Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
כמעט נגיעה
סוגה:
מוציא לאור:
שנת הוצאה: 2019
מס' עמודים: 388
ג'ובילי סובלת מאלרגיה נדירה במיוחד – היא אלרגית לבני אדם. כל מגע עם אדם אחר עלול להביא למותה... כשג'ובילי חווה חוויה של כמעט–מוות ולגמרי–השפלה רגע לפני סוף התיכון, ואימהּ מתחתנת ועוברת דירה, ג'ובילי מפסיקה לצאת מהבית, מנתקת קשר עם העולם החיצון ושוקעת לתוך עצמה. לאחר עשר שנים של בדידות, למרות הסכנה, ג'ובילי מחליטה לצאת אל העולם. חמושה בכפפות, שרוולים ארוכים ובאופניים היא יוצאת מבעד לדלת ביתה וצועדת לעבר העתיד. היא מוצאת עבודה בספרייה, שם היא מקווה לפגוש יותר ספרים מבני אדם. גם חייו של אריק קיגן עתירי בעיות. לאחר שנישואיו נכשלו והוא התגרש, בתו מנתקת עימו קשר, חברו הטוב מת והוא מאמץ את בנו המבריק אך הסובל מבעיות נפשיות. אריק מנסה נואשות להבין מה עליו לעשות כדי להיות אב טוב ואדם טוב. כאשר הוא פוגש בספרייה את ג'ובילי, הספרנית היפה אך מוזרה, היא מעוררת את סקרנותו, והוא עושה הכול כדי להיות קרוב אליה, אבל לא מבין למה היא נרתעת ממנו כל כך. קולין אוקלי יוצרת תערובת מתוקה–מרירה של רגש והומור, עם דמויות אמינות שנוטלות סיכונים על מנת לחיות את החיים במלואם.

ג'ובילי נולדה עם בעיה מיוחדת, היא אלרגית לבני אדם, אמנם לא גילו את זה מיד עם הלידה, ולקח כמה שנים להבין בדיוק מה הבעיה, אבל היא בלתי ניתנת לנגיעה, היא מסתובבת תמיד עם בגדים ארוכים וכפפות ונראית לחבריה כייצור מוזר, או מוטציה גנטית. בשנה האחרונה של התיכון, ג'ובילי כמעט מתה אחרי שהיא מתנשקת עם בחור מהכיתה שלה, אחרי שמסתבר שזו הייתה חלק מהתערבות, ג'ובילי מרגישה שהיה עדיף אילו הייתה מתה. היא מסתגרת בביתה ולא חוזרת לתיכון יותר, את תעודת הבגרות היא מקבלת בדואר, וכך היא מוצאת את עצמה במשך תשע שנים בביתה בלי שכף רגלה תדרוך בחוץ, עד שנסיבות חייה מכריחות אותה לצאת אל החיים בחוץ.

אריק הוא אדם די מתוסבך, הוא התגרש, ביתו לא מוכנה להחליף איתו מילה, החבר הכי טוב שלו מת, והוא מוצא את עצמו מגדל את בנו של החבר, סוגיה לא פשוטה בייחוד שהילד לא ממש הולך בתלם. אריק מנסה לעשות כל מה שהוא יכול כדי לתקן את המצב, ולפעמים כל מה שהוא מצליח זה רק לקלקל. יום אחד הוא מוצא את עצמו בספרייה, ונתקל בג'ובילי. הוא מוצא את עצמו מחפש בקרבתה כל הזמן, והיא רק מנסה להתרחק, בלי שאריק יבין למה.

כשקראתי את הספר הראשון של אוקלי 'לפני שאלך' הבנתי שיש פה סופרת שמסתכלת על החיים קצת אחרת, היא מביאה נקודות מבט שונות, ומדברת על נושאים לא קלים. גם בספר הזה היא מביאה את נושא האלרגיות. לא נתקלתי בהרבה ספרים בנושא של התמודדות עם אלרגיות, וגם כאשר ראיתי ספר שמוזכרות בו אלרגיות, זה בדרך כלל היה מדובר על ספר מתח בו השתמשו באלרגיה כדי להרוג בן אדם, או בסתם רומן, בו האמא הייתה מתלוננת על הנושא בגן. בספר הזה, ההתמודדות של ג'ובילי האירה לי את נושא האלרגיות באור חדש. פתאום הבנתי את ההתמודדות היומיומית, את הפחד הקיומי כשמדובר באלרגיה שמסכנת חיים. אז אמנם עוד לא נרשמה בעולם אלרגיה לבני אדם, אבל לפעמים ההקצנה עוזרת להבין.

אבל חוץ מהאלרגיה של ג'ובילי, יש כאן עוד סיפור שלם, ונהנתי כל כך מהעלילה. מצאתי את עצמי בפרצי צחוק, ממש כמו הדמויות, נהנתי מאיזכורים של ספרים שונים ואת נקודת המבט של ג'ובילי ואריק עליהם (בכל זאת מדובר פה על תולעת ספרים רצינית שעובדת בספרייה, וגם על אריק, ששם הוא פגש אותה) גיליתי עובדות מעניינות משיחותיהם של אג'ה וג'ובילי, וגם מידי פעם קצת נשבר לי הלב.

הספר היה סוחף ולא רציתי להניח אותו מהידיים, הסוף של הספר היה כמעט מושלם מבחינתי, אבל יש שיאהבו אותו בדיוק כמו שהוא. הספר מתאים לכל מי שאוהבים רומנטיקה, וגם קצת צחוק. הוא מתאים למי שרוצה להבין את חייהם של האלרגיים, ואולי קצת להרגיש עם מה הם מתמודדים. הוא גם מתאים להורים למתבגרים לא פשוטים, שרוצים למצוא את הדרך ללבבות ילדיהם, ולמרות כל מה שיש בו, הוא גם מתאים למי שרוצה ספר קליל, שיוציא אותו מאיזה מחסום.

שורה תחתונה: מי חשב שאהבה יכולה להיות כה מסוכנת?!

רעות אסתר פנקוס

לומדת חינוך, עובדת בסטימצקי ומכורה לריח של ספרים וגם לקריאה בהם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן