Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כריות אוויר
תגיות: ,
סוגות: ,
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2016
מס' עמודים: 287
לתלמה שדות, ילדת פרחים בעברה, וכיום אישה שאפתנית ואם לשתי בנות, חיים נינוחים ומאירי פנים, אך צל גדול מרחף מעליה; צירוף גורלי של מאורעות שהחל ביום בו פתחה את הדלת בפני אדם זר, ושיאם במחלת הלוקמיה של בתה, מנתץ את בועת הזכוכית המושלמת שלה לרסיסים. בניסיון להתמודד עם הסערה הפוקדת אותה, בוחנת תלמה מחדש כל היבט בחייה, ומגלה תחושות ותשוקות המסמנות לה בבירור כי היא מאוהבת בגבר אחר. זהו סיפור דרמה מרתק הכתוב בהומור ובכאב, ומעלה באומץ שאלות כגון: מה הם גבולות היכולת שלנו כאשר שיגרת חיינו מופרת בידי צווי גורל; האם אנו באמת מכירים את עצמנו בטרם עמדנו בפניהם? האם הבחירה שלנו לבעוט במוסכמות הן החלטה מודעת או תולדה של צירופי מקרים? כיצד הייתה כל אישה אחרת נוהגת במקומה של תלמה; ואולי בכלל הסקרנות היא דרך מוסרית יותר לחטוא? תלמה שדות נתפסה לא מוכנה. חיבתה העמוקה לקווים ברורים של מותר ואסור, יחד עם נטייתה הטבעית לבעוט במוסכמות שאינן לרוחה, נדחקו לפינה מאז נישואיה למיקי. יש לה כמעט כל מה שאישה כמותה עשויה לחלום עליו – בעל שרמנטי, קריירה מרתקת, חברות נפש, שתי ילדות מקסימות ובית בפרברים. אך צירוף גורלי של מאורעות שתחילתם ביום בו פתחה את הדלת בפני אדם זר, ושיאם במחלת הלוקמיה של בתה, מנתץ את בועת הזכוכית המושלמת שלה לרסיסים. בניסיון להתמודד עם הסערה הפוקדת אותה, בוחנת תלמה שתי וערב כל היבט בחייה, ומגלה תחושות ותשוקות שלא האמינה שעדיין מפעמות בה - המסמנות לה בבירור כי היא מאוהבת באחר. האם ככלות הכול, תאזור תלמה אומץ, תקשיב לצו לבה ותיתן דרור לתשוקותיה? בכישרון רב, ולאורך עלילה קצבית ומותחת, מציגה בפנינו גילה נאומן ימיני דמות נשית מורכבת, שאי אפשר שלא להתאהב בה. דרך דמותה של תלמה, המרדנית והמהוגנת כאחד, היא נוגעת בשלל נושאים אנושיים – דימוי עצמי, קריירה, חברות, דייטינג, סקס, רגעים בחיי הנישואים, הורות וקשרי משפחה, המהדהדים בעוצמה ומתמזגים זה בזה לכדי עלילה הנעה על חבל דק הנמתח בין הומור וכאב, תקווה וייאוש, אינטימיות וריחוק. בהשראת תרבות הפופ השזורה בספר, המחברת בונה, מפרקת ומלחימה מחדש את קלישאות החיים על צווי גורל וחברה, וזאת בלשון ישירה ומקורית, וגם כאשר היא מובילה את הדמויות בדרך רצופה בלבול ותסכול היא מעניקה להן ממד אנושי, מציאותי ומסקרן. בחלקו האחרון של הסיפור מגיע לשיאו תהליך של שינוי או סגירת מעגל משמעותית, בין קצוות רופפים בחייה של תלמה שבעקבותיו היא נבראת מחדש. כריות אוויר הוא ספרה הראשון של גילה נאומן ימיני, נשואה ואם לשני בנים; מוסמכת הפקולטה לאמנויות מטעם אוניברסיטת תל-אביב ובוגרת החוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בעברה, עסקה בהפקות תיאטרון וטלוויזיה ובעריכת מגזינים ובעשור האחרון, עוסקת בייעוץ תקשורתי לתחום האמנות והתרבות.

זהו רומן הביכורים של גילה נאומן ימיני, הספר מחולק ל 4 חלקים ספר בלי פרקים, לי מאוד קשה לקרוא ובכל זאת המשכתי.

תלמה שדות, היא עורכת דין פקחית, ממולחת וזריזת מחשבה וביטוי, שולטת בכול. הספר כתוב בגוף ראשון, מפיה של תלמה, הבוחנת את משפחתה והסובבים אותה.

הספר מתחיל כרומן רומנטי מאוד איטי ודיי מעייף על זוגיות והדברים שבינו לבינה בין תלמה לבעלה מיקי. הספר מטופל בפרטים רבים ובדיאלוגים ארוכים מיותרים בעיני.

הסיפור מקבל תפנית מעניינת בעקבות טרגדיה, מותה של גילית בת ה9 הבת של חברתה, שנהרגה בתאונת דרכים וחברתה הטובה של דרלי.

העצב והאובדן הצליחו לגעת בכול נים בגופי ובנוסף שצרות באות אז הן באות בצרורות, מחלתה של דרלי בלוקמיה המחלה שסוחפת את כול המשפחה והופך לסיפור תיעודי מפורט על ההתמודדות בבית ובבית החולים עם המחלה.

התפנית הזאת הקפיצה את עלילת הספר כמה רמות למעלה. כל תהליך הגילוי והשלבים של המחלה, ריגשה והעצימה את חוויית הקריאה שלי, מרגע זה לא הצלחתי להוריד את הספר מהידיים.

מרומן – רומנטי, לרומן – טרגי, הספר מקבל תפנית לרומן – מתח, שתאונת הדרכים קושרת את שביט אחיה של תלמה לטרגדיה הרת גורל.

דבר נוסף שלא התחברתי להקבלה של כול הסיפור לסידרה של "סקס והעיר הגדולה".

סוזן צדוק

סוזן צדוק, חיה ונושמת ספרים, מלאה בשמחת חיים ומכורה לסושי.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן