Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
כמעט נגיעה
תגיות: ,
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 388
ג'ובילי סובלת מאלרגיה נדירה במיוחד – היא אלרגית לבני אדם. כל מגע עם אדם אחר עלול להביא למותה... כשג'ובילי חווה חוויה של כמעט–מוות ולגמרי–השפלה רגע לפני סוף התיכון, ואימהּ מתחתנת ועוברת דירה, ג'ובילי מפסיקה לצאת מהבית, מנתקת קשר עם העולם החיצון ושוקעת לתוך עצמה. לאחר עשר שנים של בדידות, למרות הסכנה, ג'ובילי מחליטה לצאת אל העולם. חמושה בכפפות, שרוולים ארוכים ובאופניים היא יוצאת מבעד לדלת ביתה וצועדת לעבר העתיד. היא מוצאת עבודה בספרייה, שם היא מקווה לפגוש יותר ספרים מבני אדם. גם חייו של אריק קיגן עתירי בעיות. לאחר שנישואיו נכשלו והוא התגרש, בתו מנתקת עימו קשר, חברו הטוב מת והוא מאמץ את בנו המבריק אך הסובל מבעיות נפשיות. אריק מנסה נואשות להבין מה עליו לעשות כדי להיות אב טוב ואדם טוב. כאשר הוא פוגש בספרייה את ג'ובילי, הספרנית היפה אך מוזרה, היא מעוררת את סקרנותו, והוא עושה הכול כדי להיות קרוב אליה, אבל לא מבין למה היא נרתעת ממנו כל כך.

להרבה אנשים יש רגישות לכל מיני דברים. יש לאבק, יש למזון ולג'ובילי יש רגישות למגע אדם. כבר משהיתה ילדה קטנה ואבחנו לה את הרגישות, היא ישבה בשולחן מרוחק משאר הילדים ובהפסקה ישבה לבד על ספסל רחוק מכולם, היא היתה בודדה. אימה שגידלה אותה היתה חד הורית שעזבה את הבית ממש כשג'ובילי היתה בת 18, בדיוק כשמישהו רצה לנצח בהתערבות וניסה לנשק אותה. אימה עזבה את הבית עם החבר החדש שהיא מצאה. ג'ובילי נשארה בודדה בביתן 9 שנים תמימות מבלי לצאת מפתח הדלת. היא איתגרה את עצמה ומצאה פתרון יצירתי לכל דבר, אימה היתה שולחת לה המחאות כדי שתוכל להתקיים. כשבן זוגה של אימה התקשר לספר לה שהיא נפטרה וכי היא הורישה לה את הבית והמכונית, ג'ובילי הבינה שעכשיו היא ממש לבדה בעולם הזה…

ג'ובילי ממש מנסה לצאת מהבית. אימה נפטרה וכבר לא שולחים לה המחאות בדואר והיא מבינה שאם לא תמצא עבודה היא לא תוכל להתקיים. בסופו של דבר היא מצליחה לצאת מהבית ובמקרה פוגשת חברה מבית הספר שמספרת לה שמחפשים עובדת לספריה הציבורית. זה בדיוק מה שהיא צריכה, מינימום מגע עם אנשים.

אריק התגרש מאישתו ונאלץ להפרד גם מביתו שנשארה לגור איתה. הוא עבר לתקופה זמנית לאיזור מנהטן כדי להחליף מישהי בחופשת לידה בעבודה. איתו עבר א'גה, ילד בן 12. אג'ה הוא לא בנו האמיתי אלא בן הסנדקות שלו (אביו ואימו היו חבריו הטובים, הם נהרגו בתאונת דרכים). אריק היה בודד, התגעגע לביתו, הסתגל לחיים החדשים בסביבה החדשה ובעיקר נאלץ להתמודד עם אג'ה.

אג'ה ברח מהבית, הוא עצר בתוכו כעסים עצומים. הוא החליט לשים קץ לייסורים וקפץ מהגשר ישר את תוך הנהר, הוא רצה לסיים עם זה. ג'ובילי עברה שם במקרה עם אופניה בדרך חזרה מהספריה וראתה ילד קופץ. היא לא היססה, סיכנה את חייה, קפצה מהגשר אל תוך הנהר והצילה את חייו של אג'ה. תוך כדי שהצילה את חייו של אג'ה סיכנה את שלה. כדי להציל אותו היא היתה צריכה לבוא במגע עם אדם וכמובן שהגוף שלה פיתח תגובה אלרגית חמורה. שניהם מפונים לבית החולים וכך אג'ה ואריק מכירים את ג'ובילי. בתחילה אריק רצה להוקיר לה תודה על שהצילה את בן חסותו אבל מהר מאוד הוא פיתח רגשות אחרים. לא רק הוא נקשר לג'ובילי, גם אג'ה מצא בה חיבור טוב ובעיקר אוזן קשבת.

האם יתפתח הקשר בין אריק לג'ובילי? האם יוכלו להיות יחד למרות המחלה הנדירה של ג'ובילי?

ספר מקסים, שונה ומרגש שאכן הזכיר לי את ספריה של ג'וג'ו מויס. הוא גרם לי לחייך לא פעם במהלך הקריאה, להתרגש ובעיקר להתענג על העובדה שיש אנשים טובים שמאמינים באהבה למרות הכל. נהנתי הן מהכתיבה והן מהסיפור השונה והמיוחד. ממליצה בחום!

שרון בצלאל

אמא לשלושה, אין לי דקה לנשום אבל בולעת ספרים כאילו אין מחר.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

  1. עפרה מלכא

    מקסים ומסקרן .

    1. דליה צרפתי

      זה עתה סיימתי לקרוא את הספר כמעט נגיעה. הרגשתי צורך לשתף, למרות השעה המאוחרת. לאט לאט הסופרת מובילה אותנו להבנה של תחושות גיבורי הספר. פרק אחד מתאר את קורותיה של הגיבורה גובילי והפרק הבא את אלה של אריק עד המפגש המהפנט ביניהם. לא אעשה ספוילר לסיום העלילה אך בשליש האחרון של הספר חלות תמורות מעניינות בחיי הגיבורים. מזכיר את ספריו של גוגו מויס קולו שלהמלאך ו-סנטרל פארק. זורם בקריאה וקשה לעזוב אותו. נהניתי וממליצה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן