Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כנפי מלאכים
קטגוריה:
תגית:
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 396
גרייס יודעת שנישואיה לפינלי עלו על שרטון. מדי יום היא שבה ומתפללת שבעלה ישוב לאהוב אותה, אבל אחרי חמש־עשרה שנים משותפות שבמהלכן לא הצליחה להעניק לו פרי בטן, הוא עוזב אותה והולך להתנחם בזרועותיה של אישה אחרת. גרייס חשה שעולמה חרב עליה, וחוזרת לבית הוריה כדי לאסוף את השברים ולנסות לבנות לעצמה חיים חדשים. אך במקום השלווה והתמיכה שכה הזדקקה להן, גרייס מוצאת את עצמה במוקד הרכילות המקומית, כשעליה להתמודד עם ביקורת מרושעת ושמועות שווא המגיעות מהנשמות הטובות של העיירה. ואז מופיע ג'קסון אמרי. המוסכניק המסוקס שכל אנשי העיירה מתנכרים אליו ואל אביו השיכור. ג'קסון הוא הילד הרע שהסתכסך עם כולם, הגבר שנשות העיירה מתנשאות כלפיו בימים ועורגות אליו בלילות. הקשר בין גרייס וג'קסון אמור לשמש רק כהסחת דעת. רומן של קיץ. זריקת עידוד ללב שבור. וזה בדיוק מה שהופך את החיבור ביניהם למושלם. ג'קסון לא מאמין בקשר מחייב וגרייס אינה מאמינה עוד באהבה. שני אנשים שבורים ופגומים שמוצאים נחמה זה בזרועות זה. אבל ללב יש חוקים משלו. ומה שמתחיל כתשוקה חולפת הופך לקשר קרוב יותר משיכלו שניהם לדמיין. ליבותיהם נקשרים באופן שנראה בלתי ניתן להפרדה. ודווקא אז מתגלה אמת כואבת, שהופכת את אהבתם לבלתי אפשרית.

כל כך הרבה מחמאות קיבל ספרה הקודם של בריטני ס' צ'רי, האוויר שהוא נושם, שהרגשתי תחושת החמצה שלא קראתי אותו. לכן הייתי חייבת לתקן ולקרוא את ספרה החדש כנפי מלאכים. כבר מהפסקה הראשונה של הספר שמתי לב שהכתיבה של בריטני היא אחרת, יש בה משהו מיוחד שהוא רק שלה – מעין טביעת אצבע. זה סיפור קלאסי על בת טובים שמתאהבת בילד הרע, אבל יחד עם זאת הוא לא היה קלישאתי כמו אחרים שקראתי. הוא נגע בלא מעט נושאים חשובים והיה בו המון כאב, צמיחה והחלמה. זהו סיפור על שני אנשים, כל אחד מהם שבור בדרכו, שהגורל הפגיש ביניהם.

גרייס האריס היא בתו של כומר, והמעמד מחייב. היא גדלה וחונכה להיות מנומסת, עדינה ומושלמת כלפי חוץ. תמיד לרצות אחרים, והעמידה את עצמה ואת רצונותיה הרחק מאחור. היא גדלה בעיירה צ'סטר שבג'ורג'יה לאחת המשפחות החזקות והאמידות בסביבה, מעין משפחת אצולה מקומית. כיאה למעמדה, היא נישאה לפינלי, והשניים התגוררו באטלנטה. גרייס ופין קורצו מאותו החומר, אך הנישואים שלהם היו שבירים ובסופו של דבר החליט פין לעזוב אותה. גרייס, שבורה וכואבת, חוזרת הביתה אל העיירה בה גדלה, ובה עובד גם פין כרופא בבית החולים המקומי.

ג'קסון אמרי הוא בדיוק ההפך מגרייס. לא רק שאינו משתייך למעמד הגבוה, אלא שהוא בנו של השיכור המקומי. תושבי העיירה מכנים אותו מפלצת, ושום דבר לא היה משמח אותם יותר מלראות את ג'קסון ואביו עוזבים. לג'קסון היה קשה בצ'סטר כבר מאז שהגיע אליה עם הוריו בהיותו בן 10. מעולם לא היו לו חברים בעיירה, והוא מעולם לא הצליח להשתלב בה. הוריו מחליטים להעניק לו כלב – גור לברדור שחור בשם טאקר. טאקר הצליח להיכנס לליבו של ג'קסון כמו שאף אחד אחר לא הצליח, והוא חי איתו עד היום, 14 שנה לאחר מכן.

הפגישה הראשונה בין גרייס וג'קסון אינה מוצלחת במיוחד בלשון המעטה. ג'קסון גס רוח ואינו סובל את המשפחה של גרייס. הוא מאשים אותם בהרבה מן הסבל שעבר. גרייס מבחינה בג'קסון ברחבי העיר, ומבינה שיש בו הרבה יותר מאשר הכבשה השחורה של העיירה. כשהיא מתחילה לקלף את השכבות המחוספסות היא מבינה שיש בו הרבה צער, סבל וכאב, ושיש להם במשותף הרבה יותר ממה שחשבה. גרייס וג'קסון הם לא שני אנשים שהייתי חושבת שיתאימו אבל משהו שם עובד, וכנראה שמינוס ומינוס הם באמת פלוס.

פסק הדין:
אחד הספרים המרגשים ביותר שקראתי בתקופה האחרונה. לבריטני ס' צ'רי יש יכולת לספר סיפור פשוט בצורה מדהימה. לא הייתה דמות אחת שנותרתי אדישה כלפיה: הוריה של גרייס, אחותה, אביו של ג'קסון, פין, אוטום  – כל אחת מהדמויות הראשיות והמשניות עוררה בי רגש חזק של אהבה או שנאה. אהבתי את האומץ לעסוק בנושא הפוריות באופן עמוק ועדין כאחד, אהבתי את הכתיבה שנגעה בי וגרמה לי להזיל דמעה, אהבתי את הכריכה החולמנית שנבחרה, שהיא בעיני טובה בהרבה מהכריכה האמריקאית, אהבתי את העובדה שגרייס מבוגרת מג'קסון בכמה שנים ושהסופרת ניסתה לעקוף את קלישאות הז'אנר. גרייס היא בתו של כומר – הנצרות והרוחניות הן חלק בלתי נפרד מחייה, וגם חלק בלתי נפרד מהספר. מכיוון שאינני בחורה רוחנית במיוחד פחות התחברתי לחלק הזה, אבל זה לא הפריע לי ליהנות ולהתרגש, ומצאתי בספר המון תובנות.

נועה הולצר

אמא עסוקה לזואי הפעוטה, שמצליחה לגנוב קצת זמן קריאה בין 'הופ' ו'לולי'.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן