבית הזה תוביל לרצף אירועים שישבשו את שגרת חייה עד ליסודות, ותביא את יסמין לבחינה מחודשת של הבחירות שעשתה, מול פקח לא קרוא וכלל לא צפוי. כתב כמויות מציע התבוננות מלאה רגישות, חמלה והומור על מערכות השלד, הקונסטרוקציות של הדברים, משחק עם הציפיות (המתוחכמות, השמרניות, המבולבלות) שלנו למפגש בין גברים ונשים, יהודים וערבים, ובוחן מושגים של בית, משפחה ואהבה. ורד גלאון היא אדריכלית במקצועה, ירושלמית לתמיד – למרות שגרה בהמון מקומות אחרים מאז, בשנים האחרונות חיה בתל אביב. כתב כמויות הוא ספרה הראשון.

כתב כמויות הוא המפרט הכללי לעבודות בנייה, של הועדה הבין משרדית לסטנרדטיזציה של מסמכי החוזה לבנייה. הספר מכיל הגדרות ואופי מדידה לצורכי חישוב והכנת כתבי כמויות לבנייה. על פיו בונים הכל.
השאלה הנשאלת היא האם יש כתב כמויות לחיים עצמם. האם יש תמהיל מדוייק? מתכון כלשהו לחיים טובים ומאושרים? דרך מוגדרת ומובטחת?

יסמין היא אדריכלית במקצועה שבונה ומשפצת בתים לזוגות אחרים. היא מתכננת להם בתים למידותיהם, לצרכים שלהם ובעיקר לחלומות שלהם. היא עושה זאת למען אחרים ולא למען עצמה. בעבר היא לקחה החלטה שאינה רוצה להתחתן ולהקים משפחה וכך היא מוצאת את עצמה לבדה בגיל שלושים ומשהו כשהיא מסתכלת על הדירות בביניין מעבר לכביש ורואה את המשפחות שמנהלות את חייהם ואת עיסוקיהן.

היא מקבלת לקוח חדש, את יוחאי האקס המיתולוגי שלה שגורם לה להזכר במה שקרה בעבר ולא מעט לחשוב על עצמה, על הדרך שבחרה ללכת ועל ההחלטות שלקחה. לא היה לה מושג למה היא נכנסת שלקחה על עצמה את הפרוייקט שלו ושל אישתו, לא היה לה מושג איך זה יגמר.

סיכוי לקשר מגיע דווקא ממקום לא צפוי, כמה שהיא חשבה שטוב לה להיות לבד ולבנות את עצמה, היא הופתעה לגלות שבשניים זה הרבה יותר טוב…

הספר כתוב בשפה רהוטה, עיניינית וקולחת. יש בו המון מוטיבים של ארץ ישראל כמו בניית הארץ, יחסי יהודים ערבים, פיגועים ומה לא.
אהבתי את דמות של יסמין כאישה חזקה, כאישה שעובדת בסביבה גברית, כאישה שמכבדת את שותפיה הערביים ודוברת את שפתם.
הערכתי מאוד את ההחלטה של יסמין לגבי הקן המשפחתי שלה ומודה שהלב שלי נחמץ כשהרגשתי שהיא כמהה לקשר, לאהבה וגם למשפחה.

ספר ביכורים מפתיע ומעניין, אין לי ספק שרוצה לקרוא נוספים של ורד.

קריאה מהנה!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן