Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כריות אויר
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 287
לתלמה שדות, ילדת פרחים בעברה, וכיום אישה שאפתנית ואם לשתי בנות, חיים נינוחים ומאירי פנים, אך צל גדול מרחף מעליה; צירוף גורלי של מאורעות שהחל ביום בו פתחה את הדלת בפני אדם זר, ושיאם במחלת הלוקמיה של בתה, מנתץ את בועת הזכוכית המושלמת שלה לרסיסים. בניסיון להתמודד עם הסערה הפוקדת אותה, בוחנת תלמה מחדש כל היבט בחייה, ומגלה תחושות ותשוקות המסמנות לה בבירור כי היא מאוהבת בגבר אחר. זהו סיפור דרמה מרתק הכתוב בהומור ובכאב, ומעלה באומץ שאלות כגון: מה הם גבולות היכולת שלנו כאשר שיגרת חיינו מופרת בידי צווי גורל; האם אנו באמת מכירים את עצמנו בטרם עמדנו בפניהם? האם הבחירה שלנו לבעוט במוסכמות הן החלטה מודעת או תולדה של צירופי מקרים? כיצד הייתה כל אישה אחרת נוהגת במקומה של תלמה; ואולי בכלל הסקרנות היא דרך מוסרית יותר לחטוא? תלמה שדות נתפסה לא מוכנה. חיבתה העמוקה לקווים ברורים של מותר ואסור, יחד עם נטייתה הטבעית לבעוט במוסכמות שאינן לרוחה, נדחקו לפינה מאז נישואיה למיקי. יש לה כמעט כל מה שאישה כמותה עשויה לחלום עליו – בעל שרמנטי, קריירה מרתקת, חברות נפש, שתי ילדות מקסימות ובית בפרברים. אך צירוף גורלי של מאורעות שתחילתם ביום בו פתחה את הדלת בפני אדם זר, ושיאם במחלת הלוקמיה של בתה, מנתץ את בועת הזכוכית המושלמת שלה לרסיסים. בניסיון להתמודד עם הסערה הפוקדת אותה, בוחנת תלמה שתי וערב כל היבט בחייה, ומגלה תחושות ותשוקות שלא האמינה שעדיין מפעמות בה - המסמנות לה בבירור כי היא מאוהבת באחר. האם ככלות הכול, תאזור תלמה אומץ, תקשיב לצו לבה ותיתן דרור לתשוקותיה? בכישרון רב, ולאורך עלילה קצבית ומותחת, מציגה בפנינו גילה נאומן ימיני דמות נשית מורכבת, שאי אפשר שלא להתאהב בה. דרך דמותה של תלמה, המרדנית והמהוגנת כאחד, היא נוגעת בשלל נושאים אנושיים – דימוי עצמי, קריירה, חברות, דייטינג, סקס, רגעים בחיי הנישואים, הורות וקשרי משפחה, המהדהדים בעוצמה ומתמזגים זה בזה לכדי עלילה הנעה על חבל דק הנמתח בין הומור וכאב, תקווה וייאוש, אינטימיות וריחוק. בהשראת תרבות הפופ השזורה בספר, המחברת בונה, מפרקת ומלחימה מחדש את קלישאות החיים על צווי גורל וחברה, וזאת בלשון ישירה ומקורית, וגם כאשר היא מובילה את הדמויות בדרך רצופה בלבול ותסכול היא מעניקה להן ממד אנושי, מציאותי ומסקרן. בחלקו האחרון של הסיפור מגיע לשיאו תהליך של שינוי או סגירת מעגל משמעותית, בין קצוות רופפים בחייה של תלמה שבעקבותיו היא נבראת מחדש. כריות אוויר הוא ספרה הראשון של גילה נאומן ימיני, נשואה ואם לשני בנים; מוסמכת הפקולטה לאמנויות מטעם אוניברסיטת תל-אביב ובוגרת החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בעברה, עסקה בהפקות תיאטרון וטלוויזיה ובעריכת מגזינים ובעשור האחרון, עוסקת בייעוץ תקשורתי לתחום האמנות והתרבות.

תלמה שדות היא עורכת דין שנשואה מעל עשור למיקי, עורך דין מצליח בפני עצמו והם מגדלים יחד את בנותיהן דרלי וטליה.

תלמה תמיד הייתה ילדה מוצלחת בכל מה שעשתה ובבת עינם של הוריה לעומת אחיה שביט שנחשב ללא יוצלח של המשפחה והכבשה השחורה.
חיי הנישואין של תלמה ומיקי עוברים טלטלות שכל זוג נשוי עובר ותלמה מוכנה להכיל הכל אבל לא את הפלרטטנות הקבועה של מיקי כלפי נשים אחרות, משהו שמעכיר מאד את יחסיהם.
גם בעבודה לא הכל מושלם והשעות הקשות שהיא מעבירה במשרד מתישות אותה וגורמות לה לחלום כל יומיים שהיא מתפטרת ממשרתה התובענית.

מה אני עושה פה בכלל? שוב תקף אותי אותו גל מציק של אוזלת ופקפוק משתק. העומס כאן לא אנושי.  איך אני מסוגלת לטפל בכולם באופן מיטבי וביעילות, כפי שאני דורשת מעצמי?  איזה מחיר עלי לשלם כדי לצלוח את המהמורות האלה? (עמ' 42)

תלמה רוצה לנהל את חייה בשלווה ובנחת אבל התמכרותו של מיקי לעבודה והנטיה שלו להביא את העבודה גם הביתה מטריפה את דעתה והחיכוכים ביניהם רבים.
היא אוהבת להיות תמיד בשליטה וכשדברים שאינם תלויים בה משתבשים, היא מתקשה לקבל אותם בשוויון נפש.
בתוך כל הדרמות והטרגדיות שמקיפות את חייה, הכל נעצר ביום בהיר אחד כשבתה הבכורה, דרלי, חולה במחלה קשה ופתאום כל שאר הדברים מתגמדים והופכים לזוטות.
תלמה נאלצת להביט על החיים מתוך פרספקטיבה אחרת ולהבין מה עיקר ומה תפל בחיים שלה.

אני רוצה את החיים שלי בחזרה! אני רוצה לדאוג אך ורק מעומס בעבודה,  או מההערה הידידותית מדי שמיקי זרק לעבר איזושהי עלמה מזדמנת-צרות קטנות ויומיומיות,  של כולם,  תקלות שכל בר דעת יאמר שיש לקחת במידה הראויה. (עמ' 146)

תלמה מתמודדת באומץ וגבורה עם מחלתה הקשה והמטלטלת של בתה בת ה-9, היא לא רווה נחת גם מאחיה שביט ומעלליו הרבים, ובתוך כל התפקידים שהיא עוטה על עצמה: אמא דואגת ותומכת, רעיה מסורה, אחות מפרגנת וחברה טובה לכל חברותיה היקרות, היא שוכחת גם להיות אישה נאהבת, נשענת, אחת שיכולה לקבל חיבוק מידי פעם ומילה חמה ומעודדת.
לכיאוס של חייה נכנס בסערה נרי, גבר זר, שנסיבות החיים קשרו ביניהם, הגבר הזה מטלטל את כל עולמה ולאורך כל העלילה נפשה מתחבטת האם להכנע לתשוקות שלה כלפיו או שלא לטלטל את הספינה של חיי נישואיה המתפוררים.

מה יעלה בגורל חייה האישיים של תלמה והאם בתה תבריא ותחזור לעצמה?

לאורך כל קריאת הספר הרגשתי הערצה כלפי תלמה, היא הייתה כמעט בלתי אנושית, איך מתמודדים ככה עם מחלה קשה של הילד שלך? איך נשארים שפויים אחרי כל כך הרבה מעמסה שהלב לוקח על עצמו? אני חושבת שהיא הצליחה לצלוח הכל בזכות חוש ההומור הבריא שלה השזור לאורך כל הספר, אין ספק שתלמה נכנסה לי ללב.
מיקי לעומת זאת הצליח להרגיז אותי לאורך כל העלילה, לא התחברתי לדמותו ולא אהבתי את ההתנהלות שלו, חשבתי שלתלמה מגיע הרבה יותר (תצטרכו לקרוא את הספר כדי לדעת מה היו הבחירות שלה בסוף העלילה).

זהו ספרה הראשון של גילה נאומן ימיני, בוגרת החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, ויועצת תקשורתית בתחום האמנות והתרבות.

קריאה מהנה

 

חגית בן-חור

חגית בן חור, בלוגרית ספרים, חיה בסרט ומכורה לסדרות טלוויזיה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן