Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כתב כמויות
קטגוריה:
סופר/ת:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2022
מס' עמודים: 252
"לתכנן למישהו בית זה לא דבר טכני", עניתי לה, "בית הוא רק קופסה, אבל היא צריכה לדעת להכיל את הדבר הזה שנקרא 'חיים' : את הגוף הפיזי שלכם ואת השינויים שיעברו עליו, את הזיכרונות שהיו ויהיו לכם, את החלומות שהיו ויהיו, את השמחות, הצער, האהבות, הריבים... אני מאמינה שכדי לאפשר לדבר כל־כך מורכב לצמוח, הקופסה צריכה להיות מאוד פשוטה – היא צריכה לדעת איפה היא מתחילה ואיפה היא נגמרת, לדעת להכניס אור נכון ואוויר טוב. כל השאר –  זו תעלומה אחת גדולה".  יסמין, אדריכלית בשנות אמצע החיים, היא מסוג האנשים שכיף להכיר וקל לסמוך עליהם. כבעלת ותק וניסיון היא יכולה בקלות למיין, לכמת ולסדר את טבלאות האקסל כדי לתכנן ולהתאים בתים לאנשים, וההפך. היא עצמה חיה רוב הזמן בחוץ, נקרא לזה במרפסת. היא רווקה, ללא ילדים משלה ונוח לה ככה. אבל יסמין מתעייפת. נדמה לה שראתה כבר את כל הבתים ופגשה את כל סוגי הלקוחות והיא מחליטה לקחת לעצמה פסק זמן מקצועי. בדיוק אז, תקרית מביכה במיוחד מפגישה אותה עם יוחאי, אקס מיתולוגי שמזמין אותה לתכנן עוד בית אחד אחרון, לו ולאשתו. בניית הבית הזה תוביל לרצף אירועים שישבשו את שגרת חייה עד ליסודות, ותביא את יסמין לבחינה מחודשת של הבחירות שעשתה, מול פקח לא קרוא וכלל לא צפוי. כתב כמויות מציע התבוננות מלאה רגישות, חמלה והומור על מערכות השלד, הקונסטרוקציות של הדברים, משחק עם הציפיות (המתוחכמות, השמרניות, המבולבלות) שלנו למפגש בין גברים ונשים, יהודים וערבים, ובוחן מושגים של בית, משפחה ואהבה.

יסמין היא אדריכלית שהתעייפה מהמקצוע. אחרי שתיכננה ופיקחה על בנייתם של עשרות בתים, היא מרגישה את השחיקה והצורך לרענן את חיי היום-יום שלה. בנקודה זו אנחנו פוגשים את יסמין, ומלווים אותה שנה קדימה, לתוך הפרויקט האחרון שהיא הסכימה לקחת על עצמה – תכנון ובניית הבית לאקס המיתולוגי שלה יוחאי, ואשתו סמדר. הפרויקט האחרון הזה מוביל אותה לכיוונים וחוויות לא סטנדרטיים, מעמיד אותה בסיטואציות שמעלות לה שאלות גדולות לחשוב עליהן, ובגדול מוציא אותה מאיזור הנוחות שהייתה בו. 

יסמין אינה גיבורה שמרבים לפגוש – היא רווקה ללא ילדים, מתקרבת לגיל 40, ושלמה עם מצבה. גם הספר עצמו שונה בנוף של ספרי הפרוזה. הוא עוסק בנושאים מורכבים ועמוקים, בלי לפרוש אותם בבירור על פני העלילה. לא היו הרבה חלקים בספר שהרגשתי בהם הבנה לאן הוא הולך – וזה היה מרענן, מפתיע ומוצלח. הסיפור בנוי בצורה טובה ומעניינת, ומשובצות בו סיטואציות יום-יומיות לצד כאלו יותר מיוחדות ושונות. בין אם מדובר בראשונות ובין אם בשניות, התיאורים נעימים ומדוייקים, והחוויות מאוד אנושיות ונוגעות ללב. 

"כתב כמויות" הוא ספר הביכורים של ורד גלאון, אדריכלית במקצועה. העלילה משלבת את חייה המקצועיים של יסמין יחד עם חייה האישיים, ולתחושתי גלאון הצליחה להעביר לנו הקוראים את הפן הקצועי בצורה מעולה. עוד נושא שהספר עוסק בו מקרוב הוא יחסי היהודים-ערבים בישראל. מבלי להכנס ליותר מדי אג'נדות, אנחנו חווים יחד עם יסמין מפגשים עם ערבים ישראלים ולומדים על המורכבויות בחייהם ובקשר שלהם עם היהודים. ישנם כמה חלקים בספר בהם משתמשים במילים וביטויים בערבית, או מנוהלות שיחות שלמות – לי אישית היה קצת קשה איתם מכיוון שאני לא מבינה כמעט מילה בערבית. יכול להיות שזה נכתב ככה בכוונה כדי להגביר את תחושת הזרות.

לסיכום, "כתב כמויות" הוא ספר מעניין, שונה, ועמוק. קראתי אותו באפליקציית "עברית" ומצאתי את עצמי מתקדמת בו גם כשהיו לצידי ספרים פיזיים שחיכו לי. הסוף הפתוח שלו משאיר אותנו עם מחשבות ותהיות על מה קרה בהמשך. נהנתי מהספר מאוד, ואני ממליצה לכם לנסות גם 🙂

גלי שטרן

מטפחת עציצים, מכורה ללונדון, אוהבת אנשים ותמיד עם ספר ביד (או מקסימום בתיק).

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן